Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Makara altina ip misina sarimi ???

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında xerkant tarafından paylaşıldı.

1. xerkant

xerkant Üye

0.14 ip misinamın altına 0.40 mm normal misina ile makaramı doldurmak istiyorum. Makinam okuma avenger av 40b. Ip misina ile normal misinayi birbirine mi bağlamam gerekiyor? Yoksa başka teknikler mi var? Yada makarayı doldurmak icin hic misina kullanmadan bant benzeri bişeyler kullanmak daha mi mantıklı sizce. Herkese teşekkürler...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Dündar

Dündar Daimi Üye

Dyneema örgü ile monofilament misineyi bir birine bağlaman gerekiyor evet.
    Yalnız tavsiyem o ki makaranın altına dolgu için yapacağın monofilament misine daha ince olmalı 0:25 , 0:28 , 0,30 gibi.
    Neden dersen de ince misine ile sarımı daha düzgün olur dolgunun ne kadar kalın sararsan o kadar sarım düzgünlüğünü etkiler, bozar.
    Nacizane tavsiye.

Misina Düğümler, Düğüm Çeşitleri ve Özellikleri - Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam
    Şuraya göz atarsan çeşit çeşit düğümlere ulaşabilirsin.
    Kolay gelsin.

around deep ve KalamA bunu beğendi.
  4. Corydorass

Corydorass Yeni Üye

Misina ile dolgu yapman gerekiyor.

Buradaki önemli husus monofilament misinanın makinaya düzgün ve simetrik bir şekilde sarılması ki örgü misina atışlarda kafayı daha rahat terketsin. Düzgün ve simetrik sarmak için olabildiğince eşit kuvvet ve eşit hızda sarmalısın. Bir arkadaşın monofilament makarayı tutarak sana direnç oluşturabilir.

Dündar Bey'inde bahsettiği gibi 0.40 bence de kalın olacaktır. Naçizane tavsiyem 0,25 veya daha ince bir misina ile dolgu yapmandır. Çünkü ne kadar ince misina kullanırsan iki misina arası boşluk o kadar küçük olur. yani 0,40 lık iki misinanın arasına 0,14'lük örgü sıkışabilir bu da sağlam bir balık gelip örgüyü açmaya başladığı zaman problem yaratabilir.

Monofilamentin örgüye bağlanması konusunda çeşitli görüşler var. "Double uni knot" olarak internetten aratırsan bu düğümü tavsiye edebilirim. Ancak kimileri bu düğümün mono-örgü için uygun olmadığı görüşünde. Ancak bu daha çok leader f/c için geçerli. Onu da biraz araştırmak lazım.

Saygılarımla

around deep ve Dündar bunu beğendi.
  5. turna

turna Aktif Üye

Makinanın altını doldurmak istiyorsan, tesisatcıların musluk bağlamak için kullandıkları beyaz teflon bandlar vardır fiatı 1,50 kş, 2 tane al bunlardan doldur altını, bende böyle yapıyorum.

6. levent31

levent31 Aktif Üye

Ben 25 lik misina ile doldurmuştum. Sonradan pişman oldum. Trofe bir çatalkuyruk bastı sahteye. Kalama boşaldı ipin altında 25 lik misina patlayacağı için kalamayı sıkmak zorunda kaldım. Balığı zar zor kıyıya kadar çektik sahte balığın ağzından pırtladı. Balık kaçtı. Yeterli kalama verip balığı yorsaydık balığı alırdık diye düşünüyorum...
    Makaranın altını 25 lik misina ile doldurmayın yada eğer 25 likle dolduracaksanız en az 200 metre ip sarın. 100 metre ip trofe balıklara kalama vermek için yetersiz bir uzunluk...

around deep bunu beğendi.
  7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Ucuz bir örgü alıp onunla doldur, düğüm olarakta double uni tabii ki...

levent31 ve around deep bunu beğendi.
  8. around deep

around deep Aktif Üye

Kesinlikle boyle bir sey onermem. Hedef baliginiz istavrit degil de Levrek gibi disli ve kuvvetli bir balik ise Trofe ihtimalini goz ardi etmeyin.

Kesinlikle ucuz örgü(4x4 degil 8x8 olacak) ya da kaliteli mono ile doldurmanizi oneririm

KalamA ve levent31 bunu beğendi.