Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lütfen dikkat edelim.

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

1. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Sevgili arkadaşlar,

Amatör Balıkçı olup da keyifli avlar yapmak, değişik türler avlamak istemeyenimiz yoktur sanırım.

ANCAAAAK;
    Akıllı olmak zorundayız.

Bu ülkenin doğal kaynaklarını keyif uğruna heba edecek davranışlar içinde olmamalıyız.
    Var olan Kanun, Yönetmelik ve Tebliğlerin içerdiği kurallara uyumlu davranmalıyız.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu Egzotik (bizim olmayan, yabancı) ve olağanüstü yırtıcı olan türlerin doğal kaynaklarımıza yerleşmesi durumunda ortaya çıkacak büyük tahribattır.

Dikkat edilmesi gereken diğer konu ise var olan türlerin izin alınmaksızın başka kaynaklara taşınması sonucu ortaya çıkan ekolojik yıkımlardır.

Bu ülke sularına ekonomik değeri yüksek olan Gökkuşağı ala, Sudak gibi balıklar da üretmek ve besin sağlamak amacıyla, hem de resmi izinlerle sokuldu. Ancak devamındaki tedbirsizlikler, umursamazlıklar büyük sorunlara neden oldu.

Gökkuşağı alabalıklar günümüzde gerekli önlemler alınmadığı için üretim tesislerinden kaçtılar. O kaynağı istila ettiler. Hatta bir zamanlar ki Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yönetmeliği gereği üretenlerce kullanılan kaynağa belli miktarlarda bırakılması sağlandı. Orman Bakanlığı daha 12-13 yıl öncesine kadar bu türü doğal alabalık kaynaklarımıza aşıladı. Balıklandırma yaptık dediler. :( Şu anda bu tür doğal alabalıklarımız üzerinde aşırı bir baskı oluşturmakta ve aşağıda sayacaklarım gibi zararlar vermekte.
    Aşağıdaki türlerin her biri istilacı özelliktedir.
    Carassius türleri
    (İsrail Sazanı) soğuk savaş balığı olarak adlandıran bu tür ülkemize Bulgaristan sınırından girdi ve aklı evvel vatandaşların eliyle dört bir yana dağıldı. Hem balık yumurta ve larvalarını yemekte, hem de sazan türlerimizle çiftleşerek kısır yavrulara neden olmakta.
    Gambusia sivrisinek larvalarını toplasın diye birikinti sulara devlet eliyle bırakıldı. Aktığı tüm sulara yerleşip, balık yumurta ve larvalarını yok etmeye başladı.
    Turna ve Tatlısu Levreği iyi niyetli vatandaşların aptallığı ya da daha çok sarf malzemesi satmak isteyen av bayileri eliyle bir çok kaynağımıza aşılandı.
    Tilapya hangi yoldan geldi bilmem ama ılıman sularımızın tamamını sardı ve yerli balık türlerimizin yumurta ve larvalarını tüketmekte.
    Gümüş (Aterina boyeri) balık cipsi yapan fabrikalara ithal edileceği için resmi izinle bazı büyük içsularımıza salındı. Diğer örnekler gibi yumurta ve larva tüketimi ile stokların canına tükürdü.

Ben vatanını seven bir Amatörüm. Bilim insanı değilim.
    Ama bunları ben görüyorsam, sizlerde görmeli ve düşenerek hareket etmelisiniz.

Lütfen egoları bir yana koyup, anlamaya gayret edin. Bu ülke hepimizin.

Sevgi ve saygılarımla.
    RASTGELSİN.

Son düzenleme: 15 Ağustos 2016
    besto17, Duymaz, onrayt ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Tilapia 1988-90 yılları arasında, Akdeniz Üniversitesi Su ürünlerinde görevli Doç. Dr. Murat (soyadı çok eskilerde DHKD için yazdığım bir raporda var, ara ki bulasın) tarafından Köyceğiz gölü üzerinden nakliye sırasında
    bir tankın "bir atalım bakalım ne olacak" gibi akıldışı bir prensiple atılmıştır. Yöre halkı hiç tanımadığı bilmediği gökten düşme balığa "sarıbalık" ve "dişli" adını takmıştır. Önce tektek denilen ufak karidesleri, ardından balık yavruları ve yumurtalarını kırmıştır. 1992 yılında Dalyan'da kısa süre görev yaptığım dönemde sayısız adeti yakalamışlığım var. Ciddi bir ekonomik kayba yol açan bir tür. Soğuğa dayanıksızlığı nedeniyle sert kışlarda kırılmış ancak göldeki termal kaynakları yüzünden varlığını sürdürmüştür. Küresel ısınma etkisiyle belki termal limitlerden artık etkilenmiyordur.

cagatay., avsen ve Tarık ERSAL bunu beğendi.
  4. cihan drums

cihan drums Aktif Üye

S.a valla tarık bey iki gündür kimseyi itham etmeden kırmamaya çalışarak yanlış ve olumsuz bir davranış içine girmeden bunu anlatmaya çalışıyorduk keşke ülkemizin doğal sürdürülebilinir kaynakları için daha çok mücadele edebilsek ve en önemlisi layıkıyla bilimsel gerçekliği baz alıp ona göre bakıp görebilsek aksi halde kayıkçı kavgası yapar bu balık O balığı döver abiler paradigmasına devam ederiz yazık çok yazık..

Tarık ERSAL bunu beğendi.
  5. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Cihan bey,

Ben elimden geleni yapıyorum, resmi elden yapılması gerekenler için de yetkili kurum ve kişilerden yardım alıyorum.
    Gönlüm rahat.
    Bunu her Amatöre de tavsiye ediyorum.
    Olumsuzlukları, yanlış gelişmeleri dayanak gösterip, bir yanlış da ben yapsam ne çıkar diyenlere sesleniyorum.

Bu ülke bizim.
    Her yönden sahip çıkmalıyız.

Ersin1903 ve cihan drums bunu beğendi.
  6. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

İYİ NİYETTEN VE MERHAMETTEN DOĞAN MARAZ

Sen git ABD’ye akvaryum balığı kılıfıyla egzotik balıkları al, kanunsuz, kuralsız getir Türkiye’ye. Neymiş efendim, bu balıkları avlayacak boya getirip, oluşturacağı özel avlağa saldıktan sonra avlayarak keyif yapacakmış. Getirilen balık türlerinin adlarını okuyunca kanımın çekildiğini hissettim. Bunların kontrolsüz bir şekilde bizim sularımızda yer almaları, hele de üreyip, kendiliğinden üreyebilir duruma gelmeleri tam bir felaket olacaktı. Zaten daha önce bu gibi yanlışlar nedeniyle büyük yaralar alan ekolojik ortam daha da yaralanacaktı. Üstelik kontrol dışı yapılan bu işin bir de bizim ülkemiz türlerini etkileyebilecek virüs ya da mikrop taşıyıp, taşımadığı da bilinmiyordu.

Bu işi yapıp, bir de bununla övünen genç adama tüm içtenliğimle, “izinsiz ve kuralsız olarak yaptığın bu iş kanunen yasaktır, ekolojik yapı oyuncak değildir, bak başın belaya girecek, gel vaz geç bu sevdadan” desem de laf anlatmak mümkün olmadı.

İzinsiz Getirilen Egzotik Türler Nelerdi?

Largemouth bass (Micropterus salmoides)
    Aşırı yırtıcı, açgözlü ve etobur olup, canlı ya da ölü bulduğu her şeyi yiyebilir. İstilacı bir türdür.

Blue Catfish (Ictalurus furcatus)
    Kuzey Amerika Yayın Balığı olarak bilinir. İstilacı bir türdür.

Bluegill (Lepomis macrochirus)
    Bizim ılıman sularımızda yayılmış olup, tebliğdeki ekolojik açıdan zararlı balıklar listesinde yer alan Güneş Levreği (Lepomis gibbosus) nin yakın akrabasıdır. İstilacı bir türdür.

Fathead Minnow (Pimephales promelas)
    Düşük oksijenli, bulanık sularda bile rahatça yaşayabilir. Yemlik balık olarak tercih edilir.

Durum Karşısında Ne Yapıldı?
    Bakanlıktan yıllardır tanıdığım bir bürokrat ağabeyimi aradım. Durumu bildiğim ve elde ettiğim bilgilerle detaylandırarak ihbar ettim. Hemen önüne geçileceği, gereğinin yapılacağı sözünü aldım.
    Hemen ertesi gün yanlışı yapan şahıs ile temasa geçildi. Elindeki balıkların yerini söyledi ve “tamamı bunlar” diyerek bir kısmını teslim etti.
    Teslim edilen miktar ile ilgili bilgiyi aldığımda merhametten doğan marazı fark ettim. Ancak iş işten geçmişti.
    Ertesi gün teslim alınan miktarın inandırıcı olmadığı söylenerek biraz daha üstelenince, daha önce yemin ederek “hepsi bu” diyen kişi, bir miktar daha balık çıkararak yine yeminler eşliğinde yetkililere teslim etti.

Ne diyeyim?
    İkinci partide de tamamı teslim edilmediyse günahı o yeminleri edenin boynuna.

Umarım o egzotik türlerin tamamı yetkililere teslim edilmiş ve imha edilmiştir.
    Umarım o bölgede kimsenin yukarıda adı geçen egzotik ve istilacı balıklardan avladığını duymayız.
    Umarım ders alınır ve bu gibi cahillikler tekrar etmez.
    Umarım her birimiz bu gibi riskleri fark ettiğimiz an gereğini yapar, vakit kaybetmeden yetkili birimlere ihbar eder ve gerekli tepkiyi de açıkça ortaya koyarız.

Bu ülke bizim. O halde sahip çıkalım.

RASTGELSİN.

NOT:
    Yukarıya aktardığım konu ile ilgili kişi, yer, fotoğraf ve diğer detayları özellikle vermediğim gibi, başkaca yorum da yapmayacağım.
    Bu mesajı yazmaktaki amacım yanlışın bilinmesi ve böylesi düşünenler varsa onlarında bu durumdan bir sonuç çıkarmasıdır.

7. etulum

etulum Yeni Üye

Keşke aynı hassasiyet yasaklara/yasaya uymayan tüm balıkçılara da uygulansa, ne yazıkki kimin gücü kime yeterse noktasındayız.

8. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Sesimin ve gücümün yettiği her zaman ben vardım ve varım. Arayan bulur. Nerede, ne yaptığımızı.

Benden zerre kadar farkın yok Emrah bey.
    Varsa bir yanlış sen de dene.
    Belki engelleyebilirsin. Olmadı, bir daha dene.
    Er ya da geç mutlaka bir faydan/ız olacaktır.

Hele bir dene. Olmadı, elimden geldiğince ben yanındayım. Yani + 1.

RASTGELSİN.

cihan drums ve Ersin1903 bunu beğendi.