Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lrf takım

Konu, 'LRF (Light Rock Fishing) Yöntemi İle Balık Avı Teknikleri' kısmında İboretti tarafından paylaşıldı.

1. İboretti

İboretti Üye

Merhabalar,

Yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgilere dayanarak kendime aşağıdaki şekilde bir set hazırladım ve almayı düşünüyorum. Lrf disiplinine yeni başlayacağım için siz değerli lrf üstadlarından bu set hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Lrf sunnileri hakkında tatmin olacağım kadar araştırma yapamadım forumları okudum lakin öncelikle kamış makara ve misinaya odaklandım. Sunniler ve baby jigler hakkındaki tavsiyelerinizide bekliyorum. Sevgiyle kalın.

Makine: Okuma Dead Ringer 40
    Kamış: Okuma Dead Ringer 240 cm 2-12 gr
    Misina: Fins Windtamer 0.10mm ya da Varivas Avani Sea Bass
    Sunni: ?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. karga

karga Aktif Üye

Merhaba kamis Lrf icin uygun fakat makina gereksiz büyük dead ringer 10 tam Lrf lik

enginson ve İboretti bunu beğendi.
  4. enginson

enginson Daimi Üye

makinayı büyük seçmişsin max. 2500 lük bir makine işini görür. benim tavsiyem dead ringer 1000 al. ben kullanıyorum ve gayet memnunum. kamış hakkında yorum yapamıyorum kullanmadım hiç. misina seçimin iyi fakat hatırlatayım zaman zaman dolanma yapabiliyor o nedenle makinaya sararken çok fazla sarma sınırı geçmesin ve kullanmadan önce misinanı tatlı su ile biraz ıslat ki dolanmasın. önüne bir kulaç kadar 0,16 shock leader bağlayabilirsin.
    baby jig olarak kendonun 5 gr lık olan baby jigeri iyidir özellikle beyaz mor kafalı olandan alabilirsin. silikon olarak mebaru ajiworm beyaz ve simli olanlardan, isome marukyu ve berkley gulp baby sardine, sandworm 5 cm, fish fry gibi kokulu silikonlardan çantanda bulundurmanı tavsiye ederim. jighead olarak cultiva ve daiwa jigheadlerden alabilirsin.

İboretti bunu beğendi.
  5. İboretti

İboretti Üye

teşekkür ederim engin bey ben makinanın dragı biraz daha yüksek olsun diye seçmiştim ama lrf için uygun değilse boşuna masraf yapmanın anlamı yok trio ile devam ederiz. Dead Ringer 1000 benim için uygun olur. Misina için tavsiyenizi de öğrenmek isterim.

6. enginson

enginson Daimi Üye

Misina seçimi iyi aynı misinadan bende kullanıyorum. ama dediğim gibi ilk zamanalr biraz dolanma problemi olabiliyor o nedenle kullanmadan önce biraz ıslatmanızı tavsiye ederim. LRF de drag gücü yüksek makinaya gerek yok. hafif olması çok önemli. zaten LRF de hızlı sarım yapmıyoruz aksine yavaş sarım daha verimli oluyor. takımın dengeli olması çok önemli. önüne koyacağınız ek misina FC görünmez misina olsun marka çok önemli değil bence ama bazen ne geleceği belli olmuyor sağlam olması önemli.

7. İboretti

İboretti Üye

Tekrar teşekkür ederim.

Sizede teşekkür ederim Bahadır bey

8. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Kamış bence max 210 cm olmalı. Bir de atarı daha düşük olabilir. Ben 0-4 daiwa laguna kullanıyorum, size de max 0-7 gibi bir kamış öneririm. Makina olarak dead ringer 10'dan bende memnunum. Ama bütçe varsa daha akıcı bir makinada bulunabilir sanki.

İboretti bunu beğendi.
  9. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Bir kaç kulaç nedir be abicim? Zaten bir kaç kulaç atabiliyoruz. :D

avsen bunu beğendi.
  10. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

İndiii inmediiiii... :)
    Sevgili arkadaşım lrf disiplini de aslında kendi içinde dallanan budaklanan bir dal... Eğerki safi silikonlarla çalışacağım dersen "solid" type bir kamış tercih et. Bu solid type dolgu uç olduğu için tabiri caizse don lastiği kıvamında oluyor ki bu sayede silikonlara felan çok daha güzel aksiyon verebiliyorsun. Yok ben her şeyi çalıştırmak istiyorum dersen daiwa nın 2.20 2 - 8 atarlı crossfire modeli var 10 numero 5 yıldızdır her işini görür.
    Makine olarakta biraz tuzlu olabilir ama shimano nasci c2000hgs tavsiye ederim. 3 rulman eklediğinde tam lrf makinesi elde etmiş olursun.
    Örgü olarak bilmem ne kullanırsın ama pe değeri olarak 0.6 dan kalınını kullanma ucunada 30 cm kadar leader yaptın mı 0.19 filan tamamdır.
    Jig head olarak Üsküdar yıldız balıkçılıkta kendi ürettirdikleri jig headler var gayet avcı iğnleri olan hemde nispeten ucuz jig headlerden kullanabilirsin...

gürbüz bunu beğendi.
  11. enginson

enginson Daimi Üye

Haklısın hocam doğru bir kulaç yeter :D

avsen ve KayaBalığıKaya bunu beğendi.