Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Lüfer nasıl kurtulur? Sn. Başbakan'a çağrı

nidya78

Üye
Adı
Aydın ÖZDEMİR
İlahi Aydın Bey, güldürdünüz beni :D Allah'da sizi güldürsün :)
Bir malın fiyatının düşmesi ! sizi neden bu kadar rahatsız ettiki? bırakın düşsün. Bir mal olarak nitelediğiniz "lüfer" in fiyatının düşmesi krize götürmez efendim. arzu ederseniz size konuyu grafikle açıklayabilirim. Ekonomi teorileri hakkında bilgilendirilmek isterseniz özel mesajla ulaşabilirsiniz.

Dipnot kısmındaki bilimsel açıklamanızı tekrar gözden geçirmenizi ümid eder sevgi ve saygılarımı sunarım.
Arkadaşım fiyatının düşmesiyle ilgili benim kişisel bir rahatsızlığım yok zaten. Hatta işime bile gelir. Ayrıca ekonomide krize yol açar dediğim yeri ben hatırlamıyorum. Ekonomi teorileri hakkındaki bilgilerinize hiç mi hiç ihtiyacım yok. Ben okulda ve iş hayatında yeterince gördüm. Ve burdaki konuyada bahsettiğiniz grafiklerin hiç bir katkısı olmayacaktır. Dipnot kısmındaki açıklamam ise Cambridge kitaplarının brainstorming konusundan alıntıdır. Braintorming nedir nasıl yapılır bunu 4 ders olarak almıştım. Ama tabi siz ekonomideki bilgileriniz gibi bu işinde kitabını yazmış olabilirsiniz. O yüzden saygı duyarım. Ama lütfen daha önceleride belirttiğim gibi ikili polemiğe çevirme çabasından vazgeçip lüferle ilgili bir fikriniz varsa paylaşın. Yoksa da en azından Aliço Abinin çabasına saygı gösterip konusunun altını alakasız konularla doldurmaktan vazgeçin. Ben daha fazla yazılarınıza cevap vermek ve konuyu uzatmak istemiyorum. Saygılar.

walras

Üye
Adı
alper dik
Ekonomi mezunu olarak! bir malın fiyatındaki düşmenin ekonomide etkisi olmayacağını düşünmeniz ilginç bir tez olmakla beraber bende zaten ekonomiyi kalkındırma yada kurtarma peşinde değilim.
Sizin yazdığınız gibi braintorming değil brainstorming, ( Türkçemizde beyin fırtınası ) Nereyi baz aldığınız umurumda değil. Arkadaşınız değilim, ayrıca bir malın fiyatının düşmesi ekonomiyi etkilemez. Benim size anlatacaklarıma ihtiyacınız yoksa cambridge'den sadece braintorming alıntıları değil, ekonomi teorileri alıntılarıda yapınız . Size söylemek istediğim şey güzel bir amaçla yazılmış bir mektuba, ekonomi bilgilerinizi! katmanızın herhangi bir katkı sağlamayacağıydı. Sanırım o an cambridge ile meşguldünüz.Bende size tekrar yazmayacağım. Çünkü konu Lüfer . Selamlar

nidya78

Üye
Adı
Aydın ÖZDEMİR
Sizin yazdığınız gibi braintorming değil brainstorming, ( Türkçemizde beyin fırtınası ) Nereyi baz aldığınız umurumda değil. Arkadaşınız değilim, ayrıca bir malın fiyatının düşmesi ekonomiyi etkilemez. Benim size anlatacaklarıma ihtiyacınız yoksa cambridge'den sadece braintorming alıntıları değil, ekonomi teorileri alıntılarıda yapınız . Size söylemek istediğim şey güzel bir amaçla yazılmış bir mektuba, ekonomi bilgilerinizi! katmanızın herhangi bir katkı sağlamayacağıydı. Sanırım o an cambridge ile meşguldünüz.Bende size tekrar yazmayacağım. Çünkü konu Lüfer . Selamlar
Haklısınız "brainstorming" yazarken 2. yazışımda! bir harf unutmuşum. Pardon. "Arkadaşım" Sözümü geri aldım ki böylesi çok daha doğru. Ekonomi teorileriniz sizi bağlar. Ekonomi konusunda ders alacak değil ders verebilecek kapasitedeyim bu yüzden önerinize teşekkürler. Aliço abi sende kusura bakma konunu katlettim. İnşallah tekrar cevap vermem gerekmez ümidiyle; Saygılar.

Latif Uğurluçimen

Aktif Üye
Adı
Latif UĞURLUÇİMEN
Haklısınız "brainstorming" yazarken 2. yazışımda! bir harf unutmuşum. Pardon. "Arkadaşım" Sözümü geri aldım ki böylesi çok daha doğru. Ekonomi teorileriniz sizi bağlar. Ekonomi konusunda ders alacak değil ders verebilecek kapasitedeyim bu yüzden önerinize teşekkürler. Aliço abi sende kusura bakma konunu katlettim. İnşallah tekrar cevap vermem gerekmez ümidiyle; Saygılar.

Çok uzadı... sıkılmadın mı?.

Sakin ol, önce yazılanları sonra okuduğunu anlamaya çalış...

Başarabilirsin.

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Sevgili Arkadaşlar,

Bu konunun kimsenin kırılmasına,incinmesine sebep olmadan tartışılabileceği inancını halen taşıyorum.İnanın..

Konuyu lüfer ekseninden çıkartıp kişiselleştirirsek, kazanan kimse olmaz ama kaybeden lüfer olur biz oluruz...

Bu nedenle;

İçinde lüfer olmayan mesajlar denize atılacaktır.

ALİCO

Üye
Adı
ali suulker
Teknik olarak mümkün olmamakla beraber (ki bence mümkünü vardır) herhalde göz boylarının ve kullanılan ağların çeşitliliğinden bahsetmek istemiştim. örnek olarak bu tekneler üstünde sadece 1 takımmı ağ taşıyorlar? hayır. o yüzden her takımın ağ gözleri aynımıdr acaba. ip kalınlıkları, göz aralıkları.dediklerinizde haklısınız ağ gözleri tamamen balıklarla dolar ve her yönden kayıplar yaşanır. o zaman yine aynı noktaya dönecek konu hatta ufak balıklar dahi solungaçlarından saplanıp kalabilirler. buraya kadar tamam ama bilindiği üzere hamsinoz ağları ile çalışmaya devam o zaman. bu durumdada karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor hedef balık sürü balığı olduğundan dolayı ağ gözlerinin küçük olması ve balıkların saplanmaması açısından ne var ne yok hepsinin içeriye alınması, bocilikte ne varsa at içeriye denilmesi olayı gündeme geliyor.arkasından fabrikalar ayem olarak gönderilmesi beğenilmeyen balıkların sulara preslenmiş ölü olarak iadesi veya küreklerle telef edilmiş hayvanın denize dökülmesi anlamına geliyor.
Yoksa teknik olarak göz aralıkları ile işlem tabiiki yapılamayacaktır dıyoruz ama aması var eğer elinizdeki ağ düz olarak örüldü ise o zaman tamam alttan büzeriz. basarız alırız ama birde ya düz değilde yatay olarak işlendi ise o zaman yapılacak hiçbirşey kalmayacaktır koskoca bir set karşımızda dimdik duracaktır bırakın küçük balık geçmesini 1 hamsi bile ağdan çıkamayacaktır. Çok amaçla kullandığımız gırgır ağlarımızın ip kalınlıklarından nerden nereye kadar kaç mm. kalın olursa ne oluru? ne zamanda aşağı çöker ne zamanda dibi yakalar yakalayamazsa sürü psikolojisi ile hareket eden balıkların gerıye hareketi- dibe hareketi ileri hareketi. kurşun yaka yukarıda kaldısı, dibe yattısı. altı kapattı kapatamadı derken basarım yukarı komplesini ne olur diye hareket etmeden verilen tahribatın boyutu değerlendirilmelidir. yoksa bu terimler zamanında bizlere Krediler olarak verildi. herşey kredilendirilerek yapıldı. ama maalesef bizler yine amaçlarımızın dışında hareket ettik. Uluslararası sularda çalışacak Ülke ekonomisine girdi sağlayacaktık ama maalesef bunlar yapılmadı hala marmarayı tüketmeye devam edıyoruz.

• Balıkçı filosunun yeniden yapılandırılması, av gücünün kullanılabilir kaynaklara uygun hale getirilmesi yönündeki bir anlayışla filonun aşamalı azaltılması gerçekleştirilmelidir.
• Bunun için balık stokların tahmini ile balıkçı filolarının kayıt altına alınması gerekmektedir.
Balıkçılık sektörü için doğru envanter çıkarma ve potansiyel farklı gelişme yollarının belirlenmesiyle birlikte sektörle ilgili yapılacak çalışmaya dayalı olarak oluşturulacak bir sektör stratejisi büyük önem taşımaktadır.
Sektör planında belirlenmesi gereken temel konu; balığın bir ürün olarak ele alınması ve yetiştiriciliğin önemine vurgu yapılmasından çok, balıkçılığın “olağan” bir ekonomik faaliyet olarak mı, yoksa politikanın odak noktasının bölgesel sosyal istikrar mı (istihdam, mesleki
devamlılık) olacağı konusunda bir seçim yapılmasıdır.
Planlamada ortaya çıkan önemli bir diğer husus stok tespiti, veri toplanması ve analizinde görülmektedir. Temel balıkçılık yönetimi, izin verilebilir toplam av miktarı (TAC) ile kota sistemlerini kapsamamakta; ancak balık boyu, ağ göz açıklığı, av araçları ve av sezonu kısıtlamaları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Balıkçılık yönetiminin toplam avlanmasına
izin verilebilir miktara dayalı olarak oluşturulması halinde, uygun stok değerlendirmelerine duyulan ihtiyaç daha da belirgin hale gelmektedir. Kota uygulaması er ya da geç söz konusu olacaktır. Kota için ise, TAC, olmazsa olmazdır. diyor 9. kalkınma planında T.C. Başbakanlık DPT Özel ihtisas komisyon raporunda.

bence ekipmanlar ekipmanlar öncelikle ekipmanlara donanımlara bakılmalı her zaman dıyorum ağ, ağ ile ilgili sorun en büyük sorun. öncelikle beyinlerde olayı aşmak lazım bence.

Konuyla direkt ilişkili olduğundan ötürü yayınlanmıştır.

hunter

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Mustafa
Çok uzadı... sıkılmadın mı?.

Başarabilirsin.
Her nedense bende senin yazılarında sürekli bir gerginlikler hali görmekdeyim,konuya neden müdahil olup durumu germeye çalışıyorsun anlamıyorum ! iki kişinin tartışma durumunda bir taraf olman anlamsız geliyor bana...amacım burdaki durumu dahada gergin hale getirmek değil,ancak ne zamandır çeşitli yerlerde tarafından yazılmış gerginlik dolu yazılarına rastlamakdayım,kendimi her defasında ''Boşver ne gereği var'' diye durdurmaya çalışsamda çok başarılı olamadım.

Biz burada neler görüyor,neler yaşıyoruz,sizde anladığım kadarıyla eskiden beri Form'lardasınız tahmin ediyorum,bizlerin ortak payesi kişileri kazanmak,olayları gerginliklerden uzaklaştırmak....bizde böyle konulara aklımızdan geçtiği gibi hemen dalsak bu durumların içinden çıkamayız.

Bu yazıyı yazmamak için kendimi çok tuttum,ancak yazmadanda edemedim...lütfen gereksiz tartışma ve ortalığı gerecek yazılardan hepimizin sukuneti açısından uzak durmaya çalışalım.

Oysaki o kadar güzel konularını ve avlarını görüyorumki hepsi birbirinden üstün,bu güzel avlarına bile üzülerek tebrik yazısı yazabilmiş değilim,bunun sebebi ise gergin mesajlarınızı çokca gördüğümden bunlar sizin üzerinizdeki olumsuzluğu tetikliyor olmasıdır.

En nefret ettiğim şey başkası tarafından açılmış konu içerisinde istenmeyen durumlar oluşup(Gereksiz Tartışmalar) seviyeli başlasada karşılıklı gereksiz gergin duruma sürüklenir her zaman...Dolayısıyla Aliço arkadaşında güzel bir düşünceyle ve iyi niyetle başlattığı bu konu içerisindede çok konu kirliliği yarattık hepimiz.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim,içimdekileri paylaştım,bunun arkasında değişik art niyet aramayanız ve konuyuda uzatmamanızı sizden ve diğer arkadaşlardanda rica ediyorum.

Not:bir süre sonra benim mesajım dahil,diğer tartışma mesajlarınıda İlgili arkadaşlarımdan silmelerini rica ediyorum.
Selamlar.

nidya78

Üye
Adı
Aydın ÖZDEMİR
Her nedense bende senin yazılarında sürekli bir gerginlikler hali görmekdeyim,konuya neden müdahil olup durumu germeye çalışıyorsun anlamıyorum ! iki kişinin tartışma durumunda bir taraf olman anlamsız geliyor bana...amacım burdaki durumu dahada gergin hale getirmek değil,ancak ne zamandır çeşitli yerlerde tarafından yazılmış gerginlik dolu yazılarına rastlamakdayım,kendimi her defasında ''Boşver ne gereği var'' diye durdurmaya çalışsamda çok başarılı olamadım.

Biz burada neler görüyor,neler yaşıyoruz,sizde anladığım kadarıyla eskiden beri Form'lardasınız tahmin ediyorum,bizlerin ortak payesi kişileri kazanmak,olayları gerginliklerden uzaklaştırmak....bizde böyle konulara aklımızdan geçtiği gibi hemen dalsak bu durumların içinden çıkamayız.

Bu yazıyı yazmamak için kendimi çok tuttum,ancak yazmadanda edemedim...lütfen gereksiz tartışma ve ortalığı gerecek yazılardan hepimizin sukuneti açısından uzak durmaya çalışalım.

Oysaki o kadar güzel konularını ve avlarını görüyorumki hepsi birbirinden üstün,bu güzel avlarına bile üzülerek tebrik yazısı yazabilmiş değilim,bunun sebebi ise gergin mesajlarınızı çokca gördüğümden bunlar sizin üzerinizdeki olumsuzluğu tetikliyor olmasıdır.

En nefret ettiğim şey başkası tarafından açılmış konu içerisinde istenmeyen durumlar oluşup(Gereksiz Tartışmalar) seviyeli başlasada karşılıklı gereksiz gergin duruma sürüklenir her zaman...Dolayısıyla Aliço arkadaşında güzel bir düşünceyle ve iyi niyetle başlattığı bu konu içerisindede çok konu kirliliği yarattık hepimiz.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim,içimdekileri paylaştım,bunun arkasında değişik art niyet aramayanız ve konuyuda uzatmamanızı sizden ve diğer arkadaşlardanda rica ediyorum.

Not:bir süre sonra benim mesajım dahil,diğer tartışma mesajlarınıda İlgili arkadaşlarımdan silmelerini rica ediyorum.
Selamlar.

Ağzınıza sağlık bana diyecek bişey bırakmamışsınız. Teşekkürler. Ayrıca Aliço abinin konusu altıdaki bu yazışmaların silinmesini bende rica ediyorum.

Latif Uğurluçimen

Aktif Üye
Adı
Latif UĞURLUÇİMEN
Sevgili Hunter, konuyu baştan takip ettiğinizi sanıyorum. Fakat aşağıdaki alıntısını yaptığım yazımı kaçırmış olmalısınız. Kaçırmamış olsanız Körü körüne ''helal olsun'' mesajlarının altına gerçek eleştiri ve konuyu derinleştirecek fikirlerimle naçizane önerilerde bulunduğumu ve asla söylediğiniz gibi bir tavrım olmadığını görürdünüz.

Altaki bu mesajım sizce bu konunun bel kemiği değil midir? Ben bu mesajı yazmamış olsaydım lüferin ekonomideki yerine kadar tartışılır mıydı?. Yani konu zaten benim sonradan değil en başından dahil olduğum ve hala uzamasından sıkılarak, neden sıkılmadığını ve hala sizin mesajınız üzerine neden yazabildiğini bu ve benzer adamların sizin görmez tarafınıza mı ? gediğini merak ettiğim ve sadece bir kısmını sorduğum bir soruydu

Konuyu ben ve Ali bey bıraktık ve özel mesaj ile anlaştık. Bu forumun hastalığı olduğunu düşündüğüm ''abime bunu nasıl söylersin'' tarzı ile ortalığı asıl geren figüran tiplerin olması. Ve asıl sorunlardan biri de bunu görmeyip Benim mesajlarımın Agresif yada tavırlı olduğunu söylemeniz.
Sayın Hunter benim asıl (nefret demeyelim çünkü ben o sözcüğü yazamayacak kadar ılımlı ve naif bir insanım.) sevmediğim, bir konunun gereksiz mesajlarla kirletilmesi değil bir konunun tamamen gereksiz olmasıdır. Açılan bir konunun bilgiden ve öğretiden uzak olmasıdır.

Forumda benim av güncelerini beğendiğiniz halde mesaj yazmamış olmanız benim için çok önemli değil hiç umursamadım. Ve hiç bir eksiklik hissetmedim.
(Az önce dün gittiğim avdan geldim iki adet 70 cm lüfer bir tane 80 cm. akya bir tane 97 cm akya yakaladım. Yani sizle bir ilgisi yok ben yine balığımı üstün ve ehil oltacılık becerilerimle yakalıyorum. Siz bana yazmasanız da olur.) Fakat bunca forumdaş sizin forumda ki görev ve niteliğinize bakarak böyle bir düşüncede olmanızı ayıplamazlar mı?

Galiba diğer figüran arkadaşın sizin yazınızdan alıntı yaparak kırmızı ile boyadığı yerlere de cevap vermiş oldum. Ve kesinlikle kapattığım bir konuyu açmak değil niyetim. sizin sözünüzün gelişine, en sakin halimle topa girer gibi girdim konuya. Halbu ki balık avından gelmiş bütün yorgunluğumla dinlenmem gerekirken vakit geçirmekten zevk almaya başladığım yerde olmak istedim.

Mini pusula: yazılan hiç bir şeyin silinmemesini rica ediyorum. Büyük saygısızlık olur.

Bu ve benzer tartışmalar, forumlarda yer bulduğu kadar hayatımızda yer tutmamıştır. ''Zenginin malı züğürtün çenesi'' gibi yaklaşımlar sergileyenlerde olmuştur. Bu konunun bir yerinde buna benzer bir mesaj yazan da çıkabilir. Düzinelerce konu açanlar, yapılan bir av güncesine yüzlerce tebrik mesajı yazanlar bu gibi mesajlara yazmazlar. Haklıdırlar; çünkü yöntem yanlış eksik ve bilgi yoksunu bir döngüde geçer.
Bu konunun başlığı içinde soru işareti olması zaten konuyu Başbakana kadar ileten kişinin çözdüm dediğini çözemediğinin delilidir.

Anlamadığım, bu konuyu neden? ve birden fazla forumda yayımlamış olduğu. Zaten sorunu çözmüşsünüz Başbakandan cevap geldiğinde duyursanız daha anlamlı olurdu. Balıkçı barınağında kıraathane arkadaşınızla sohbet eder gibi bir uslup, ve bu usluba bakanlıktan yanıt beklemek oldukça saflık olur. Düşünce güzel, desteklenmelimi evet ama lütfen böyle yapmayın sonra hepimizi bir kefeye koyuyorlar hiç birimizi hesaba almıyorlar.

Konusunu açtığınız diğer forumlarda fikir aldığınız insanlar sizi nasıl yönlendirdi bilmiyorum ama bu forumda olduğu gibi aramızda bir çok avukat var. Bir manifesto yazılır bizde altına elekronik imzamızı atarız sonrada göndeririz. Bu yaptığınız ne? ben anlamadım. Yapmadan duyuracağınıza yaptıktan sonra haber vermek ve beğeni beklemek...

Birden altıya kadar sıraladığınız Lüfer isimleri zaten o gırgır filo sahipleri tarafından uydurulmuş değilmidir? adamlar zamanında ''biz lüfer avlamıyoruz çinekop avlıyoruz'' diyecek kadar işi pişkinliğe vurmadılar mı?. Onların ağzıyla defne yaprağı, çinekop gibi lakaplar ile anmayıp, bu balığı boy olarak adlandırmalısınız. Şunu demek gerekir Lüfer avlanma boyu 30 Cm. Adamlar yürütmeyi durdurma için dava açmaya hazırlanıyor 20Cm. büyük geldi. Ama onlarda haklı lüfer akın balığı 20 cm boy olanı geçmiyor ki! sürü olarak.
Fakat bu adamlar akıl yoksunu bir anlayabilseler, bu sene ve sonraki 5 yılda sıkı bir diyet yapılsa bogazdan geçen 14 ila 20 cm arası lüfer sayısı bu güne oranla 10 kat artacak. Bu gün yakaladığı kadarını 5 yıl sonra 10 kat bol bulacağı için birini yakalamaya devam etse dokuzu aşağı geçebilecek ve bu döngü doğal seleksiyon içinde yerine oturacak. Ama biz mal pazarlığı yapar gibi santimlerle uğraşıyoruz.

Sahil şeridi, dünyanın en uzun ikinci ülkesiyiz dört tarafımız değil üç tarafımız deniz ile çevrili (umarım Başbakana giden kopya bu değildir hepten rezil olduk), nufusun %50'si deniz görmeden ölüyor hatta İstanbulda bile durum böyle. Nufusun %80'i balık yemiyor. İşimiz Zor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

nidya78

Üye
Adı
Aydın ÖZDEMİR
Sevgili Hunter, konuyu baştan takip ettiğinizi sanıyorum. Fakat aşağıdaki alıntısını yaptığım yazımı kaçırmış olmalısınız. Kaçırmamış olsanız Körü körüne ''helal olsun'' mesajlarının altına gerçek eleştiri ve konuyu derinleştirecek fikirlerinle naçizane önerilerde bulunduğumu ve asla söylediğiniz gibi bir tavrım olmadığını görürdünüz.

Altaki bu mesajım sizce bu konunun bel kemiği değil midir? Ben bu mesajı yazmamış olsaydım lüferin ekonomideki yerine kadar tartışılır mıydı?. Yani konu zaten benim sonradan değil en başından dahil olduğum ve hala uzamasından sıkılarak, neden sıkılmadığını ve hala sizin mesajınız üzerine neden yazabildiğini bu ve benzer adamların sizin görmez tarafınıza mı ? gediğini merak ettiğim ve sadece bir kısmını sorduğum bir soruydu

Konuyu ben ve Ali bey bıraktık ve özel mesaj ile anlaştık. Bu forumun hastalığı olduğunu düşündüğüm ''abime bunu nasıl söylersin'' tarzı ile ortalığı asıl geren figüran tiplerin olması. Ve asıl sorunlardan biri de bunu görmeyip Benim mesajlarımın Agresif yada tavırlı olduğunu söylemeniz.
Sayın Hunter benim asıl (nefret demeyelim çünkü ben o sözcüğü yazamayacak kadar ılımlı ve naif bir insanım.) sevmediğim, bir konunun gereksiz mesajlarla kirletilmesi değil bir konunun tamamen gereksiz olmasıdır. Açılan bir konunun bilgiden ve öğretiden uzak olmasıdır.

Forumda benim av güncelerini beğendiğiniz halde mesaj yazmamış olmanız benim için çok önemli değil hiç umursamadım. Ve hiç bir eksiklik hissetmedim.
(Az önce dün gittiğim avdan geldim iki adet 70 cm lüfer bir tane 80 cm. akya bir tane 97 cm akya yakaladım. Yani sizle bir ilgisi yok ben yine balığımı üstün ve ehil oltacılık becerilerimle yakalıyorum. Siz bana yazmasanız da olur.) Fakat bunca forumdaş sizin forumda ki görev ve niteliğinize bakarak böyle bir düşüncede olmanızı ayıplamazlar mı?

Galiba diğer figüran arkadaşın sizin yazınızdan alıntı yaparak kırmızı ile boyadığı yerlere de cevap vermiş oldum. Ve kesinlikle kapattığım bir konuyu açmak değil niyetim. sizin sözünüzün gelişine, en sakin halimle topa girer gibi girdim konuya. Halbu ki balık avından gelmiş bütün yorgunluğumla dinlenmem gerekirken vakit geçirmekten zevk almaya başladığım yerde olmak istedim.

Mini pusula: yazılan hiç bir şeyin silinmemesini rica ediyorum. Büyük saygısızlık olur.

Lüferin ekonomideki yeri tartışılmadı işin aslında. Ekonomi ile bilgiler yarıştırıldı. Ben sizin bir yazınıza cevaben "lüferin çok tutulduğunda fiyatının düşeceğini ve bu fiyat düşmesinin balıkçılar tarafından olumsuzluklarından" bahsettim. Başka bir forum üyesi bunu ekonomiyle bağladı. Sonrasında biz o forum üyesiyle bir anlaşmazlığa düştük ve bir şekilde kapattık. Lakin hala anlayamadığım olay; sizin küçümser bir havayla benden bahsetmeniz tavsiyelerde bulunmanız. 2 kişi tartıştık iyi kötü bir noktaya bağladık ve kapattık. Siz 3.! olarak neden böyle bir görev edindiniz?

Başarabilirsin
. diğer figüran arkadaş

Bu tip sözler sarfetmek beni tanımayan biri olarak haddinize mi? Çok balık tutmuş olmanız sizi forumda benden ve diğerlerinden üstün mü yapıyor? Sırf sizin gibi her tür mesajdan gerginlik çıkaracak kapasitedeki insanlar yüzünden insanın hiç bir şey yazası gelmiyor.