Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lüfer nasıl suda yaşar.

Konu, 'Genel Konular' kısmında Nefrelius tarafından paylaşıldı.

1. Nefrelius

Nefrelius Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar.
    Geçengün kefal tutarken kefalleri birşeylerin kovaladıgını farkettim ve lüfer olabilecegini düşündüm...

Birazda lüfere olta atmak istedim fakat ben Mırmır ve kefal'in verdiği keyife hayran oldugum icinbu 2 tür balıktan başka balık tutmadım.Yani lüfer hakkında tek bilgim lezzetli bi balık oldugu sarı kanatın büyük hali olduguyla sınırlı..

Lüfer dediğimiz balık nasıl sularda yaşar kıyıdan rapala ilemi yoksa şamandralı dip takımlamı avlanır.Genelde kayalık ve derin sudamı olur yoksa sahil gibi kumluk ve sığ alanlardamı olur.Derelerin denize boşaldıgı yerde rapala ile av yapma şansımız olurmu...
    Yaşadıgım il yalova.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. forkill96

forkill96 Aktif Üye

Rapala yemli uzun olta her şekilde tutuluyor

Spin olarak sadece rapala surf kamış 170gr kurşun arasına 2metre mısına ucuna rapala bağlayarak tutuluyor hırsız ıgnelı takıma bütün istavrit veya ortadan ikiye keserek fleto yapıyoruz

çok ayrıntılı yazamıyorum şuan kısaca yemli için Spot Balık İki İğneli Makaron Mantarlı Çinekop Lüfer Takımı, Yemli Takımlar | SpotBalik.com.tr

genellikle surf tipi rapala için KENDO Kendo Suni Balıklar ve Jig Yemler | SpotBalik.com.tr

4. Nefrelius

Nefrelius Yeni Üye

Av tekniği olarak at çek rapala kullanmayı düşünüyorum fakat ağırlık koymadan yani meps gibi yapamıyormuyuz.Bu lüfer balıgı yüzeyde degilde diptemi geziyor??

VE konuya tam hakim olamadın sanırım.Nasıl sularda bulabilirim diye sormuştum genelde kumsal ve sığ yerlerdemi olur derin ve kayalık bölgelerdemi yoksa dere kıyılarındamı? Hani ona göre mera arayacagım ondan sonra av teknikleriyle ilgilenicegim :)

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

olur olur direk sahteyi veya kaşığı bağla misinaya at uzağa sonra vurdurarak çek... sık sık yer değiştir.

6. Nefrelius

Nefrelius Yeni Üye

Teşekkürler rapala konusunu çözmüş bulunmaktayım.Fakat asıl olan soruma hala cevap bulamadım..

Nasıl sularda bulabilirim diye sormuştum genelde kumsal ve sığ yerlerdemi olur yoksa derin ve kayalık bölgelerdemi yoksa dere kıyılarındamı? Hani ona göre mera arayacagım....

7. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

genelde kumluk ya da kayalık diye bir tercihi fazla olmaz lüferin. ekseri kumluk alanlarda daha fazla avlandığı söylensede tam anlamı ile dip balığı değildir. zemine zaruri olmadıkça inmez ama dibe yakın bölgelerde avlanır. sürü halinde gezerler. ve uzun süre aynı bölgede kalmazlar seferidirler :) her bölgede farklı derinliklerde avlak verirler.

benim bildiklerim lüfer hakkında az çok bunlar daha geniş bilgi hakkında googledan yardım alabilirsin :)
    şuna emin ol lüfer balığı avcılığı bağımlılık gibidir. bağlandın mı diğer balık avlarında fazla zevk alamamaya başlayabilirsin ;) levrek hariç :)

8. Nefrelius

Nefrelius Yeni Üye

Benim için vazgeçilmez olan tek balık kefal'dir sadece bir idda üzerine lüfer tutacagım...

peki rapala atacagım yere balık pisligi dökmem felan lüferlerin bu bölgeye toplanmasında faydalı olurmu yoksa sadece kefal yavruları ve gümüş balıklarının yoğun olduğu yerlerdemi takılmam bana fayda sağlar ?

9. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Kefallerden ziyade gümüş kraça vb. Gibi baliklari takip edin..

10. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

yalova da lüfer aramak gece zenci aramak gibi bişeydir kardeşim vazgeç o sevdadan :) bak tecrübe ile sabittir çinekop sarkı kanat anca olur du .. onun da mevsimi geçti
    yani senin işin bahara kadı anlayacağın :) bana bir kere denk geldi oda yat limanı açıkken idonun önünden canlı yeme geldi o kadar kefali kesti gitti

11. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

lüfer etçil bir balıktır. balık pisliği dökme falan taktikleri işe yaramaz bence. Belki bir ihtimal sardalya balığı kokusu çekebilir ama asıl lüferi çeken kan kokusu bence taze yemin kokusunu sanki çok uzaklardan alıyor bu hayvan :D

gümüş kraça bölgede mevcut ise onların yada bulamazsan kefal yavrularından elde edeceğin taze fleto yemleri lüfer avında kullanabilirsin ;)

hele hele taze izmarit fletosunada bayılır zargananın olmadığı yerde keçi çelebi misali :D