Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

LRF' ye başlangıç

Konu, 'LRF (Light Rock Fishing) Yöntemi İle Balık Avı Teknikleri' kısmında sefo tarafından paylaşıldı.

1. sefo

sefo Yeni Üye

Herkese merhabalar,
    forumun tamamını neredeyse soluksuz bir şekilde okuduktan sonra, çok fırsat bulamayacağımı bilsemde bende kendimce bir lrf takımı oluşturup foruma katılmaya karar verdim. Sizden oluşturduğum takım ve malzemeler hakkında yorum yapmanızı rica edicem.

LRF kamış ve makine
    Shımano Catana 1000FC Olta Makinesi,
    Shımano Catana 210DX Olta Kamışı(1-11 gram)

Misina
    1. BOJIN Rover Monofilament Misina-0.16 mm
    2. Varivas Mebaru Gate Nylon 100mt Makara Misina - 0.148mm.
    Silikon Yemler
    1. RAPTURE Lrf Mebaru Aji Worm Slikon Yem Pembe Renk
    2. Effe Sasi Solucan 5347 40mm - B12
    3. Kendo Mebaru Aji Worm 5cm Silikon Yem Renk Kodu:316
    4. Kendo Mebaru Aji Worm 6.5cm Silikon Yem - 309
    5. Mutant 3510 Ozmo Plastik Solucan Suni Yem 38mm No:06
    6. Berkley Gulp Saltwater Fat Sandworm Nereis Natural 10cm
    7. Effe Silikon Teke 4 Cm - 01
    8. Effe Silikon Teke 4 Cm - 02
    9. Marukyu Power İsome Slim Silikon Kurt 8 cm S - Red İsome
    Jig Head'ler
    1. DAIWA Sw Light Rock Fish Zokalı İğne 3 Gr
    2. Decoy Rocket Plus SV-69 LRF Jig Head - 2.5gram-#6.
    3. Tict Bull Head Futojiku 1.0 gr
    4. Tict Bull Head Futojiku 2.0 gr
    5. DECOY SV-69 ROCKET PLUS #6-1/20 1,4GR
    6. Yıldız Zoka Kayık Tipi Jighead - 4gr-#6
    7. Yıldız Zoka Kayık Tipi Jighead - 5gr-#4
    Baby-Jig'ler
    1. Kendo Baby-Jig 5 g 34mm Metal LRF jigi-04
    2. Kendo Baby-Jig 8,5 g 45mm Metal LRF jigi-16

Klips'ler
    1. PINOREX Accessories GF-2004 Klips 00 numara 7 kg çekerli

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Cumartesi akşam kısmetse ilk ava çıkıcam sizce eksik var mı?
    Bİrde bu klips çok küçük, klipsi misinaya palomar düğümü ile mi bağlayayım?(klips kullanımı hakkındaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim)
    Herkese rastgele, iyi avlar.

Son düzenleme: 4 Ağustos 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. enginson

enginson Daimi Üye

klipsin küçük olması gerekiyor zaten. şimdilik yeterli gibi duruyor. şu an için tek problem mera seçimi. rastgele diyelim.

4. sefo

sefo Yeni Üye

Teşekkürler Engin bey,
    Yanlış hatırlamıyorsam siz klipsli kullanımın çok iyi olmayacağını okuduğunuzu söylemiştiniz. Klipsin avntajları ve dezavantajları göz önüne alınırsa kullanılmalı mı?

5. enginson

enginson Daimi Üye

avantajı zaman kazanıyorsunuz sürekli her jighead ve ya sahte değiştirirken misina kesip bağlamakla uğraşmıyorsunuz. avantajı için daha avcı olduğu söyleniyor. tabi bunu LRF üstadları söylüyor ama ben hep klipsli kullanıyorum açıkçası. hiç klipssiz avlanmadım.bu siteden bir abimiz de klips takıyorum fakat ekstra bir kulaç kadar misinayı kilipse takıp ucuna jighead bağlıyorum demişti.
    şahsen ben klips kullanmanın herhangi bir problem teşkil edeceğini sanmıyorum.

6. sefo

sefo Yeni Üye

Teşekkürler.

7. Lazarus

Lazarus Aktif Üye

takım güzel benim bir merak ettiğim nokta şu, bunu spinde de yaşıyoruz.. klipsli avlarda fırdöndü kullanılmadıgından jighead dönerek geliyor çekerken ve bu stres direk misinaya yansıyor. kuş gözü olmasının temel sorunlarından biri de bu stres veya burulma diyeyim ana bedende klipsin 25 cm gibi arkasına bir ufak fırdöndü koymak mantıklı mı ?

8. Trachurus

Trachurus Aktif Üye

Öncelikle hayırlı olsun.

Misina konusunda eğer merada levrek tarzı büyük balıklar var ise 0.14-0.16 mm mono misina yetersiz olabilir. Ya daha kalın ( 0.20 mesela ) mono misina ve ya ip misina ile kombinasyon yapılabilir. Ben ip misina kullanmıyorum ama kullanan üstadlar nasıl bir ip misina kullanmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.

Silikon yemler konusunda ise Marukyu İsomenin L boyu ve pembe rengini alsan daha verimli olur. S boy olanlar gerçekten çok ince ve iğneye takması zor. Bu konuda enginson kardeşimizin yorumlarını okuyabilirsin.

Jig headler konusunda ise ileriki dönemde hazır jig headler çok pahalı gelmeye başlayabilir. Malum bir pakette 5-6 tane var ve fiyatı da 12-13 tl den başlıyor. Yeri geliyor bir gecede 5-6 tane jig head ve silikon kaybedilebiliyor. Bu bakımdan kıstırma kurşun ve jig iğnesi ile ev yapımı jig headler çok ucuza mal edilebilir.

Kayalık bölgelerde takım kayıpları çok fazla olduğundan, silikon ve jighead lerde çok pahalı ürünler almamak lazım.

Klips konusunda ise genel kanı; klips kullanılırsa silikonun aksiyonu bozulur. Ben de klips aldım ama hiç kullanmadım. Normal takımlardaki klips düğümü ile jig headleri bağlıyorum. Bu işlemde en fazla 1 dk mı alıyor. Gerek klips kullanımı gerekse hırsız iğne bağlanması her şekilde aksiyonu bozar bence. Ama yine enginson kardeşimizin klipsle gayet güzel raporları var :) Tercih sana kalmış.

Rastgelsin.

9. enginson

enginson Daimi Üye

Bu şekil yapanalr var ama 25 cm kısa en az yarım kulan bir kulaç arası olması lazım diye düşünüyorum.

10. sefo

sefo Yeni Üye

Ben de fırdöndü olmadan sıkıntı olabileceğini düşünüyorum ama aksiyon nasıl etkilenir denemek lazım.

11. sefo

sefo Yeni Üye

Öncelikle teşekkür ederim.
    Aslında 0.18 mm'lik misina kullanmaya niyetim vardı, 0.16mm'liği makineye saraken bile düğüm oldu fakat olabildiğince ince misinalar önerildiği için aldım bakalım denemeler sonucu daha net bir fikrim olur.
    Marukyunun S boyunun çok ince ve jig head takılmasının oldukça zor olduğunu hem Bahadır bey'in yorumlarından okudum hemde Hamdi bey ile de görüştüm M veya L almamı önerdi ama 5cm, 6.5cm ve 10cm'lik silikonlar aldığım için 8 cm'lik de bulunsun diye tercih ettim.
    Jig head'leri dediğiniz gibi ilerki zamanlarda becerebilirsem kıstırmalı kurşunlarla kendim yapabilirim mutlaka videoları vardır.