Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lüfer bayramımız kutlu olsun

Konu, 'Sohbet' kısmında lost_zombie tarafından paylaşıldı.

 1. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Lüfer Bayramı yaklaşıyor:harika::harika::harika::harika::harika::harika::harika:

  Türkiye’de güzel şeyler de oluyor. Bunca kargaşa ve kötü haberi kenara bırakıp iç açıcı bir durumdan, Lüfer Bayramı’ndan bahsetmek istiyorum


  [​IMG]


  Bundan böyle ekim ayının üçüncü cumartesi günü ‘Lüfer Bayramı’ olarak kutlanacak. Balıkçısından aşçısına, denize ve İstanbul’a aşık herkesin katılımına açık olan bu kutlama, Fikir Sahibi Damaklar önderliğinde yapılan lüferin avlanma boyutlarına dair kampanyanın devamlılığı açısından oldukça önemli. Gelecek nesillerin de lüfer yiyebilmesi yönünde son bir sene içerisinde ciddi adımlar atıldı. İyi bir kamuoyu ilgisi ve bilgisi yaratıldı.
  Kampanyanın başarılı olmasının, lüfer soyunun devamının sağlanmasının yanı sıra başka boyutları da var. Bu kampanya, bildiğim kadarıyla tutkum ve mesleğim olan gıda konusunda, Türkiye’de sivil toplumun ilk büyük başarısı olarak tarihe geçecek. Avlanma boyunun 24-25 santimetre aralığına çekilememesi ve pazarlık usulü yapılması, tam bir zafer kazanıldığı izlenimini vermese de ileride yapılacak diğer sivil toplum hareketlerinin yolunu açacaktır.

  Yarışmalar, seminerler, söyleşiler
  Peki Lüfer Bayramı’nda neler yapılacak? Birçok etkinlik planlanıyor. Bunlardan biri, en büyük lüferi yakalama yarışması... Bu yarışmayla hedeflenen, her sene yakalanan en büyük lüferin boyunun, yani bir anlamda o yılın bereketinin kayıtlara geçirilmesi. Bunun dışında; gelecek nesile lüferin tanıtılması amacıyla çocuklar arasında
  resim yarışması ve ayrıca birçok seminer düzenlenmesi planlanıyor. Bu
  söyleşilerde, lüferin bolluk zamanlarında doğmuş eski ustalar anılarını
  paylaşacak.
  Gelelim kampanyaya başından beri destek veren restoranların Lüfer Bayramı’nda neler yapacağına... Yaklaşık iki senedir lüfer neslinin devamının sağlanması için bizce yasal ölçüler olan
  24 santimetrenin üzerinde dahi olsa, mutfaklarına bu balığı sokmamış lokantacılar, o gün bir sivil toplum zaferinin kutlanması amacıyla mönülerine bu balığı koyabilecekler.

  Sivil toplum başarısı
  Emin olun; doğa duyarlılığın daha yüksek ve sivil toplum örgütlerinin daha kuvvetli olduğu Batı toplumlarında bile, böyle sonuç almak pek kolay olmazdı. Arada sırada endüstrinin sığlığından bahsediyoruz. Bu durumun tahminimce böyle kampanyalarda sonuç almak için sağladığı bir kolaylık var. Muhatap olduğunuz balıkçı, market, restorancı ve gazeteci sayısı iki elin parmaklarıyla sayılabildiğinden vurucu darbeyi yapmak nispeten daha kolay oluyor. Yanlış anlaşılmak istemem. Bunu katiyen kampanyaya sahip çıkanların emeklerini göz ardı etmek için belirtmedim. Aksine, ellerindeki gücü açığa çıkartmak için anlattım. Ben ömrü hayatımda çok az sayıda sivil toplum hareketinin istediğini aldığına tanık oldum Türkiye’de. Gıda konusundaysa bir ilk oldu. Kulağıma bu kampanyayla bazı eleştiriler geliyor. Bunların temelinde şöyle bir düşünce tarzı var: Gıda konusunda birçok başka sorun ve nesli tükenmekte olan başka varlıklar da varken, neden sadece lüfere odaklanılıyor? Lüfer kampanyası başarıya ulaştı ve diğerleri için yol gösterici oldu. Şimdi bu eleştirileri yapanlara, haklı olarak saptadıkları diğer sorunlarla ilgili benzer kampanyaları hazırlamak düşer. Bizler de umarım her ekim ayının üçüncü cumartesi kutlayacağımız Lüfer Bayramı gibi, ileride birçok bayramı hep birlikte kutlarız.

  Murat Bozok'tan alıntıdır.

  [​IMG]
  AYRICA ETKİNLİK PROGRAMI ŞÖYLEDİR.  I. Gün,


  14 Ekim 2011, Cuma

  Açılış

  14 Ekim 2011, İstanbul Su Ürünleri Hali - Yenikapı

  08:00 - 10:00

  Mehdi Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı

  Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Mehdi Eker'in katılımıyla yapılacak ve Yenikapı'daki İstanbul Su Ürünleri Hali'nde gerçekleşecek açılışa SürKoop, İstanbul Su Ürünleri Kooperatifler Birliği, İstanbul Kabzımallar Derneği, İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği gibi belli başlı balıkçı STK'larının yanı sıra, Profesyonel Balıkçı Forumu gibi kıyı balıkçılarının temsilcisi sivil gruplar da katılacaklardır.


  "Sucul Kaynaklarımızın Sürdürülebilirliği ve Yeme İçme Sektörü"


  14 Ekim 2011, Mutfak Sanatları Akademisi - Maslak

  14:00 - 17:00

  Mehmet Gürs, chef/işletmeci

  Kaya Demirer, Turyid başkanı

  Ramazan Öztürk, SürKoop başkanı

  Meriç Albay, SÜMDER başkanı

  Mutfak Sanatları Akademisi, Maslak'ta gerçekleşecek bu etkinlikte sucul kaynakların küresel ve ulusal durumuna dair bir özet sunumun ardından; genel çerçevesiyle dünya, dar çerçevede ise Avrupa Birliği balıkçılık politikaları bağlamında Türkiye sucul kaynaklarının yönetimi ve yeme içme müesseselerinin geleceğine bu politikaların nasıl etkileri olabileceği tartışılacaktır.

  II. Gün


  15 Ekim 2011, Cumartesi

  "İstanbul'un En Baba Lüferi" olta avı yarışması

  15 Ekim 2011, Fındıklı Parkı - Fındıklı

  08:00 - 11:30

  Amatör ve profesyonel tüm balıkçılara açık bir olta ile balık avı yarışmasıdır.

  Yarışmanın birincisine "fish finder" (balık bulucu) armağan ediyoruz! İlk 10'a giren amatör ve profesyonel olta avcılarına da çeşitli süprizlerimiz olacak!

  "Anne bak! Lüfer Çizdim!"


  15 Ekim 2011, Enstitü - Meşrutiyet caddesi, Tepebaşı

  13:30 - 15:30

  "Beş yaşındakinin karışı kadardır defneyaprağı'nın boyu, annesinin karışı kadar da sarıkanat'ınki" ya da "Artık büyümüş, olgunluğa erişmiş bir lüferi sırtındaki sarı çizgisinden tanırsın" gibi sözel ifadelerin duvarları bezediği bir ortamda, çocuklarla "lüferin resmi"ni çizeceğimiz ve 05-15 yaş grubuna yönelik olmakla beraber her yaştan katılımcıya açık bir resim atölyesi...

  "Boğaz'ın Efendileri"


  15 Ekim 2011, Yemek Sanatları Merkezi - Nuruosmaniye, Çemberlitaş

  15:30 - 17:30

  İstanbul'un son 50 yılında gerçekleşen balıkçılığa denizden tanıklık etmiş emektarları bir araya getiren bir sohbet.

  Bu çok sevindirici haber aslında küçücük bir damlanın oluşturduğu dalganın büyüyerek nerelere ulaşabileceğini gösteriyor bize.
  Ayrıca "anne bak lüfer çizdim" adı altında çocuk resim yarışmasıda düzenlenecekmiş.

  Hepimize hayırlı uğurlu olsun.
  Lüfer bayramımız kutlu olsun...
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Ekim 2011
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  369
  Şehir:
  rize
  nejat abi istanbul ve yurdum adına çok sevindim umarım bu zaferi daha muzaffer olaylarla pekiştirebiliriz sivil toplum örgütlerimiz oralarda değilim yoksa kesin katılırdım bu bayrama
   
 4. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.782
  Beğeniler:
  6.713
  Şehir:
  İstanbul
  Güzel bir bayram olacak gibi :)
  Halka balıklarımızı tanıtmamız ve bilgilendirmemiz lazım.
  Pazarlarda görüyorukm ki çoğu insan istavritle barbunu, mezgitle hamsiyi birbirinden ayıramıyor.
   
 5. sabora

  sabora Daimi Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.724
  Beğeniler:
  151
  Şehir:
  Kocaeli
  Tüm balıkseverlere kutlu olsun. Darısı halen limitleri çok küçük olan diğer balıkların başına.
   
 6. özcan bolat

  özcan bolat Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.024
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  istanbul/ümr
  gayet mutlu oldum bilmeyenler yada konuya uzak kalan vatandaşlar en azından lüfer adını duyacak okuyacak tanışacak...... öte yandanda hani keşfedilmemiş bakir yerler herzaman güzeldir ya umarım ... zamanlı zamansız olur olmaz şekilde 70 milyon nüfusu lüfer yakalama hevesi sarmaz:confused:
   
 7. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  İnşallah daha güzel haberler duyarız