Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Major Craft Solpara S702 AJI mi S762 AJI mi?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında stratejist tarafından paylaşıldı.

1. stratejist

stratejist Aktif Üye

Arkadaşlar merhabalar, bu aralar kasna avı için yeni bir kamış almayı planlıyorum ve bu sefer major craft almak istiyorum. Seçeneklerimi ikiye indirdim ancak bu ikisi arasında bir türlü karar veremiyorum; major craft solpara s702 AJI ve s762 AJI. İkisinin tek farkı uzunlukları (ve tabiki ağırlıkları). S762 olan S702'den 15,24cm daha uzun ve tahminimce 4-5gr daha ağırdır. S702'nin boyu 213,36cm iken S762'nin boyu 228,6cm. Şimdi siz kasna (tatlı su kefali) avlayacak olsanız ve elinizde bu iki kamış mevcut olsa ava giderken yanınızda hangisini götürürsünüz ve onu seçme nedeniniz ne olur? Yanıtlarınız bu iki kamıştan birini tercih etmeme katkı sağlayacaktır. Bu nedenle yorumda bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. asivolki

asivolki Aktif Üye

762 alırdım. çünkü az uzun olması sahteyi biraz daha uzağa atacaktır ayrıca aksiyonunu da çok etkilemez.. ama yemli düşünüyorsanız ikiside olmaz bunlar spin kamışı. açıkçası tatlı su avı için böylesine ütopik bir kamış almazdım. okuma-shimano gibi orta halli kamışlarda işinizi fazlasıyla görecektir. hatta bu markaların kaliteli sazan kamışı modelleri var onlara bakabilirsin.

4. stratejist

stratejist Aktif Üye

Volkan bey merhabalar, açıkçası tatlı suda sadece at-çek (spinning) tarzı avlar yaptığım için açtığım konuda bunu belirtmek hiç aklıma gelmemişti. Ama haklısınız bunu belirtmem gerekirdi; kamışı döner kaşık, küçük sahte ve kaşıklarla at-çek yapmak için kullanacağım. Yani av disiplinim "at-çek" tarzı olacak ;)
    Bu arada emin olun bu kamış öyle "ütopik" olarak nitelendirilebilecek bir kamış değil, söylediğiniz kamışlardan az biraz daha pahalı sadece ;) Ayrıca tatlı su avı da at-çek tarzı avlar için son derece keyif veren bir avdır, 30 seneden fazladır balık avı yapan biri olarak tatlı su avını yabana atmayın derim ;)

5. asivolki

asivolki Aktif Üye

o zaman cevabımı değiştiriyorum 762 al :)

stratejist bunu beğendi.
  6. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

702 derim, kisa boy tatli suda idealdir.
    Yeri geliyor 1.5 metre genisliginde akarsuya olta atmak gerekiyor, bunlarinda etrafi dal budak oldugundan kesinlikle kisa kamisi daha rahat kumanda edersiniz.
    Ben 190 ve 170 cm kamiş kullaniyorum tatlisuda kırbac niyetine :)

Son düzenleme: 20 Ocak 2016
    stratejist bunu beğendi.
  7. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Evet 702 ideal. Ama balik yapıştığında da uzun kamiş daha çok keyif veriyor. Acik alanlarda avlanacaksan 732ye de bakabilirsin abi ama derelerde falan Furkanin dedigi gibi kisa kamis ideal. Ben de yeni bi takım topluyorum light game için . Ama hali hazirda kullandigim crosstage s732aji den çok ama çok memnunum. F/p ürünüdür. Solid ucu harika

stratejist bunu beğendi.
  8. stratejist

stratejist Aktif Üye

Kamışı aynen bahsettiğim av disiplininde kullanan samimi dostum Ercan Açıkgöz'ün tavsiyeleri ile birlikte av konusunda tecrübelerine her daim değer verdiğim Furkan ve Ahmet'in tavsiyelerini de dikkate alarak kamış olarak major craft solpara s702 AJI aldım, dört gözle tatlı su sezonunun gelmesini bekliyorum ;) Kullandıktan sonra kamışın değerlendirmesini yapacağım ;)

harbyteam bunu beğendi.
  9. cihan drums

cihan drums Aktif Üye

hayırlı olsun doğru karar vermişsiniz..

stratejist bunu beğendi.
  10. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Makine neydi.. Setin toplam ağırlığı nedir acaba? :)

11. stratejist

stratejist Aktif Üye

Taha bey merhabalar. Yıllardan beri ister denizde ister tatlı suda olsun at-çek tarzı avlara giderken yanımda biri düşük diğeri de yüksek devir olmak üzere en az 2 ayrı makina ile giderim. Hatta bu sayı avın türüne göre bazen 3 ya da 4'ü de bulur.
    Kasna avında kullanmayı planladığım bu kamışla kombine etmeyi düşündüğüm makinalarımdan biri Shimano Symetre 500FJ (4 SARB+1RB, 4.7.1 devir, 53cm toplama, 2 kg drag ve 170gr ağırlık) diğeri de Daiwa Aegis 1003R H (7 CRBB+1, 6.0.1 devir, 73cm toplama, 2 kg drag ve 190gr ağırlık).
    Kamışın ağırlığının 82gr olduğu düşünüldüğünde av esnasında toplam ağırlığın (üzerindeki misinalarla birlikte) 300gr civarlarında olacağını tahmin ediyorum ;)

M.Taha D. bunu beğendi.