Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Major Craft Solpara 10-30 gr hakkında

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında enesduru1994 tarafından paylaşıldı.

1. enesduru1994

enesduru1994 Üye

Öncelikle herkese merhaba.Göllerde alabalık avı için 10-15 gr kastmaster kaşık atabileceğim, Boğazda da levrek ve lüfer avı için kullanabileceğim bir kamış bakarken bu kamış gözüme takıldı. Sizce bu kamış benim ihtiyaçlarımı karşılar mı ? Karşılarsa 259 cm mi 274 cm mi almalıyım ?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. karacicek

karacicek Aktif Üye

Kamışı bende yeni aldım. An itibari ile kamışı deniyorum.
    Kamış ile genel kanaatim , olumlu yönde. Ancak lüfer icin (kilo üstü) zayıf kalabilir. Ama biraz daha denemeler yaptıktan sonra , akşam biraz daha ayrıntılı cevap verebilirim.

4. enesduru1994

enesduru1994 Üye

Akşama denedikten sonra cevabını bekliyorum abi o zaman :)

5. zokacı

zokacı Aktif Üye

taşıma problemin yoksa uzun olan daha iyi olur

6. karacicek

karacicek Aktif Üye

Merhaba @enesduru1994
    İsminizi ve yaşınızı bilmediğimden ,enesduru1994 olarak hitap edeceğim. Tanışma bölümünde kendinizi tanıtmanız , biz diğer forum arkadaşlarını çok memnun edecektir. Aramıza hoş geldiniz.

7. enesduru1994

enesduru1994 Üye

274 cm olan arabaya sığarsa benim için de daha uygundur. Uzun kamış daha uzak mesafe demek sonuçta :)

Murathan5334 bunu beğendi.
  8. enesduru1994

enesduru1994 Üye

Tanışma bölümüne konuyu açtım. Profili de düzenlemeye çalıştım oldu galiba :) Av sırasında kamış hakkındaki görüşleriniz ne oldu abi ? 15 20 gr civarı sahtelerle ortalama kaç metre mesafeye atış yapılabilir biraz aydınlatırsan çok iyi olur :)

karacicek bunu beğendi.
  9. karacicek

karacicek Aktif Üye

Major Craft Solpara SPS862 ML 259cm 10-30gr kamışı Perşembe günü teslim aldım. Bu gün de elime aldım , çıktım sahile denemeler yapmak istedim.

Atış performansı , malzeme kalitesi fena değil. Kanımca tabi.
    Bana göre levrek avına hitap eden bir kamış. Uzun süreli At-Çek yapan Levrekçiler , hafif bir makinaları var ise bu kamışı beğenirler , diye düşünüyorum. Ama benim gibi uzun sap kamışlara alışkın olanların , bu kamışı ellerine alıp görmelerinde fayda var. Zira ben biraz yadırgadım.

@enesduru1994 Boğazı hakkında bilgim yok ama Lüfer için , daha iyi seçenekler var. Ama göl için o dediğin ağırlıklarda , çok iyi sonuçlar çıkartabilir.

Denemeler de , hasbel kader , yolunu şaşıran bir balık bineydi oltaya... kamış hakkında biraz daha kapsamlı bir şeyler söyleyebilirdim.

Kamış , 7 adet Y dipi fincanlara sahip. - Fuji - En uçtaki halkalar , shimano speedmaster daki gibi , küçük halkalara sahip. Bu daha isabetli atış sağlıyor , fakat ince ip örgü kullanmak gerekiyor. 0.14 - 0.16 yı aşmamakta fayda var. Zaten kamış tanıtımında da belirtilen bir ölçü var.

Benim uzun zamandır kullandığım kamışlar hep 2.70 ve 20-50. gr. dı. Elbette , hafif felan ama garipsemedim desem yalan. İlk 5-10 atış kamışa alışmakla geçti. Ama sevdim.

Kamışın sap kısmı bana kısa geldi. Ben 2.70 kamışlara alışmış olduğumdan da olabilir. Biraz daha uzun olsa benim için iyiydi.

Kamışı atışlar yaptığım an da Güney batıdan esen çok sert değil ama ciddi şekilde hissedilen bir rüzgar vardı. ( Buralarda imbat felen diyorlar )

Kamışı ben kullanım amacıma göre denediğim için , ona göre ağırlıklarda denedim.

Bu ağırlıklarla ilgili olarak , ilgili ağırlıklarda verdiği tepkiyi ben genel olarak beğendim. Hani kamış , üreticisi tarafından, normal aksiyona sahip bir kamış dense de , kendini gayet hızlı toparlayan bir kamış. Hatta bu kamış ile ufak top bile attım. Öyle aman aman bayılmadı.

Genel olarak , kamışın hissiyatı olsun , dengesi olsun beğendim.
    Ama , benim biraz takıntılarım var....! O sap kısmı bana kısa geldi.
    Bu kamış , hafif bir makina ile kombine edilirse daha keyifli ve daha dengeli olacağı kanaatindeyim. Nitekim , benim bu kamışı 340.gr civarı bir makina ile kullandığım gözardı edilmemeli.

İlk ağırlıklardan birisi silikon sahte karides (zoka)
    IMAG0618.jpg
    Karides.jpg Karides - 2.jpg

IMAG0619.jpg
    Silikon Orak Kuyruk.jpg

kendo haryu 125f-1.jpg kendo haryu 125f - 2.jpg

IMAG0620.jpg

IMAG0617_BURST006.jpg

IMAG0614_BURST013.jpg

Ekli Dosyalar:

10. enesduru1994

enesduru1994 Üye

Gölde 10-15 gr kaşıkla, denizde de levrek, lüfer sahteleriyle kullanmayı düşünüyorum. Beni uzun bir süre idare eder gibime geldi. Bilgiler için çok teşekkür ettim Fatih Abi.

karacicek bunu beğendi.
  11. göcen

göcen Aktif Üye

selamlar, ben yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. 10 15 gr yemlerde tatmin edici mesafeler görürsün fakat 18 gr'ın üstüne çıkmaya başladığında mesafe ciddi artıyor. kamış 10 30 olarak adlandırılsa da 20 - 35 gibi harika çalışıyor. atımı düzgün, ipi rahat boşaltan bir makine ile harika atışlar yapıyorsun. bundan önce kullandığım okuma, daiwa kamışlardan çok daha iyi verim aldım (kendi fiyat aralığında tabi ki).

Sağlamlık olarak aklında hiçbir soru işareti olmasın, kilo üstü turnaları istavrit gibi kaldırdım.

enesduru1994 bunu beğendi.