Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lüfermi ,Levrekmi , Börekmi..?

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında necmi fidan tarafından paylaşıldı.

1. necmi fidan

necmi fidan Aktif Üye

LÜFER Mİ, LEVREK Mİ, BÖREK Mİ?..

Sevgili amatör balıkçı dostlar çoktandır sizlerle rapor paylaşamıyordum.Yaz sezonundaki işlerimin yoğunluğundan fırsatım olmuyordu.Bu yüzden de doğru dürüst balığa da gidemedim .Artık havalar soğudu ve işyerindeki yoğunluk bitince balık için kendime zaman ayırmaya başladım..Gelelim rapora..

2004 2005 Yılları…Her türlü balığın biraz bol olduğu bir zaman dilimiydi.Ne zaman gidersek gidelim hiç boş dönmezdik.özelliklede kalkan ve pisinin bol olması benim açımdan daha da iyiydi..Kasım ayından sonra havaların biraz soğuması ve sert havalarda balığın geçiş yapması LEVREK gibi değerli balık türünün dinamitçilerin gazabından korunmasını da sağlıyordu..Kayıkların sert havalarda denize çıkamaması da açıkçası bizim de işimize geliyordu..Çünkü amatör balıkçıları sevmeyen bazı kayıkçılar bizim olta attığımız yerlerde özellikle duruyor ve hemen önümüze ağ bırakıyorlardı.Bu yüzden bizlerde özellikle kayıkların ağ bırakmadığı ,dinamitçilerin kolay çalışamadıkları bakir bölgeleri bulmak zorundaydık..Benim de maceracı ruhum böyle yerleri bulmama yardımcı oluyordu..
    O yıllarda arkadaşlar mantarlı takımla lüfer yakalamaya giderken bende ıssız yerlerde kalkan, pisi yakalamaya çalışıyordum...Herkes yemli takım atarak zili takıp beklerdi…Geceleri de kamışın ucuna fosfor takarak balığın vurmasını beklerdik...Kasım ayında Biga nın Bozlar mevkii lüferin geçiş zamanı güzel avlar veriyordu..Yemli takıma fileto zargana ,istavrit,izmarit takarak güzel lüferler yakalıyorduk..Açıkçası bizim buralarda AT ÇEK avcılığı pek yaygın değildi..Sahil kesimine yakın olanlar sabah suyunda basit bir kaşıkla at çek yaparak lüfer yakaladıkları da oluyordu..Bende belki lazım olur düşüncesiyle 2 ve 3 no tobby kaşık alarak takım çantamda taşıyordum..Bir sabah kaşıkla birkaç atış yaptıktan sonra bu işin biraz zor ve AT ÇEK avcılığının sürekli hareket isteyen bir avcılık türü olduğunu anladım..Bu bana göre değildi..Ama ne olur ne olmaz diye de kaşıkları sürekli yanımda taşıyordum..Ama bazen gittiğim yerlerde can sıkıntısına birkaç atış yaptığımda oluyordu..
    2005 yılı sonbahar aylarında yeni keşfettiğim bir meram vardı..Ulaşılması zor bir yerdeydi.Kayalık yerlerden yürüyerek gidiliyor ve kuvvetli dalgaların zaman zaman üzerinize su sıçrattığı bir konumda olduğundan hayli zor şartlarda av yapılabiliyordu..Kayalıkların biraz ilerisinde olan küçük koy iri kalkan ,karagöz ve kefal yapıyordu..Sabah gün ağarmadan gittiğimde oradan güzel balıklar alıyordum..Yine böyle bir sabah kendiside oltacı olan arkadaşım Börekçi Gürsel den yarım kilo kıymalı börek alarak sabahın köründe düştüm yollara..Arabayı kullanırken birkaç lokma alarak sabah kahvaltısını geçiştirdim..Meraya geldiğimde dalgaların taşlara kuvvetli bir şekilde vurduğunu görünce iştahım kaçtı ama geldiğim yol kısa değildi ve ne olursa olsun şansımı denemek zorundaydım..3 takımı kılıflarıyla beraber omuzuma astım.İçinde Börek olan beyaz poşeti belime kemerime bağladım.Bir tane küçük suyu montumun cebine koydum.Takımların olduğu küçük bel çantamı da kuşandıktan sonra taşların üzerinde başladım yürümeye..Yürüdüğüm taşlar çok tehlikeliydi.Dalgaların taşlara kuvvetlice vurmaları yürümemi daha da zorlaştırıyordu..Ama balık oradaydı.Bunca yolu boşu boşuna mı geldim..Oraya varmam gerekiyordu..Oraya varmama sadece bir taş vardı..1 metre aralıklı bir yerden diğer taşa atlamam gerekiyordu..Dalgaların vurup geriye çekildiği anda karşıya bir anda atlamam gerekiyordu ve öyle de yaptım..Diğer tarafa atlarken belimdeki Börek poşetinin bir anda denize düştüğünü fark ettim..Beyaz renkli poşet denizin köpüklü dalgalarında yüzüyor bende ona şaşkın gözlerle bakıyordum.Aklıma hemen çantamdaki 2 kaşık geldi..Çantamdaki kaşıkları bulup takıncaya kadar bizim Börek dalgaların etkisiyle kıyıdan epeyce açılmıştı..Börek poşeti ağzı sıkı sıkıya bağlı olduğundan içindeki havanın etkisiyle hemen batmayacaktı..Dalgaların etkisiyle bir an gözden kayboluyor ama daha sonra tekrar görünüyordu..Aramda 10 metre bir mesafe vardı.Kaşığı taktığım kamış 3 metre yemli de kullandığım bir kamıştı..At çek e uygun değildi ama BÖREK yakalamaya uygun olabilirdi..Bende öyle yaptım başladım at çeke..Taktığım kaşık 2 no Tobby..Kamış 3 metre..Misina 0.40..Makina ağır bir makine..İlk atışım hedefin 2 metre kadar sağ tarafı..İkinci atışım hedefin tam yanı ama isabet yok..BÖREK yani hedef bir süre sonra yanımdaki kayanın sol tarafına geçince bende hemen yerimi değiştiriyorum ve atışlara devam ediyorum..Hedef sol tarafımda..Atışlar devam ediyor..Hedefi yakalamam lazım..Çünkü bütün gün burada olacağımdan aç kalacağım..Bir an hedef 15 metre civarı yakınımda belirince “Hadi şimdi tam zamanı” diyerek atışımı yaptım..Kaşık hedefin tam yanı ama yine isabet yok..O günlerde internette Amatör balıkçı forumları yok ki ustalar ve üstadlardan at çek bilgileri alalım :cool:..Kamış nasıl atılır,nasıl sahte kullanılır..İyi ki günümüzde bir çok amatör oltacı sitesi varda ustalardan bir şeyler öğreniyoruz ..Hangi takım kullanılır hangi sahte iş yapar ....Ama bazı siteler var ki hiç sormayın:cool:..Amatör başlıkçılıkla alakasız sadece kar amaçlı kurulan sözde amatör balıkçı forumları.Tezgah altı satış yapan forumlar..:cool: .Kendi mallarını satmak için balığın ağzına elinde kalan iş yapmayan sahteyi takarak yanlış yönlendirme yapanlarımı istersin .:D Özel mesajlarla "Şurdan alışveriş yap beni selamımı söyle " deyerek komisyon alanlarmı istersin.. :cool:, Tuttuğu balığı satan mı istersin Pareketeden çıkan balıkları ben tuttum deyenlermi istersin..:cool: ,Pohpohlanmayı seven mi istersin,tuttuğu yarım kiloluk balığı elinin üzerine koyup kameranın gözüne sokarak büyük görünmesini isteyen üstadlar ve ustalarmı istersin..:cool: Varda var.. Dip not : Kimse üzerine alınmasın..Bir ata sözü var.."Yarası olan gocunur.:cool:."Neyse biz gelelim konumuza..BÖREK gidiyor..Onu bir yakalayabilsem..Tek hedefim o…Beyaz poşeti kaşığın ucunda kıyıya kadar getirebilsem trofe ye kavuşacağım..Birde poşeti kameranın gözüne sokup bir foto çektirdim mi değmeyin keyfime..Bizim yarım kiloluk börek olacak 4 kilo….(Günümüzde ustalardan böyle öğreniyoruz..) :p:p:p Bu at çek işi bana göre değil..Yorulmaya başlamıştım..Artık umutlar tükendiği anda “Haydi şimdi” diyerek kaşığı fırlattım..Kaşık poşetin biraz ilerisine düştü ve bir anda ucunda bir ağırlık hissettim..Bu başka bir poşet,kopan bir yosun parçası veya başka bir şey olabilirdi..Çünkü daha önce denizden poşet,ceket ,ayakkabı gibi nesneler oltamın misafiri olmuştu..Ama bu farklıydı..Çünkü asılıyordu..Evet ucunda bir balık vardı..Kendi kendime gülmeye başladım..O heyecanla makinayı sardığımda bunun kilo üstü bir levrek olduğunu görünce daha da şaşırdım..Hedefim BÖREK ti ama gelen LEVREK ti..Balığı kaşıktan çıkarıp atışlara devam ettim..Kendi kendime gülüyordum..Çünkü neye niyet neye kısmet..Hedef yine BÖREK gelirse de LEVREK..:cool:
    Atışlara devam ederken bir süre sonra takımda yine bir ağırlık ve ucunda bir Sarıkanat..Bu iş hoşuma gitmişti ama iyice yorulmuştum..Bu arada bizim hedef yani BÖREK gözden kaybolmuştu..Saat 10:00 sıraları avı bitirip işyerine döndüğümde arkadaşlara artık bu meranın ismini BÖREK kayalıkları koyduğumu söyledim..Hatta arkadaşlar arasında bunun esprisi bile yapılıyordu..Bizim buralarda "Neye gidiyorsun " denildiğinde "Eşkinaya " ,"Kalkana ""Lüfere " gibi cevaplar verilir..Banada balığa giderken “Neye gidiyorsun ? “ diye sorulduğunda Böreğe gidiyorum” cevapları bile vermeye başlamıştım.. BÖREK kayalıkları mera listemin en başında yerini almıştı bile ama birkaç yıldır işlerimin yoğunluğundan oraya gidemiyordum.

Gelelim günümüze..Biga ya tayin olan Kaymakamımız Fatih Genel i artık Türkiye de birçok oltacı arkadaşımız tanıyor sanıyorum.Makam kapısı sürekli açık olan herkese "Dostum" diye hitap eden ,herkese yasal çerçevede yaklaşan usta bir at çekçi.. .Biga ya geldikten sonra kendisiyle tanışmış mesai saatleri dışında bazen beraber olta atmaya başlamıştık.Kendisi yıllarca Türkiye nin değişik yerlerinde görev yaptığı için değişik sularda avlanma tecrübesi kazanmıştı..Yemli ye sıcak bakmıyor sürekli at çek yapıyordu.. İkimizinde doğada gezmek,fotoğraf çekmek,balık tutmak küçükse salmak gibi ortak yönlerimiz olduğu için mesai satleri dışında çoğunlukla beraber geziyorduk..Beraber gittiğimiz yerlerde ben yemli atıyor oda at çekle şansını deniyordu.
    Biga da güzel turnalar yakalayıp salıyordu ama daha hiç LEVREK yakalayamamıştı.Bir gün bizim kiracı olarak kaldığımız yazlıkta bana 2 ispendek gelince "Tamam burada levrek varsa ben yakalarım" dedi ve aynı merada bir süre sonra levreklerle tanıştı.

.Bir gün beraber gittiğimiz bir yerde güzel lüferler çıkınca beni de bir anda at çekçi yapıverdi..Onun yönlendirmesiyle güzel bir at çek takımı kurunca iş sahtelere gelmişti..Değişik sahtelerden bir çeşit yaparak at çeke başladım.Bana ispendek ona ise levrekler geliyordu.

Gittiğimiz meralarda yan yana avlanırken onun sadece levrekleri çektiğini görebiliyordum..Bana sadece onları fotoğraflamam kalıyordu..

Çünkü hiç durmadan sahte değiştiriyor ve bıkmadan at çek yapıyordu..Açıkçası biraz tembel balıkçı olduğumdan sürekli hareket beni zorluyordu..Geçen gün bir hafta sonu sabah 5 te kalkarak at çek e gidelim dediğinde uyku daha iyi ben bu sefer gelmeyeyim dedim..Öğle sıraları 6 kg lık bir levrekle dönünce gözlerime inanamadım.

.Biga da artık herkes malzemeciye gidişinde “Kaymakam bey hangi sahteleri alıyor ?” sorusunu sorar olmuştu..Geçen günde de ben uykuyu tercih edip gelemeyeceğim dememden sonra yanına Biga Ticaret Borsası başkanı Mesut Okyay ı alarak gittiği avda da güzel Levrek ler yakalamıştı..Mesut Okyay da usta bir oltacı olan Müfit Okyay ağabeyimizin oğluydu ama daha çok kayıktan avlanıyordu.Oda benim gibi at çeke Kaymakamımız sayesinde yeni başlamış ama çabuk pes etmeyen bir yapıda olduğundan işi çabuk kavramıştı..Kaymakamımızın söylediklerini dikkate almış o gün 3 balık yakalamıştı.

.Akşam üstü yanıma çay içmeye uğradıklarında fotoğrafları gördükten sonra bir anda içimde kurtların kıpırdadığını hissettim.Saatimi sabah 05:00 kurdum..Çünkü tam levreğin geçiş zamanıydı ve gideceğim yer lüferde yapıyordu..Çorbacıda az yağlı paça çorbasını içtikten sonra düştüm yollara..Bu sefer yanıma BÖREK almadım.Çünkü gideceğim yer BÖREK kayalıklarıydı..Belki 2005 yılında denize düşürdüğüm BÖREK oltama takılabilirdi..Önce sabahın ilk aydınlığında güzel levrek yapan bir merada şansımı denedim..Yarım saat değişik sahteler deneyerek durmadan at çek yaptım..

Denemeler sonuçsuz kalınca ver elini BÖREK kayalıkları..Deniz sakindi..3 TL.lık kaşığı takarak başladım at çeke.( Malzemeciye gidince benim selamımı söyleyin kaşığı belki 2.90 a alırsınız.. ):D.Bir kaç atış sonrası bir anda oltamda bir ağırlık hissettim..Bir anda kafamda şu soru beliriverdi..LÜFER Mİ ,LEVREK Mİ ,BÖREK Mİ.
    Takımı hiç boşluk vermeden sardım..Gelen 32 cm bir Lüfer di..Atışlara hiç ara vermeden devam ettim..Kısa bir süre içinde boyları 32 ve 33 cm olan 4 LÜFER le avımı bitirdim..Sizlerede daha iyisi rastgelsin dilekleriyle..

Evet bu avda da BÖREK kayalıkları beni boş döndürmemişti..Artık oraya her gidişimde şu soru hep aklımda olacak sanırım..LÜFER Mİ ,LEVREK Mİ ,BÖREK Mİ ?:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Harika yorumlanmış ve çok güzel karelerle taçlandırılmış rapora ben bayıldım Necmi Abi..
    Şimdi yarın itina ile poşet dolusu börek alınır ve bir kayalık göze kestirilir :)
    Hep uzak kalmayı tercih ettiğin atçek olayında senide görmek beni çok sevindirdi Abicim..
    Ayrıca atçek takımı da eline çok yakışıyor, lüferler ve levreklerde.. ve tabiiki Börek poşeti:D
    Hani temsili olarak bir o eksik inan raporunda.. şöyle gözümüze dayasan kolunu uzataraktan poşeti bizde sana sorsak özelden sende falanca var bilmemkim var ondan aldım poşeti desen yada o poşetin markasının sponsorlugunda teçhizatla çıksan karşımızada lüfer katili, levrek katili desen tam Atçekçi olursun abi :D

selamlar.. ve çok teşekkürler ben çok keyif aldım bu rapordan Necmi Abi..

4. konevii

konevii Aktif Üye

HArika av, harika rapor. Ellerinize sağlık, kısmetiniz dâim olsun Necmi ağabey...

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

necmi abi kaymakamımızı tanıdık sayenizde :D fena heyecan adrenalin dolu bir ustamız takip ediyoruz zaten :D on numara bir rapor olmuş abi işte cuma fetvası gibi rapor :D abi filanca dükkanın adını da ver de 2,90 dan alak bari toby leri :D

6. balıkçıı

balıkçıı Aktif Üye

tebrikler necmi abi harika bir av olmuş roman tadında rast gelsin

7. löngöz

löngöz Daimi Üye

necmi ,bu börek kıymalıydı değilmi,?,anlaşılan senin börek mazmoz olmuş,,:)
    içine ağırlık falan girmiş orada kalmış,sonrada efsunlanmış yıllarca kıymalı börek olarak üremiş,,
    baksana ,sarıkuyruk,lüfer,levrek....bütün balıklar orda...:):)
    son günlerde bir daha git sen oraya ,,bak deve balıklarıda gelmiş ülkemize,,belki canı börek çeker,,:D:)
    şaka bir yana ,,harika resimler ,,çok güzel balıklar,,rastgelsin...:):)
    selam ve sevgiler:):)

8. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Diğer bütün raporlarındaki gibi avı ve mizahı bir araya getirdiğin
    bu güzel günce ile hoş geldin Necmi Abi.:)

Fatih Bey'i de muhteşem levreği için tebrik ediyorum.

9. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Çok çok güzel bir anlatımla,resimleriyle harika bir rapor.Teşekkürler ediyorum sevgili Necmi.Kaymakam beyi de ayrıca kutluyorum.Sevgiler..

10. sadi

sadi Aktif Üye

:) Güzel bi soru,Börek mi?Levrek mi?Lüfer mi? :) :) :)
    Çok güzel ve zevkle okuduğum bi rapor olmuş,ellerinize sağlık.
    Atış yaparken kopan şamandıralı bi takımı çekmeye çalışırken yakaladığım lüfer geldi aklıma.
    Hedef o olmasada gedimi kısmeti geri tepmek olmaz :D
    Niyet neye olursa olsun , kısmetinizin herdaim olmasını dilerim !
    Artık kısmete ne cıkarsa , şimdiden afiyet olsun :)

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Necmi abi emekle hazırlanmış bir konu. Teşekkür ederim. Kısmetin açık olsun. :)