Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lüfer bayramı

Konu, 'Genel Konular' kısmında scorpion26 tarafından paylaşıldı.

1. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Lüfer konusu açtığını görünce oh be deyip hemen daldım.

Ancak karşıma gazete haberi çıktı.

Lüfer dahil birçok türün tüketilmesine neden olan şimdiki teknoloji değildir.
    Daha ilkel yöntemlerle bu duruma getirdik her şeyi.

Ya şimdi, yılanı deliğinden çıkaran teknoloji ve gelişmiş techizatla kısa sürede her şeyi yok edeceğiz.

Kuzey Karadeniz'e gidip büyüyebilecek tek canlı bırakmayacağız.

Artan nüfusa balık satıp, para kazanma uğruna bir ara sularımızda istavrit bile kalmamıştı.

Şu an yakaladığımız balıklar belki sayıları bir ara yüzlere düşmüş bir kaç lüferin, palamutun torunlarıdır.

Kesinlikle gırgırlar bir süreliğine yasaklanmalıdır. Boyut, kota vs koymak bu işin çözümü olamaz.

3rdem ve ellidokuz bunu beğendi.
  4. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Valla bülent abi bende böyle anlaşılabileceğini başlığı açınca farkettim. Valla bu lüfere gerçekten yazık etmişiz ve etmeye devam ediyoruz. Bu konunun derinlemesine ilgilileri tarafından ele alınıp hem balıkçıları mağdur etmeyecek hem de bu türün devamını sağlayacak adımları atması gerek. Bu konuda çözümler üretebilecek, beyin fırtınasına katılabilecek bu forumda bile onlarca insan varken ilgililer bu işlere ilgilileri niye kafa yormazlar anlamıyorum. İş rant mevzuuysa bu işten rant sağlayanlar da bu düzenin kendi bindiği dalı kesmekten farksız olduğunu neden anlamak istemezler. Umarım bu konuda yakın zamanda bir gelişme olur. Ben kendi adıma üzerime bir şey düşerse yapmaya hazırım.

3rdem bunu beğendi.
  5. eylmz

eylmz Daimi Üye

Ben İstanbul'a gelmeden once Boğaz'da sadece kucuk teknelerin avladığını zannederdim
    buyuk trol gemilerinin acik denizde katliamına izin var sanırdım ne Kadar'da cahilmisim ama benim cahil Aklım ile dsunduklerimi neden bizi yönettigini zanneden Devletimiz düşünmez bu sabah avlanırken sahilde balıkları ablukaya alan gemiyi görünce yazık demekten başka birşey yapamadım keske daha duyarlı olsak boğaza akan Pisliğe başka çare bulsak :)

3rdem bunu beğendi.
  6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Neden kafa yormazlar?
    Çünkü onlar maddi açıdan daha güçlüler. (gırgırcılar, trolcüler)
    Onlar daha iyi kulis yapıyorlar, mecliste bizden daha iyi temsil ediliyorlar!.. :D
    Çevre ve ekolojik yaşam sadece kağıt üstünde değerlidir bizi yönetenler için. Para ise her şeydir. :(

3rdem, eylmz ve ellidokuz bunu beğendi.
  7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Null hypotesis ibaresini duydunuz mu?

Bizler kafalarımıza sokulan asla sorgulamadığımız, boş bilgileri, varsayımları doğru sanan papağanlarız. Gelenekler, içinde yaşadığımız toplumların kuralları ve hatta hukuk, egemenin çıkarlarını koruyan kurumlardır.
    İşte bunlara null hypresis denir, insanların kafalarındaki bilgilerin %95 i de bu boş, geçersiz, yanlış bilgilerdir.

Yasalar artık çoğunluğun sesi nedeniyle onların isteklerini yerine getirecek şekilde düzeltiliyor sanılsa da bazı grupların, üst tabakanın çıkarlarına göre hazırlanır.
    Bizim burada önem verdiğimiz konuda, balık avlama işi de böyle. Halkın kafasına sokulmuş trolün doğaya zararları hakkındaki bilgi, eğer trol balık avında gırgırdan daha verimli olsaydı, olmayacaktı.

Gırgır yasaklanıp, şimdiki gırgırcılar, trol ile avlanacaktı. Neymiş trol sanki balıklar yuva yapıyormuş gibi balık yuvalarına zarar verirmiş. Şimdi, trolden bin kat zararlı, soykırımcı gırgır kimsenin umurunda olmayan av yöntemi. Ve bu konuda ne kota var, ne de balık boyutu denetlenebiliyor. Birkaç göstermelik habere, çok küçük bir kesimin tepkisi dışında boyut denetimi boş.
    Evet bu balık milleti hep dipten yüzüp, trol gırgırdan verimli olsaydı, çoğunluğun kafasında trol yerine gırgır doğayı katleden bilgi olacaktı. Yasalar kararnameler buna göre çıkarılıp insanlarımızın kafasına bu bilgi kazınacaktı.

3rdem bunu beğendi.
  8. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Işık yakarak geceleri yapmış oldukları uskumru avı yüzünden karadeniz ve marmarada uskumruyu yok edip neslini kurutanlar bu gırgır lardır

3rdem ve Horozbina bunu beğendi.
  9. kartallı

kartallı Aktif Üye

Saddam gibi Esad gibi bir adam lazım astığı astık kestiği kestik...Böyle giderse ileride rapalaları spin kamışları torunlara gösterip işte biz zamanında bunlarla av yapıyorduk şu şekilde de kullanılıyorduk diye masal tadında anlatacağız.Geçen yine kilolarca yaprak çinekopu ölü vaziyette kayalıklara dökmüşler. Son otuz yılda yaklaşık 50 tür balık birkaç hayatta kalmaya çalışan türü haricinde yok olmuş...Denetleyen yok.İmkan mı yok ? Sahil güvenlik mi ? Cidden kahrolmamak elde değil. Tezgahlarda ufacık yapraklar satılıyor.Birilerinin aç gözlülüğü ve kuralları hiçe sayarak daha fazla para kazanmak istemesi yüzünden diğer tarafta da işini tam manasıyla yapmayan denetimin yüzünden bizler burada kahroluyoruz.Cidden birşeyler yapmak lazım.Ve bu konuda da Türkiye nin en büyük balıkcılık formu olarak Balık sevdam yöneticilerinin diğer forum yöneticileri ile görüşüp ortak bir karar alıp sesimizi duyurmak için üyeleri de arkasına alıp ciddi anlamda ses getirecek bu işin başında ki adamlarında yetersizliğinden bahsedilerek rahatsızlığımızı dile getirmemiz ve takibinde de bir kaç haftada bir bunu tekrarlamak lazım. Herkes gibi bende bu konuda çok doluyum ve rahatsızım.Umarım iş işten geçmeden birşeyler yapabiliriz.

3rdem, fishlover ve Horozbina bunu beğendi.
  10. Gezzer

Gezzer Üye

bu konuda maddi ve manevi destek vermeye ben şahsen hazırım. eminim forumumuzda bizim gibi düşünen birçok kişi vardır. sermaye grubu ile mücadele maddi gücümüz yetmesede bu sıkıntıları yazılı hale getirecek gücümüz emînim vardır. bir çok yönetici sorunları bilmesine rağmen yazılı bir evrak olmadan veya kayıtlı şikayet iş yapmıyor.
    bu devletin maalesef en sorunlu yeride denetim mekanizması. çok iyi kanunlar var her alanda ve uygulanmıyor herkeste biliyor ama dur diyen yok.

3rdem bunu beğendi.