Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

LÜTFEN HAVYARLI OLAN BALIKLARI TUTMAYALIM

Konu, 'Duyurular' kısmında pehlivan tarafından paylaşıldı.

1. pehlivan

pehlivan Aktif Üye

Arkadaşlar malum şu anda bir çok balık türünde havyar mevcut:eek: Bize duyarlı olmak yakışır. Benim tavsiyem mümkün olduğu kadar havyarlı balıkları tutmayalım,olurya tutmak lazım gerektiğinde de duyarlı olup yiyeceğimiz kadar tutup oltamızı kapatmayı bilelim,çocuklarımızı bir çoğumuz yanımızda götürüp onlara balıkçılık sevdasını aşılarız, eğer duyarlı olmazsak çocuklarımızı boşuna yanımızda götürüp balık sevgisini aşılamamıza gerek te kalmayacak, eğer bilinçsizce avlanmaya devam edersek limitlere ve havyarlı balıklara dikkat etmezsek zaten onların tutacağı balıklarda kalmayacak:mad:

Ayrıca hemen hemen her yerde yerde çapariler boylu boyunca duruyor,Atanı görürsek uyaralım, ama yerde duruyor diyede bırakmayalım,Kaldırıp çöpe yada bir poşetin içine koyarak giderken yanımızda götürüp çöpe atalım.Unutmayalımki o yerde bırakılan çapariler,insanların ayağına dolaşıp battığı gibi aynı zamanda İnsanlar gibi ayağına dolaşınca çıkaramayan canlılarda olduğunu unutmyalım birçok kuş bu yüzden tek ayaklıdır Lütfen dikkat edelim.
    Bir önemli notta Eğer trol veya kanunsuz ağ atanları görürseniz sahil güvenliği arayın ve 155 i arayarak deniz polisine bilgi verilmesini isteyin ve sahil güvenliği aradığınızda polisede bilgi verdiğinizi bildirin,eğer sahil güvenlik gelmez ise Polise sahil güvenlin konuya duyarsız kaldığınıda bildirin, Örnek olarak başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum, balıkçı ağı bırakmış şamandırada ağın ucunda duruyor sahil güvenliğpi aramış kayınçom bakmış gelmiyor polisi arayıp konuyu anlatmış ve sahil güvenliğin konuya duyarsız olduğunuda söylemiş ,2-3 dk içinde deniz polisi gelerek gerekeni yapmış ne hikmetse sahil güvenlik malesef bu konuda bazen duyarsız olabiliyor,Sözün özü onlar trolculer,gırgırlar,kıyıda ki kendini insan sanıp balık tuttuğunu zanneden ler duyarsız olsalarda bizler olmayalım, İnanın her geçen gün duyarlı olanların sayısı artmaktadır, Saygılarımla

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. forkill96

forkill96 Aktif Üye

nerede bir çapari iğne misina göreyim ya yakarım ya çöpe, çöp yoksa çantama atarım yazın çok güzel ve içten olmuş abi teşekkürler

KalamA bunu beğendi.
  4. pehlivan

pehlivan Aktif Üye

Canım kardeşim sağolasın inan senin gibi pırıl pırıl gençleri böyle ilgili ve hassas görünce yarınların daha güzel olacağını biliyorum tekrar sağol varol:harika:

5. radopit

radopit Aktif Üye

Sevgili ahretliğim gözüm kapalı konunun altına imzamı atıyorum.
    Bize bu konuyu okuyan bir kişi lazım bir kişiyi ikna etsek gerisi çorap söküğü gibi gelir.
    Bu konuyu minik bir hikaye ile renklendirmek isterim.

Adam işten gelir yorgundur ve hemen yemeğini yiyip kumandasını alıp dünyaya karşı o günün son görevi olan tv ye dalmak ister.
    Çocuk heycanla baba hadi biraz oynayalım der ama adamın hiç niyeti yoktur.
    Çocuğun ısrarlarına dayanamaz tam o sırada dergi üstünde bir dünya resmi görür.
    Resmi alıp paramparça eder ve çocuğun eline verir; Bu dünya resmini birleştir gel seninle oynayacağım der.
    Ve bilir ki koca dünya resmini çocuğun birleştirmesi neredeyse imkansızdır.
    Tam televizyonun karşısında ki yerini alır çocuk yanın da bitiverir;
    Baba birleştirdim hadi oynayalım der, gözleri fal taşı gibi açılan adam Nasıl yaptın bunu diye sorar hayretler içinde
    Çocuk gayet basit ve masum bir ifadeyle; Arkada bir insan resmi vardı onu birleştirdim, Dünya da kendiliğinden birleşiverdi.

Bir kişinin düzelmesi dünyayı da düzeltecektir. Buna bende dahil daha duyarlı, daha saygılı ve gelecek nesillere daha yaşanır bir dünya için.
    erinmeden kendi ve çevremizdeki kirlenmişliklere bir silgi çekiverelim.

Saygılarımla

6. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Duyarlı olmak önemli bende çer çöp ne varsa çöpe atarım, geçen sene hertarafına çapari dolaşmış iğneler saplanmış martının feryatlarını unutamam, ben 2 kişilik bir ailenin üyesiyim ve herzaman yiyeceğim kadarını tutarım dondurucuya stok yapmam havyarı dolapda donacağına denize dökülsün

LT26i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bulent45 ve KalamA bunu beğendi.
  7. pehlivan

pehlivan Aktif Üye

Böyle önemli olabilecek bir konuya 3 arkadaşımızmı yorum yapmış :harika::harika::harika: yorum yapan fikirlerini bildiren arkadaşla<rıma çoook tşk ederim arkadaşlar :harika::harika::harika:
    kıçı kırık bir balık raporu olsa yüzlerce msj gelir di, :D:D:D
    Ama önemli olan her ne kadar okumaya değer bulmayıp belkide geçiştirmiş te olsalar bizim Balık sevdam ve diğer balık sitelerinin çatısı altında toplanan arkadaşlar bu konuda eminimki, zaten biz bunlara dikkat ediyoruz demişlerdir:)
    Rıdvcanım ahiretliğim :pçok güzel bir ifadeyle renk katmışsın tşk lerimi sunarım

forkill96 ve OnuR67 bunu beğendi.
  8. Fecri

Fecri Aktif Üye

Her avda, ortaya bırakılmış birçok misina parçasını ve kopmuş çapariyi kaldırıp çöpe atıyorum.
    Kendi atıklarım için de çöpüm var, ortaya bırakmıyorum.

Zaman buldukça, rızkımı alıp avımı sonlandırıyorum.
    Elimden geldiğince, dikkat etmeye çalışıyorum.

Uyarı ve hatırlatma başlığı için, teşekkürler.

9. oktay16

oktay16 Moderatör

Balıkçılık hepimiz için hobiden öte bir durum değil, Bir çoğumuz günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için kendimizi deniz kenarına atıyoruz, bu esnada yanımızdaki insanların yalnış tavırlarına BANANE YAA mantığı ile bakarsak kaybeden yine biz ve gelecek nesiller olacaktır. Biz bu hobiye gönül vermiş kişiler isek duyarlı olmak zorundayız.

Çok güzel kaleme almışsınız duyarlılığınız için teşekkürler ve elinize sağlık

10. lufermania

lufermania Daimi Üye

Benim bu aralar nasibim pek iyi değil o yüzden havyarlı olanı da tutmamış oluyorum :) Şaka bir tarafa her zaman yeteri kadarı aldı isek bırakmak gerçekten erdemli bir davranış. Tuttuğunuz balık havyarlı geliyorsa en azından bir hafta ara verilebilir ve deneme için az miktar balık tutulabilir.

Diğer çer çöple ilgili konu da çok doğru. Gelişi güzel ortalığa atılan misinalar ve çapariler yüzünden 1 ay kadar önce gittiğim bir Boğaz kenarı avlağında iki ayağı birden kopmuş bir güvercin görmüştüm. Orada malzeme satan adam söyledi ayaklarını takıldığı misinalar koparmış. Ayakları kesildiği yerden nasır bağlamış, bu şekilde hayatını devam ettirmeye çalışıyor, herhangi bir ağaca tüneyemez. Anlam veremeyenler oluyordur belki misina ayağını nasıl kopartır diye, hayvan dolandıktan sonra kurtulmaya çalıştıkça daha beter sıkıyor misina, önce kesiyor, daha sonra da koparana kadar sıkıyor. Yazarken bile tuhaf hissettim. İçinizden hiç aklıma gelmemişti diyenler olabilir. Lüften çöp ve misina artıklarınızı ortalığa atmayın, yanınıza alın.

11. pehlivan

pehlivan Aktif Üye

Asıl bu konuya duyarlı olduğunuz için ben tşk ler ederim arkadaşlar,Hayvanların ayağına dolaşan misinalar malesefki ayaklarının kopmasına neden olduğu gibi artık yaz ayı geldi çattı, gerek büyük ve küçük çocuklar bile babet tarzı yada deyim yerindeyse ayakların pek çok açık olan kısımlı yazlık bir takım şeyler giyecekler,Hal böyle oluncada düşünmek bile istemem ama ayaklarına girecek her iğne o insalarda anne ve babalarında bizlere karşı öfke duymalarınada sebep olacak hele üst makamlarda olan biriyse biz duyarlı balıkçılarda olsa kısıtlama ve yasaklamalarla karşılaşacağız, Asıl önemli olan ise bir küçük çocuğun ayağına battığında çekeceği acıyı kendi çocuğumuz olsa ne yapardık diye düşünelim:(
    Ayrıca sahilde gezmeye gelen gerek özürlü sandalyeleri ve bebek arabalarınada dolanıp duruyor lütfen duyarsız kalmayalım uyaralım bu duyarlılığa özendirelim hepinize saygı ve sevgiler görüşmek ümidiyle ;):harika:

sabriyazici bunu beğendi.