Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lütfen herkes bu konuya destek versin

Konu, 'Ticari Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' kısmında MADMAN tarafından paylaşıldı.

1. MADMAN

MADMAN Aktif Üye

Öncelikle yönetimdeki abilerim ve kardeşlerime belirtmek isterim konu başka bir formdan alınmıştır etik olmadığını biliyorum ama özünde bizleride ilgilendiren bir konu olduğu için açmak burada yayınlamak istedim eğer yanlış olduğunu düşünüyorsanız kaldırabilirsiniz affınıza sığınıyorum.

Merhaba balık sevdalıları geçen gün başka bir formda bu konuyu gördüm ve girişimlerde bulundum yetkili mercilere yazdım gelen cevaplar komik ama bunun peşini bırakmaya niyetim yok sizlerden ricam herkez elini taşın altına koysun koysunki geleceğimiz yok olmasın

konuyu açan arkadaşım;

ertanist

konu :

Değerli balık avı dostlarım, buraya yazacaklarım herhangi bir rapor değil ama daha çok okunacağı ve belkide gerekli mercilere daha hızlı ulaşabileceği için buraya yazmamın daha doğru olacağını düşündüm.

Rapor okumak için girip bunu okuyan ve zaman kaybı oldu diyen arkadaşlar hakkını şimdiden helal etsin lütfen.

Ancak 2 gün önce 06.Kasım.2013 günü Siyavuşpaşa/Bahçelievler'de kurulan bir pazarda öyle bi manzarayla karşılaştımki inanın insanlığımdan utandım. Tüylerim diken diken oldu Adamı uyarsan ne anlayacak zaten söylediğinde de ben ekmeğimin peşindeyim diyor.

Aşağıda paylaştığım fotoğrafta kıraça iriliğindeki çinekop yavrularını bir de utanmadan çinekop etiketi koyarak satıyorlardı. Her ne kadar pazarda tezgahlara bunu koyarak satanlar da hatalı ise asıl hata bence bunu tutan duyarsız avcılarda. Yanlışın en büyüğü ise buna müsaade eden ilgili mercilerde. Bu nasıl bir denetimdir ! Kendi ellerimizle geleceğimizi mahvetmek gibi bir şey bu

[​IMG][/url][/IMG]

İş yoğunluğundan konuyu öncelikle burada siz değerli dostlarımla paylaşmak istedim. Belki aramızda konuyu ilgili mercilere daha hızlı taşıyabilecek arkadaşlarımız vardır.

Siyavuşpaşa Mahallesindeki
    Çarşamba Pazarı
    Ulubatlı Hasan Cami nin yanıdaki Balıkçı tezgahı

Sevgi ve Selamlarımla...

bir diğer arkadaşımın ilgililer hakkında yapmış olduğu araştırma

reis

Duyarlılık için teşekkürler.

Buyurun buradan dilediğinize e-posta ile ne oluyor yahu diyebilirsiniz, ancak hep birlikte sesi yükseltmezsek hiçbir şey olmaz.

Haydi hep beraber yazalım.

http://www.tarim.gov.tr/BSGM/Sayfalar/AnasayfaDetay.aspx?rid=1

BALIKÇILIK VE SU ÜRÜNLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Adres: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kampüsü, Eskişehir Yolu 9. km, Lodumlu, Çankaya-ANKARA

Santral: 0312 287 33 60
    e-mail Durali Koçak
    durali.kocak@tarim.gov.tr

Dr. Durali KOÇAK
    Genel Müdür
    287 33 60
    f-2866442

Dr. Cevdet AKDENİZ
    Genel Müdür Yardımcısı V.
    3102
    286 91 54

AVCILIK VE KONTROL DAİRE BAŞKANLIĞI

Turgay TÜRKYILMAZ
    Daire Başkanı
    3019
    286 46 75
    f-286 51 23

Mahmut AKYÜREK
    Avcılık Düzenlemeleri Grup Sorumlusu (Biyolog)
    3027
    287 33 60

Hamdi ARPA
    Mühendis
    3021
    287 33 60

Hasan KILIÇ
    Yük.Mühendis
    3023
    287 33 60

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eskişehir Yolu 9. Km Lodumlu / ANKARA
    Tel: 0312 287 33 60 (10 hat) Faks: 0312 287 72 66

​yavru balık ihbar

alo174@tarim.gov.tr

Forumda Türkçenin doğru kullanılmasına özen gösterelim.

M.Mahir ERSİN
    21.02.1945
    İstanbul-Anadoluhisarı

konu için yaptığım yazışmalar

From: Kemal KOCAÇAM [mailto:k.kocacam@aykonelektrik.com]
    Sent: Monday, November 11, 2013 11:01 AM
    To: 'Kemal KOCAÇAM'; 'durali.kocak@tarim.gov.tr'; 'cevdet.akdeniz@tarim.gov.tr'; 'turgay.turkyilmaz@tarim.gov.tr'; 'mahmut.akyurek@tarim.gov.tr'; 'altug.atalay@tarim.gov.tr'; 'huseyin.dede@tarim.gov.tr'; 'nadir.uslu@tarim.gov.tr'; 'alo174@tarim.gov.tr'
    Subject: RE: lütfen duyarsız kalmayalım

Sn ilgililer;

Amatör balık avcılığı üzerine kurulu olan bir grubumuz var, konu burada yayınlandı ve sağ olsun herkez bir koldan işe koyuldu belediye ile irtibata geçen arkadaşlarımız' a verilen cevap bizim yetkimiz yok, tarım işlerini arayın. peki arayalım ama tarım işlerini arayan arkadaşlarımıza da verilen cevap, aşağıdada örneği var belediyeyi arayın şimdi size soruyorum bu işe kim el atacak ? bizler üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz vatandaş olarak, siz konu sahiplerinin, biraz daha özverili davranmalarını rica ediyoruz. buna sadece pazarda açılmış bir balık tezgahı olarak bakmayalım bu adam sonuçta bu balığı yakalayan değil bir toptancı yada şehir halinden almıştır bu balıkları. şehir halindekilerinde balık tuttuğu sanmıyorum onlar da balıkçıdan almışlardır. sonuçta bir zincir var ve bu zincirin 1 halkasını kırmak gerekiyor. ya balık yakalayanları denetleyip ağır yaptırımlarla bunu engelemek lazım ki balık yakalayan olmazsa satanda olamaz eğer bunu denetlemek zor ise halleri sıkı denetlemek lazım sonuçta hal bu balıkları satın almaz ise ne tutan olur nede tezgahında satan yok oda zor ise tezgahları denetlemek lazım, yani garibanı. bir şekilde zinciri koparmak lazım ki bu iş çözülsün ama bürokrasi ile değil özveriyle yoksa gelecek yıllarda çocuklarımıza, soframıza koyacak balık bulamayacağız.

'' lütfen geleceğimizi koruyun''

Saygılarımla.

Kemal KOCAÇAM
    Proje Müdürü

1.Org. San. Bölg. Erkunt Cad.
    No:2 Sincan – ANKARA
    Tel : 0312 267 00 88
    Faks : 0312 267 00 95
    Gsm : 0533 281 15 50

k.kocacam@aykonelektrik.com
    AYKON ELEKTRK Taahht, Pano malat ve Elektrik Malzemeleri

From: alo174@tarim.gov.tr [mailto:alo174@tarim.gov.tr]
    Sent: Friday, November 08, 2013 2:23 PM
    To: k.kocacam@aykonelektrik.com

Sayın Tüketici,

Belirtmiş olduğunuz yer işletme olmayıp Pazar tezgahı olduğu için Belediye ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.

From: Kemal KOCAÇAM [mailto:k.kocacam@aykonelektrik.com]
    Sent: Friday, November 08, 2013 12:33 PM
    To: 'durali.kocak@tarim.gov.tr'; 'cevdet.akdeniz@tarim.gov.tr'; 'turgay.turkyilmaz@tarim.gov.tr'; 'mahmut.akyurek@tarim.gov.tr'; 'altug.atalay@tarim.gov.tr'; 'huseyin.dede@tarim.gov.tr'; 'nadir.uslu@tarim.gov.tr'; 'alo174@tarim.gov.tr'
    Subject: lütfen duyarsız kalmayalım

Sn ilgililer merhaba;

Balık sezonunun açılmasıyla, tezgahlar çoştu ama ne çoşma her çeşit balık mevcut lakin, denetimlerin yeterli olmadı belli oluyor ki bu tip vicdansızlar, bu balıkları yakalayıp satabiliyor. gelecek kaygısı duymamak mümkün değil, sizlerden ricam bu konuların üstüne eğilmeniz bizler, amatör olta balıkçıları elimizden geldiği kadar buna karşı durmaya çalışıyoruz ama pek yeterli olmuyor. bu tip av yapanları, satanları ihbar edebileceğimiz ve yasal işlem yapabilecek kurum yada birim varsa bilgilendirilmek isteriz. bu konuda da sizler bizi aydınlatın.

fotğrafın çekildiği yer :

Siyavuşpaşa Mahallesindeki
    Çarşamba Pazarı
    Ulubatlı Hasan Cami nin yanıdaki Balıkçı tezgahı

Buna dur demenin zamanı geldi ve geçiyor geleceğimizi yok etmeyelim

Kemal KOCAÇAM
    Proje Müdürü

1.Org. San. Bölg. Erkunt Cad.
    No:2 Sincan – ANKARA
    Tel : 0312 267 00 88
    Faks : 0312 267 00 95
    Gsm : 0533 281 15 50

k.kocacam@aykonelektrik.com
    AYKON ELEKTRK Taahht, Pano malat ve Elektrik Malzemeleri

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Kasım 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. MADMAN

MADMAN Aktif Üye

yazılarıma gelen ilk cevap sn nuri çelik ten

From: Nuri Celik [mailto:Nuri.Celik@tarim.gov.tr]
    Sent: Monday, November 11, 2013 11:26 AM
    Subject: Küçük Boyda Balık Avcılığı Hakkında

Sayın; Kemal KOCAÇAM

İlgi: 08.11.2013 tarihli elektronik posta.

Bakanlığımıza göndermiş olduğunuz, elektronik postanız incelenmiştir. 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında gerçekleşen yasadışı su ürünleri avcılığı/satışı ilgili olarak Bakanlık İl/İlçe Müdürlüklerimiz, kırsal alanlarda yasadışı su ürünleri avcılığı ile ilgili olarak Jandarma Komutanlıkları, denizlerde Sahil Güvenlik Komutanlıklarına, Alo 174, BİMER ve BSGM ihbar hattına, ihbarda bulunabilirsiniz. Ayrıca elektronik postanızda yer alan ihbarla ilgili olarak konunun araştırılarak gereğinin yapılması için İstanbul İl Müdürlüğümüze talimat verilmiştir.
    Bilgilerinizi rica ederim.

İyi Çalışmalar.

4. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

İlgli mercilerin telefonunu kaydettim çok teşekkürler. Geçenlerde bende Tarabya da ne yazik ki, gerek balıkçı teknelerinde, gerek lokantalarda aynı manzara ile karşılaşmıştım. Teknenin palaksını teffon ile çekmiştim. Şimdi sayenizde iletişime geçmek için elimde bir çok mercii oldu. Tutan, satan kadar SATIN ALANLAR da suçlu bence...

5. sabora

sabora Daimi Üye

İşte buna sonuna kadar katılıyorum. Her ne kadar en suçlu tutan da olsa, bu katliamı durdurabilecek tek kişi satın alandır. Kimse almasa bu balıkları bir daha tutmazlar.

6. senihcan

senihcan Daimi Üye

Son bir yılda gördüklerim Mersinde 30 cmlik dere ağzına ağ . Yazın balık avı yasağı lduğu tarihte onlarca tekne kıyılara ağ bırakıyordu. Sahil güvenliği aradığımda biz birşey yapamayız cevabını aldım tartıştım ama elime bişey geçmedi. Daha sonra Şilede mendirekte en fazla 10 metre derinliğe trolcülerin ağları bırakıp bırakıp çekmeleri. Denetim 0 bu tezgahlar konusunda şu zamana kadar gittiğim üsküdarda bostancıda kartalda bütün balıkçı tezgahlarında çinekop diye yaprak satılıyor hepsi limit altı. Klasik cevap ekmek paramızı kazanıyoruz. Sahil güvenlik bir şey yapmıyor bu ilettiğiniz numaraları bende kaydediyorum onlar bişey yapmasada biz elimizden geleni yapalım. Sahil güvenlik Mersinde dinamit patlatanlara bile hiçbirşey yapmıyor..

7. MADMAN

MADMAN Aktif Üye

alo 174 ten gelen posta

From: alo174@tarim.gov.tr [mailto:alo174@tarim.gov.tr]
    Sent: Monday, November 11, 2013 11:27 AM

Sayın Tüketici,

Kaçak avlanma ile ilgili şikayetinizi Orman ve Su işleri Bakanlığı’na iletebilirsiniz.Bunun dışında herhangi bir işletme de satışı yapılıyorsa da işletmenin adı ve açık adresini iletmeniz durumunda şikayet kaydınızı oluşturabiliriz.

Sağlıklı günler dileriz.

8. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

hep destek tam destek

9. fthdmr

fthdmr Aktif Üye

03-10-2013 tarihinde yaprak çinekop için açık adres ve firma bilgisi verdiğim halde 3 gün sonra bana gelen cevap :

işletmede usulsüz satışı yapılan ürüne rastlanmamıştır

durum buna benzer olacaktır.

hafta sonu kartalda bir arkadaşım tartışmış yaprak çinekop için tartışmış balıkçılarda oldu bikere ne yani denize mi dökseydik demişler

10. MADMAN

MADMAN Aktif Üye

kardeş verdikleri cevap ne olursa olsun yılmayacağız peşinide bırakamayacpız ki amacımıza ulaşalım 3 gündür mail bombardımanına tuttum bugün gelen postalar ortada 2 kerede telefonla arayıp hem teşekkür ettiler hemde daha detaylı bilgi istediler

11. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Gerekli mailleri ilgili yerlere bende attım.Dönüşleri sizlerle paylaşacağım.
    İnsanlıktan çıktılar.Yazık..............