Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lüfergillerin Güzergahı? (Geçiş balığı, Dönüş balığı ne anlama gelmektedir?)

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Fisher81 tarafından paylaşıldı.

1. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Merhaba,

Ben deniz balıkçılığına başlayalı 6-7 ay oldu. Şimdi malum bu ifadeleri çok duyuyoruz, geçiş balığı, dönüş balığı vs. Ve sürekli de duymaya devam edeceğiz, o yüzden daha işin başındayken şu konuları bir öğrenmek istiyorum :D Eminim benim gibi yeni başlayan arkadaşlar da merak ediyordur ve edecektir.

Mevsimlerle ve deniz suyu sıcaklığı ile ilgili olduğunu tahmin edebiliyorum ama net olarak bir fikrim yok. Diğer yandan farklı kişilerden duyduğum "Sular daha ısınmadı balık olmaz" ve "Sular sıcak, balık derine (serine) kaçtı" gibi ifadeler birbiriyle çeliştiğinden böyle bir konu açmak istedim.

Tabiri caizse lüferle yatıp lüferle kalkmış bir üstadımız şu konulara bir açıklık getirebilirse çok minnettar olurum :D

Bu balığın yıl içindeki güzergahı ve eğilimleri nasıldır?
    Soğuk suyu mu sever, sıcak suyu mu?
    Ne zaman, nereye, neden göç eder?

Örneğin; 2-3 hafta öncesinde boğazda spin ile balık alınamazken (sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla) Tekirdağ tarafında balık alabilenler vardı. Şimdi ise boğaza kadar gelmiş durumda. Düz mantık ile balık daha sonra Karadeniz'e çıkacak. Peki şuan gelecek olan o dönüş balıkları haricinde koskoca Karadeniz'de Rusya taraflarında dahi hiç lüfer yok mudur?

Ve bu Tekirdağ'dan boğaza ilerleyen ve oradan da Karadeniz'e çıkacak olan balık, batı karadeniz'e uğrar mı, daha doğrusu kıyılayarak mı devam eder yoksa açıktan mı gider? Eğer kıyılayacaksa bugün boğazda olan balık tahmini kaç gün sonra Akçakoca'da olur? :D (Bu son soru biraz fanteziye kaçtı onu es geçebilirsiniz :) )

Ve bu balıkların Karadeniz'deki güzergahı nasıl olur?
    Bizim batı karadeniz'de ekim ayında spin ile aldığımız balıklar bugünlerde boğazda olan, yakında karadeniz'e çıkacak olan balıklar mıdır? Yani bu balklar Rusya'ya vs doğru yol alıyor da tekrar dönüşlerinde sonbaharda bu balıkları mı tutuyoruz. Biraz karışık oldu ama umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir :rolleyes:

Son olarak merak ettiğim bir şey daha var Kofanalar Akdeniz ve Ege'ye nazaran neden Karadeniz'de daha azdır?

Son düzenleme: 16 Nisan 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. onur_55

onur_55 Aktif Üye

derin mevzular :D

Fisher81 bunu beğendi.
  4. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

:)

Yok mu şöyle Vedat Abayoğlu gibi engin bilgileriyle bizi aydınlatacak bir ağabey? :D

5. NRT75

NRT75 Aktif Üye

Hay Allah razı olsun sizden; aklımda olan soruları sormuşsunuz tam.

Fisher81 bunu beğendi.
  6. alperderya

alperderya Aktif Üye

Çok güzel bir yazı dizisi olabilir verilecek cevaplardan sonra. Cevap gelene kadar gündemde tutalım :)

Fisher81 bunu beğendi.
  7. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Teşekkürler arkadaşlar, bekleyelim bakalım :)

alperderya bunu beğendi.
  8. Cengiz62

Cengiz62 Yeni Üye

Çok güzel bir konu açmışsınız teşekkür ederiz. :harika: Evet bu soruları cevaplayabilecek Üstatlarımızı sahneye bekliyoruz :srnsml:

Fisher81 ve Bledax bunu beğendi.
  9. Dubara33

Dubara33 Aktif Üye

ALİCO usta olsaydı balığın boş zamanlarında hangi meşgaleyle uğraştığına kadar ince detayları anlatırdı ama maalesef bu forumda yazmıyor. Belirttiğim nickle aratırsanız yazdığı foruma ulaşıp lüferin her türlü detayını geçmiş konularından okuyabilirsiniz.

10. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Teşekkürler, O'nun geçen gün bir yazısını okudum. Gerçekten de balığın aşırı şekilde özel hayatına girmiş :D Ama benim okuduğum yazıda daha ziyade marmara denizinde, boğazdaki eğilimlerinden bahsetmiş. Daha geniş çaplı cevaplar arıyorum. Yine de diğer yazılarına da bakacağım

11. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Bu konudaki son sorumun cevabını sanırım zamanla anlamış oldum.

Kofanalar Akdeniz ve Ege'ye nazaran neden Karadeniz'de daha azdır?

Geçen sene, deniz balıkçılığına ilk başladığımdan beri hep bu soruyu sorardım, Akdenizde boy boy kofanalar geziyor ama Karadenizde neden yok. Cevabı basitmiş biraz geç anladım. Çünkü sularımıza girdiği anda Allah yarattı demeden, büyük küçük demeden katlediyoruz, ibiğine çöküyoruz balığın. Büyümesine zaten fırsat kalmıyor. Şimdi garibim dönüş yolunda ama ne kadarı boğaza varabilecek, varanların ne kadarı sağ çıkacak o katliam tünelinden, bilinmez. Bu ülkede yasakların en çok çiğnendiği bölüm denizler, hakları hiç korunmayan canlılar da balıklar. Yasakların çiğnenmesini bırak boy limitini de düşürdük. Yakında yapraklar da serbest olur. Birileri bu balıkla iletişime geçmenin yolunu icat eder de kulağına sakın Türk sularına girme diye fısıldarsa bu balık ancak o zaman kurtulur. Yoksa bizden hiçbirşey olmaz. 3 vakte kadar herkes kefal ya da kaya balığı tutuyor olacak.

Bu arada diğer sorular hala gizemini korumakta

budun, NRT75, osmançubuklu ve 2 kişi daha bunu beğendi.