Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lüfer nasıl kurtulur? Sn. Başbakan'a çağrı

Konu, 'Genel Konular' kısmında ALİCO tarafından paylaşıldı.

1. ALİCO

ALİCO Üye

yazılmayanlara, çizilmeyenlere tercüman olmak maksadıyla;

Maalesef 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemiz halen Müsteşarlıkça idare edilmekte ve başlı başına bir sektör olan "BALIKÇILIK" ise Tarım Gıda ve hayvancılık bakanlığı tarafından yönetilmektedir. Hala ismini tam olarak alamamış bir sektör Oysakı 8300 Km ye ulaşan bir deniz şeridine sahip bir ülke..
    Bunun sonucu olarak yıllardır dile getirdiğimiz Balık rezervlerinin tükenmesi ve kaynakların tamamen bitme noktasına gelmesi maalesef balıkların kaderi olarak görülmektedir. tarihte bakınız. (Ansiklopedi sayfalarında ; uskumru, kolyoz, orkinos, kılıç ve benzeri balıkları)

Bu durum sadece günümüzün sorunu olmamakla beraber geçmiş dönem iktidarlarınında bu konuya yaklaşımları neticesinde geçmiş dönem Başbakanlarımızdan Sn. Mesut Yılmaz ve sonraki dönemlerinde hız kazanarak büyük bir artışla beraber tarlalar, bağlar, bahçeler satılarak, hatta tamamı kredilendirilerek, ellerde bulunan Ağaçtan takalar, tekneler günümüzde teknoloji üssü tekneler durumuna gelmiştir.

Bu süreçte dikkatle inceleyecek olursak;
    - Okyanusya ülkesi olan ABD de orta su ve derin su trolü yapılırken bir tane gırgır kıyılarda görülmemektedir.
    - Japonya Kendi ürettiği Elektronik Alet-edavat ve gereçleri hatta ağ sanayi ürünlerini kendi sularında ve ülkesi dahilinde kullandırtmamaktadır.
    - Komşumuz Yunanistan Rezervler açısından bizden daha kötü durumda olasına rağmen balık rezervlerine saygısından ötürü kendi sularında kayıt dışı av yaptırtmamaktadır. Durum böyle iken bile O sularda yakalanan balıklar maalesef gayrikanuni yollardan bizim karasal bölgelerimizde satılmaktadır. o zaman şöylemi diyeceğiz. Yunanlı balıkçı balıkçılık yapacak Türkler ise pazarlamasını yazik bizeki ne yazık , balıkçı toplumu olarak durum ivedilikle düzenlenmelidir..

Bunları neden yazdım ; benim konum "Lüfer" Boş muhabbetlerle getirdiğimiz bugün sanki Çok büyük sonuçlar alınmışçasına zafer edasıyla 20 Cm oldu. dıyoruz. "Vay be ne büyük iş" 20 Cm olmuş üzülmek gerek bence ,

18 Ağustos Salı günü metro market şubeleri genelnde 20 Cm altı lüfer satılmayacak diyor. 26 Ağustos da çıkan düzenlemeyle 2/1 ve2/2 de lüfer boy ölçüsü 20 cm olarak ortaya çıkıyor Keşke sevgli yönetici 25 cm deseydi ki 30 dese ne çıkar hala bu konuya neyle nasıl yaklaşıyoruz. Biz cm lerle uğraşırken 1 Eylülde harıl harıl hummalı bir çalışma almış başını gidiyor.

Zafer kazanmadık, kazanamayız. her zaman mağlup generaller olmak zorunda bizim Lüfercikler..

STK lar hala olayın neresinde acaba? Seninki kaç cm.şu bu derken hala kendimizi kandırmaya devam edıyoruz. ve kendimizi 4 cm 5 cm lerle kandırıyoruz.

Çözüm önerisimi evet var kimse burda ekmek kavgası ,ekmeğine el sürdürme gibi edebi düşüncelere girmesin emekçiyi ve emekçiliği iyi bilirim.

Yıllardır bağırdığım, Anlatmaya çalıştığım Rezervler adına yapılması gereken herkesin bildiği gibi MARMARADA BALIĞI KIRMAMAKTIR.

Olması gereken "Rumeli Feneri ile Anadolu fenerini düz çizgi ile kesen bölge ile Adalar bölgesinin 3 mil dışına kadar olan bölgede gırgırların çalışması yasaktır. gibi bir cümle ile gelecek 10 YIL rezervler kurtulacaktır.

Alternatif çözümün dahada ötesi gelecek 50 yıl rezerv garantisi "MARMARA DENİZİNDE GIRGIR TEKNELERİ VE TROL TEKNELERİNİN ÇALIŞMASI YASAKTIR"

Devam edersek bu kadar süreçte dahamı hızlı hareket etmek lazım. filoda kaç balıkçı teknemiz var 8300 adetmidir? kaç personeli var x tane kayıtlarımızda mevcuttur zorunlu ssk mevcuttur ki kesin yapılıyordur muhakak inanıyoruz. asgari ücretin neti 599,21 TL * kişi = devletimiz büyüktür. rahat rahat karşılanabilir durumda bir rakam olarak karşımıza çıkacaktır. tamam bir gırgırın cirosu nedir. sezon başı- sezon sonu = varsa kredi maliyetlerinide düşelim. 1 yıl komple finansmanı bizde takım salmıyorsunuz. 1 yıl sonunda denizlerden balık fışkıracağına emin olabilirsiniz. meralarda orkinosundan toriğine lüferden kalkanına dolacaktır.

Sayın bakanım '' Eker, yeni düzenlemeyle, lüferin üremelerinin devamlılığının sağlanmasına fırsat verilmesi yanında, çinekop olarak adlandırılan küçük boydaki balıkların avlanmasının engelleneceğini ve bu balıkların biraz daha büyüyüp ekonomik boya geldiklerinde avlanmasının balık varlığının daha iyi değerlendirilmesini sağlayacağını ifade etti diye bir metin okuduk gazete köşelerinden" Bakanım siz Tarım ekonomisi dalında master yaptınız ama bu balık şöyle sıralama gösteriyor.

1- Defne yaprağı
    2- Çinekop
    3- Sarıkanat
    4- Lüfer
    5- Kofana
    6- Sırtıkara olarak ufaktan büyüğe doğru devam eder gider .

1 defne yaprağını tutmakta 1 sarıkanat tutmak arasındaki fark tamamen farksızdır;

Konuya dahada derin ağ ve boylarından yürüyecek olursak 200 metre derinlik ve 3-4 futbol sahası kapatan donanımlarla çalışırsanız bir resinin yine bir gazete köşesinde dediği gibi ÖTV siz mazotu bugün yükledim Litresi 2,20 TL den 20 ton= 44 Bin TL eder. Peki yukarıdaki alan kaplayan bir sürü denk gelirse o bomlar 20 ton basmıyormu yukarıya
    rahat basar fazlası vardır eee sorun nedir. kar zararın her zaman kardeşidir. ne zaman dedikki yarısı bunun fazla gelir diye demedik. üstüste molalarmı edilmedi. o yüzden tabiki olacak tarım işçileri ne yapsın onlar ÖTV siz mazot bile kullanamıyorlar.

Mola dendi. balık çevrildi. tamam güzel. reisimiz kural kaide bilen kurallara harfiyen uyan bir balıkçımız. içeride boy limitlerine uyan lüfer. torik karışık bir avcılık var balıkta kuvvetli. yanındada 1 ton çinekop bu durumda ne yapacak reisimiz. açın ağı çıksınlar diyecek. dimi bunu bekliyorsunuz. evet açılır o ağ ve çinekoplar denize geri iade edilir kesin. başka bir metod var ise siz söyleyiniz. o tor yukarı alındımı olay zaten bitmiş ve ölenler zaten ölmüş olacaktır. ki. zaten daha balık çevrildiğinde ufak balıklar preslenerek ölüyor. Nasılına gelince;

Çevrilen balık arkasından istinga basılınca ağ gözlerinizin boyunun fazla önemi kalmıyor. çok basit örnekle deneyiniz. elinize bir tül alınız. tülün altını büzünüz.yukardanda hafif hafif çekiniz. şöyle bir tablo gelecktir önünüze. kare olan delikler yani ağ gözleri baklava deseni haline gelecektir.yani o gözler artık kapandı çıkış yok. o yüzden göz boyununda fazla bir önemi yok daha biz ağı basarken kapandı gitti bile aralıkları.. hangi balık çıkacak içinden ? hiçbirisi...

(BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
    istinga halatı anlamı İng. steel rope
    Gırgır ağlarında ağın altının kapatılmasına yarayan ve mapaların içinden geçen 14-16 mm kalınlıkta olan çelik tel.)

Birlik toplantılarından reislerin 18 cm olsun diye bağırmaları dinlenirken 25 cm olacak demeyenlere, 20 cm oldu tamam balık kurtuldu diyerek kontrolunu nasıl sağlayacağız sorusunu sormayan STK lara. balık girişi yapılacak hal müdür ve sorumlularına, hale mal sokmadan direkt olarak satış yapanlara, kasalarca Çinekopu koru önlerinde satış yapılırken çalışmayan tekne gözetleme kulelerine, kasa kasa sokaklarda gel al diye bağıranlara, fazlasını hayvan yemi olarak gönderenlere, kendi frigo kamyonlarıyla nakliye yapanlara.....

Sn. Başbakanım bu işi ancak sizler çözersiniz.
    Olay tamamen yoldan çıkmış ve Üniversitelerimizin Bilimsel Araştırma yapan kurumların dedikleri gerçek olmasın 2050 yılı balık rezervlerinin sonu olacaksa ki o güne fazlaca bir şey kalmamıştır. sadece 39 yıl...
    Hiç olmazsa Balıkçılık Bakanlığı yada bir Balıkçılık Müsteşarlığı altında toplanarak birşeyler yapamazsak gelecek nesillere bırakacak rezervlerimiz kalmayacaktır.

ALİCO

Bu yazı sevgili forumumda olmak üzere(Balıkavı.net-balıksevdam.com ortak açılmış bir konudur.)
    1 Nüshası Cumhurbaşkanımıza
    1 Nüshası Başbakanımıza
    1 Nüshasıda Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanımıza gönderilmiştir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Eylül 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. onder

onder Aktif Üye

Çok güzel bir yazı olmuş. Umarım bakanlıklardan bir cevap alabilirsiniz.

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

abi daha ne gerkiyorsa bize ne düşüyorsa bu forumların ortak bir paydada buluşup bu işe el atma zamanı geldi de geçiyor artık bu duruma el atmamız gerek

5. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

hadi hayırlısı tek dileğimiz sesimize cevap verilip ardından harekete geçilmesi

6. oktay16

oktay16 Moderatör

Tebrikler,duyarlılığınız için......

Mutlaka yazınıza cevap gelecektir, devlet kurumlarına yapılan her resmi yazışmanın bir cevabı olucaktır, Gelen cevabı sabırsızlıkla bekliyor olucam. Selamlar..

7. onder

onder Aktif Üye

Bunu ben çok önceden beri düşünmekteyim. Ama forumlar genelde adminlerle yapılan kavgalar sonucunda ayrılanlar vasıtasıyla kurulduğu için ben pek birlik olacaklarını düşünmüyorum. Bu noktada bu siteyi tenzih ederim. Ancak dernekleşerek birşeyler yapmak lazım. Bu konuyu da düşündüm, fikir alış verişleri yaptım sonucunda benim uğraşabileceğim işler olmadığını gördüm. Birisinin sürekli oturup o işlere bakması lazım ki ben balığa zor çıkıyorum o işleri nasıl yürüteyim. Yani, bir kişi elin altına sokup genel başkanlık etiketini üstüne yapıştırırsa ben de her türlü desteği vermeye hazırım(sonradan dönüp dergi veya başka birşeyler satılmaya çalışılmadığı sürece. Çok itici oluyor çünkü).

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

evet önder abi bunu yapan bir kuruluş biliyorum ancak hepsi aynı olacak diye bir kural kaide yok hatta eskiyi yeniyi bir kenara bırakmanın zamanı geldi de geçiyor bu site diğer site başka site yok bi bizim ortak paydamız olmalı ki amaca hizmet etsin yoksa tencit pilavından öteye geçemeyiz ben siyaseti hiç sevmesem bile başbakanın sözleri iyi geliyor kulağa sivil toplum örgütleri versin önersin biz yapalım diyor neden biz bunu kendimize yakıştırmıyoruz bilmiyorum biz bir toplum olmaktan acizmiyiz.. bence bunu halledebiliriz rant peşinde koşanlar dayısı amcası gırgırcı olanlar kıyı balıkçısı (ağ serenler ) olanlar artık bu zilletten kurtulmamız lazım doğru olanı yaparken arasıra menfaatlerden kurtulmak gerek lütfen artık bir ses çıkartmayı başaralım

9. ALİCO

ALİCO Üye

Tırıvırı olayı en basit örnektir. Hep biraraya gelmedikmi oturup gruplar kurarak tartıştık sonuçları ise gözler önünde bence devam, kavgamız Balıkçılık üstüne kimsenin bu konuda bir sıkıntısı olamazki herkes balık sevdalısı ...

10. onder

onder Aktif Üye

Evet sitelerin bu tutumlarını bırakıp birlik olmaları konusunda hem fikirim ben de. Hamdi abi neden ön ayak olmasın bu konuya? Hem zaten tüm sitelerde yazanların %99'u hemen hemen aynı kişiler. Onların yani bizlerin de diğer ortamda bu konuyu dile getirip, site yöneticilerini de birlik olmaya davet etmemiz gerekir. Sonrası zaten yürür gider. Düşüncelerin çok hoşuma gitti bu arada(Tamamen içimden gelerek, iyi niyetle söyledim ekstra birşey düşünme lütfen. Çünkü başka tarafa çekilebilecek bir cümle oldu:D). Böyle düşünmeye devam et.

11. onder

onder Aktif Üye

Evet abi. O konuyu da takip ettim ben. Çok güzel şeyler başarıldı bu konuda. Dediğim gibi eğer vakti olan birileri el atarsa ben sonuna kadar vakit buldukça destekçisiyim bu konuların ve oturduğumuz yerden sitelere yazarak birşey olmayacağının da farkındayım. Daha reel şeyler yapmak için de dernekleşmek şart. Her siteye binlerce kişi üye 100 tl toplansa aylık, korkunç paralar toplanır her ay ki binlerce tl yi hiç düşünmeden av malzemesine yatıran birisi bunu da verir herhalde. Toplanan aidatlarla broşürler ve reklam filmleri, makaleler bastırıp dağıtılmalı, okullara, köy kahvelerine gidip bu konularda eğitimler ve seminerler verilmelidir bana göre. Bu sadece Lüfer değil, denizde ve iç sularda ne kadar balık varsa hepsini biraz rahatlatacaktır eminim.