Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lüfer (sırtı kara) 4.5kg + ceylan 1.5 kg

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında meteyldrm tarafından paylaşıldı.

1. meteyldrm

meteyldrm Üye

Cumartesi günü sabah yine ali kankamla balığa çıkmak için hazırlandık hava çok güzel olmasada iyi sayılırdı.Deniz biraz çırpıntılıydı bizce bugün birşeyler yapabilir diyorduk.3.5-4 saatlik sabah sırtımızda ancak bana birtane ceylan palamutu vurdu(İçi temizlenmiş haliyle 1,5kg) ilk vurduğunda kanka aldım dedim fakat bıraktı alinin yorumu sen kafanı yorma lüferse hertürlü takip eder ve alırsındı.Daha cümlesi bitmeden almıştım çokta fazla yorduğunu söyleyemem.En nihayetinde daha önce hiç tutmamış olduğum ceylan palamutu bendeydi artık(tat yorumlarında en üstlerde üstatların tabiri ile).Bende akşam hanıma söyledim yamasını ve hakikaten çokta güzel oldu.Verimsiz bir sabahın ardından benim iskenderuna doktora gitmem gerektiği için çıkış yaptık ve kankamla haberleşip akşam sırtısı deneyebiliriz belki dedik.

Ben hem çıkmak isteyip hem çıkmak istemiyordum açıkçası ama diğer yandan bu bir zevk ve ancak hafta sonlarımız oldğu için havada soğuk evde tıkılıp kalmaktansa gideriz diye düşündüm.İskenderundan gelirken rüzgar (yarıkkaya dediğimiz rüzgar burada/buralı olanlar bilir) çok sert esiyordu ve denize doğru estiği için tehlikeli olabilir diye düşündüm iptal edilecek gibi duruyordu tam eve yaklaştığımda orada rüzgarın az oldugunu gördüm ve aliyi aradım çıkalım diye ve indik sahile.Sahilde fazla rüzgar yoktu ama deniz biraz bozuktu ama artık oraya kadar gelmişken dönmeyeceğimizde garantiydi.Biz daha önceden kararlaştırmış olduğumuz mekana gidecektik zaten.Velhasılkelam mekana geldik ben saltpro minnow sırtı sarı olanı takmıştım tam sırtıya başlamıştıkki ben ali aldım dedim alideo arada açığa çekeyim botu dedi ilerlerken benim sahte sizlere ömür büyük balık 2 hamlede koparttı benim örgü misineyi.o arada ali bir tane orfoz ve bir tane lüfer aldı.en son ben bir tur daha atalım diye ısrar ettim kankam kırmadı sağolsun. busefer elimde kalan tek minnow siyah sırtlıyı takmıştım ve kıyıya yakın attım çok yakına attığım için elimle biraz tutup yön vermek istediğim anda balık vurdu fakat hemen geri bıraktı içimden tüh felan derken ben tekrardan yön vermek için misineyi elime alınca gümm işte benim için efsane olan sırtı kara tabiri caizse lüfer familyasının büyük başlarından biri artık sahtemdeydi.Misineyi daha bırakamamış olduğum için 30 - 40 metere mesafem vardı.Kalama ayarını biraz daha sertleştirmeme rağmen 5-10 metre açmıştı bile misineden sonra ali botu açığa aldı ve ben sarmaya başladım.Bota iyice yanaştığında kamışı aliye verdim ve çok şükürki tek hamlede 4.500g(tam değeridir ayrıca) bota aldık.Günümü böyle sonlandırkmak gerçekten mükemmel olmuştu ve mekandan uzaklaştık şükürler olsunki nasibimizde bunlarda varmış.

Herkese iyi avlar dilerim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Ocak 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hunter

hunter Daimi Üye

Sevgili Mete,
    Çok güzel bir av yapmışsınız,harika balıklar almışsınız,Sırtı kara dehşet görünüyor,ancak resimlere biraz daha önem verseymişsiniz tadından yenmezdi. :)
    Her daim rast gelsin.

4. meteyldrm

meteyldrm Üye

Teşekkür ederim arada bot üzerinde hareket halindeykenki resimler var ama diğerleri yeterince güzel ustam :)

5. sunny1403

sunny1403 Daimi Üye

Çok güzel ..emeğinize saglık..Afiyet olsun

6. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Mete, gerçekten harika balıklar. Sırtı kara hele müthiş. Bu balığın bu boyutunu ilk defa görüyorum sanırım. Avlarıız bereketli olsun. Afiyet olsun.

7. meteyldrm

meteyldrm Üye

Teşekkür ederim herkese iyi ve kısmetli avlar dilerim.

8. night fisher

night fisher Aktif Üye

Sırtı kara yaşıyor yurdum sularında,amerikan sahillerine imrenmeye gerek yok demişsiniz resmen,tebrikler.
    İLK balık ,ceylan palamudu dediğiniz balık ,ilginç geldi.Tübitak listesinde aradım,Scomberomorus commerson bilimsel adlı uskumrugiller familyasından (uskumru-kolyoz-orkinos çeşitleri ve palamut) mış.Türkçe isim olarak PALAMUT KOLYOZU gibi abuk bir isim takmış sevgili bilim adamlarımız.(tatlı su kolyozu,palamut kolyozu,uskumru diye satılan kolyoz. Seviyor bilim camiamız bu kolyozu belliki.Ama yurdum insanı uskumru diye yer durur kolyozu,bilmeden adını sanını)
    Oysa tüm akdeniz yöresi CEYLAN BALIĞI demiş bu kızıldeniz haramisine ....

9. meteyldrm

meteyldrm Üye

Aynen üstat :).araştırmanızda sağlam olmuş tebrik ederim hakkaten ismini bilim literatürü olarak bilmiyordum.

10. oktay16

oktay16 Moderatör

Harika bir av, ve bu ava yakışır bir sunum olmuş mert. :harika: Eline sağlık devamını dilerim:)

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Mete,
    İyiki de çıkmışsınız balığa.
    Kısmetli bir gün olmuş, harika bir balık yakalamışsın.
    Her zaman rastgelsin