Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lütfen Yardım; Özdere & Tekne = Nasıl düzenekler kullanabilirim?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında KalamA tarafından paylaşıldı.

1. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar tüm dostlar ve abilerim. Arkadaşlarımla 30 Haziran Pazar günü Özdere'de tekne kiralayıp açılmayı düşünüyoruz, hani şu Bülent abimizin (Löngöz nickli) 2,5 - 3 kiloluklara kadar antenli mercanları trançaları aldığı bölgelere ve kısmet olursa da aynı kaptan abimizle. Elimde kaliteli 3'lü iğneler, japon 1/0 iğneler ile Vmc markasının serçe parmağımdan biraz küçükçe vanadyum levrek iğneleri mevcut. Bunlarla birlikte 15-30 Lbs çekerli 1,35'lik bir tekne kamışı ile üzerlerinde 20 kilolara kadar çekerli ip misina bulunan okuma raw makinelerim mevcut. Beden yapmak için de 0,50 mm, 0,40 mm, 0,37 mm, 0,35 mm çoğu kaliteli misinalar mevcut. 170, 130, 125, 100 gramlarda kurşunlarım, boncuklu T fırdöndülerim, bazıları max. 70 kilolara kadar çekerli kaliteli klipsler ve tek bilyalı klipsler mevcut. Son olarak da 3 cm.'den 13 cm.'ye kadar muhtelif sahteler (pelican, kendo, yo-zuri, duel ve birkaç ucuz marka), slikonlar ve birkaç tane de kaşık ile 2 tane de 12 cm. boyunda açık yeşil fosforlu kalamar sahtesi mevcut.
    Hayatımda ilk defa büyük balık tutmaya çalışacağım bir organizasyon olsun istiyorum. Nadir denk gelmiş birkaç büyük balık sürpriz oldu da tutulabildi bugüne kadar tarafımdan, en büyüğü 30 kilo civarlarındaki bir kemane balığı idi. Olursa ve şayet şansım yaver giderse antenli mercan, trança, sinarit, lahoz v.b. balıklar hedefim. Yem olarak da tuzlanmış sardalya, boru kurdu, teke, mamun ve belki biraz da sülünez götürmeyi düşünüyorum.
    Siz değerli üstadlardan istediğim yardım; nasıl bedenler hazırlamalıyım, aynı zamanda hem yemli hem sahteli ya da slikonlu bedenler hazırlayabilirmiyim, kösteklerim kaç cm. olmalı, kaç köstek olmalı, kurşun nerde durmalı ve kaç gr. olmalı, bedendeki iğne, klips, kurşun, köstek vs. bunlar arasındaki uzunluk kaç cm.'i geçmemeli, düğümleri shockları nasıl iyi atmalıyım ve benim hatırlayamadığım ya da bilmediğim ama sizlerin bana tavsiye edeceği, öğreteceği diğer konular olacaktır.
    Bu arada avlakda derinlik Bülent abinin raporunda yazdığı üzere sanırım 80 metre civarlarında olacak.
    Biraz uzun bir yazı ve kocaman bir soru işareti oldu kusuruma bakmayın. Şimdiden okuyan, yardım eden, edemeyen, etmeyen herkese çok teşekkür ederim. Herzaman rastgelsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Umarım başta Bülent Abi olmak üzere bölge ve o avlarla ilgili tecrübeli arkadaşlarımız bu konuyu görür...
    Bu sorulara verilecek cevaplar sonrası için de iyi bir başvuru kaynağı olarak kalabilir.

4. KalamA

KalamA Daimi Üye

Sanırım açtığım konu ya görülmedi ya görüldü ve bilgi sahibi olup yardım edebilecek birileri çıkmadı ya da kimse oralı olmadı :) Bildiklerim çok az şeyler olduklarından Allah'a emanet bir tekne çıkartmam olacak önümüzdeki pazar günü. Umarım ilk büyük balık denemem hüsran ya da hüsranlarla sonuçlanmaz. Herkese teşekkür ederim, herzaman rastgelsin.

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Merhaba Can,

Açmış olduğun konuyu yeni gördüm.

Şimdi senin yerine kendimi koyacak olursam, hazırlıklarıma senin gibi düşünerek başlardım.

Nacizane yazacaklarım sadece benim uygulayacağım yöntem olurdu. İlla böyle avlanma yapın demek istemediğimi şimdiden belirteyim.

Öncelikle malzemelerin yeterli.

Üç köstekli bir takım yapardım, bir kösteği hısrsız tabir ettiğimiz kuşrunun altına sarkıtırdım. Kurşunu bahsettiğin derinliklere indirmek için 200 gr kullanırdım.

Takımımı 35 lik misinadan yapardım, riskli olsun ama avcı olsun diye. Eğer Flupracarbon kullanacak isem 40 mm misina kullanırdım. Zaten o kalınlıktaki misinaların çekeri bahsettiğiniz 2-3 kgmı gayet rahat çeker ( Kalama ayarını doğru yaparsanız) Köstekleri fazla uzun yapmazdım en fazla 20-25cm yapardım.

Elindeki iğneler işini görecektir, yinede hedefledğin büyüklükte balıklar denk gelmez ise bir iki küçük iğneli takımı yedekte bulundururdum.

Yem olarak bahsettiğin yemleri kullanırdım, birde belki kalamar eklerdim.

Yemli av yapacaksanız sahte kullanamazsınız belki yavaş giderse arkadan sırtı çekersiniz.

Aklıma glenler şimdilik bu kadar, söylediğim gibi bunlar sadece benim kendi düşüncelerim. Herkes farklı yöntem uygulayabilir.

6. KalamA

KalamA Daimi Üye

Çok teşekkür ederim Hamdi abi verdiğin bilgiler için. Bir aksilik olmaz da orada olabilirsek hafta sonu arkadaşlarla çok güzel birgün beni bekliyor gibi hissediyorum. Tahmin ettiğim değerlerin altında misina tavsiyelerin oldu abi, ben 0,50 mm.den beden yapmayı düşünüyordum balık malzemecimdeki birkaç kişinin tavsiyesiyle, iyikide elimde 0,35, 0,37 kaliteli misinalar da mevcut. Beden imalatına başlarım artık içim rahat bir şekilde. Ha bir de kaptan abimize rica ederiz ki rölantide gidelim diye ki benim o çok cezbedici fosforlu kalamar sahteleri iş yapar belki belli mi olur ;) Tüm bunlar haricinde Şeref Abi'ye ve sana, tüm forum üyelerine her daim objektif, nazik, ilgili ve saygı & sevgi çerçevesi içerisindeki davranışlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Diğer arkadaşlarımız kaba, ilgisiz, saygısız demiyorum kesinlikle tabiki :) Ama ne bileyim sanki uzun yıllardır tanıyormuşum gibi hissediyorum sizi yazdıklarınızı okurken. Her daim rastgelsin abi ;)

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bülent Abi o balığı yakaladığı konusunda demiş ki: Canlı berber balığını aşağıya saldık..

Demek ki ince bir takımla öncelikle birkaç canlı yem yakalayıp tek iğneli bir bedenle aşağı sarkıtılabilir.

8. KalamA

KalamA Daimi Üye

Abi bahsettiğim yemlere bir de çimçim ve 2 adet buzlukta bekleyen kalamar da ekledim, umarım vakit bulurum da avlağa gitmeden önce birkaç isparoz, kaya balığı gibi canlı yem olarak kullanabileceğim birşeyler tutabilirim.