Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

makaraya misina üzeri ip miktarını tam getirme işi...

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında ozgurarslan tarafından paylaşıldı.

1. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

ozgurarslan Nickli Üyeden Alıntı
    ustalar, yeri asla burası değil ama;

bir çok arkadaşı online gördüm, hızlı yanıt alırım diye ümit ettiğim için raporların arasına bir soru sıkıştıracağım.

yarın 0.10 ip ile atmayı deneyeceğim. şoklama için de birol yine ip önerdi.
    ilk kea yapacağım bu işi, yalan yanlış bildiklerimi sıralayayım, siz düzeltin. sonra da soruma geçeyim.

uca konulacak kalın parça (misina - ip , burada .22 ip ile deneyeceğim ve 200 atmayı hayal ediyorum) kamış boyunun iki katı olacak. yani makinadan başlayacak sarkan kısımın fırdöndüsünde son bulacak. aslen düğüm makinaya hiç sarılmamış olacak makinanın üzerinde görünecek, en üst sarımda olacak.

düğümü albright düğümü olarak atacağım. ayrıca arada şemsipaşa düğümü diye bir düğüm duyuyorum ama ben videosuna ulaşabildiğim ve en azından adı daha güven veren albright'ı deneyeceğim. umarım doğru işi yapıyorumdur. albright'ı daha önce gerekir diye baka baka çalışıp atmıştım. elim ezber değil ama şimdi biraz bakarım.

soru ise şu: bu derdi .22 kullanırken de yaşadım ama göz kararı yöntemi ile çözdüm. cin fikirleri olan varsa işte onlar yardımcı olsunlar.

ben .22 için konuyu (soruyu anlatacağım) aynı şey 0.10 için de geçerli.

1. sorun: piyasadan .22 300 mt ip aldım. bildiğiniz gibi misinaya göre pahalı. bunu iki parçaya bölüp, asıl ve yedek kafaya 150'şer metre sarmayı, arkasını da misina ile beslemeyi düşündüm. öyle de yaptım. ilk sorun eşit olarak bölmekte.

ben şöyle bir yöntem yaptım, tam eşit olmasa da adaletli olmuş olabilir. misinanın makarası şeffaf. ben makaranın bitimi ile makaranın üstünü cd kalemi ile işaretledim, yaklaşık yarısını da işaretledim. oraya gelene kadar sardım. iç çap ile dış çap aynı değil, matematik bildim ben, ancak göz kararı dedim ya göz kararı...

2: sorun. bunu makineye nakletmek için topuk misinayı nerede bırakmak lazım. yani öyle bir ayar yapmalıyız ki, misinamız ile ipi bağladığımızda ve ardından ipi sardığımızda ip ne fazla gelsin ne de makine kafasının hizasından aşağıda kalsın. bunu da göz kararı yapınca azıcık aşağıda kalıyor. fazlaya çare çok zor, azı kabul ediyrum, anlatabildim mi bilmiyorum bu arada. bu meseleye de göz kararından başka bir çözüm bulamadım.

şimdi 0.10 ip saracağım. bu sebeple bir kafaya önce ( bir arkadaş bahsetmişti , içe sardığımız misina ince olursa .28 gibi daha düzgün sarılıyor diye ve haklıydı, ancak elimde .35 var onu saracağım, nerede bırakmalıyım ki 150 mt 0.10 ip üzerine gelince doğru yerde bitsin?

acele yardımlarınızı bekliyorum, bugün yorulmuşum,, uyku bastırdı, ama bu işi halletmeliyim ki yarın sabah balığa gidip deneyeyim. erken kalkacağım.

benim "göz kararı" yöntemimle yapıyorsanız onu da yazsanız kafi...

teşekkürler ve rastgele...

1. cevap: Ben makinemin kolunun bir turunda sardığı miktar olan 81 cm. i bildiğim için kolu istediğim kadar çevirerek istediğim kadar misinayı makineye sarabiliyorum.

2. cevap: Göz kararı. Örgü kullandıkça zamanla daha iyi karar vereceksin.
    Bu konu makineye göre değişecektir. Örneğin benim makinemde kafanın derinliği zaten 2-3 mm. kadar olduğundan ben yaklaşık 1 mm. kala 274 mt. örgümü sarmaya başlıyorum. Tabii bu örgünün kalınlığına görede değişir. Tam seviyeyi tutturup ince ayar yapana kadar bir kaç kere söküp tekrar dolguyu düzelttiğim de oluyor.
    Dolgu için 0.22 veya 0.20 misina öneririm. Daha kalın olursa yeteri kadar pürüzsüz olmayıp ince örgü arasına girecektir.

yeni konu açarken alıntı yapmayı bilmediğimden yukarıdaki yazıyı kopyalayıp yapıştırdım. Bu konuyu sormuştum, Birol sağolsun yardımcı olmuştu. Şimdi işe yarar bir yöntem buldum, denedim, oldu. Paylaşıyorum...

Soru: elimizde 300mt .12 kalınlığında ip misina var. bunu 150 mt yaklaşık iki eşit parçaya bölüp iki ayrı kafaya saracağız. neden mi 150? zira o kadar atabiliyoruz. bunu yapabilmek için de makina derinliğini normal misina ile doldurmamız gerekiyor. ancak ne kadar normal misina sarmalıyız ki 150 mt ipi de üzerine ekleyince + 9 mt şoku da ekleyince tam ağzına gelsin, ne fazla ne az. diyelim ki 140 mt attık, kurşun suya değdiği andan sonra misina birleşimine gelince, yani düğüm elimizden denize gidince sorun da olmuyor. o sebeple pahalı olan ip misinayı 2 eşit parçaya ayırmak mantıklı.

Cevap: matematik.

fotoğraflarda görüldüğü üzere her makine kafasında makinenin hangi kalınlıkta misinadan kaç metre aldığını gösteren yazılar var. aynı şekilde yine makinanın kolu 1 kere döndüğünde kafanın kaç tur döndüğünü anlatan gear ratio değeri var. bu bilgiler yeterli.

raw 55 örneğini alalım. bu makina 55 kafa ve 4.5 gear ratio oranı var.
    buna göre: çap x pi = çevre formulü ile 5.5cm x 3.14 = 17.27 cm misina çevreliyor. bir kez kolu döndürdüğümüzde 4.5 kez döndüğüne göre (gear ratio) 17.27 x 4.5 = 77.71 cm misina topluyor.

bu biraz yanıltıcı sonuç. 5.5 cm dış çap olduğu için iç çapı da hesaplayarak bir ortalama tutturmak daha gerçekçi oluyor. bu da aynı formülle yapılabilir. makinanın iç çapını ölçersin. aynı formülü ona uygularsın. diyelim 67 cm çıktı sonuç. ortalama alma ile iç sarın dış sarım bilgileri ile orta sarıma ulaşabilirsin.(67 + 77) /2 = 72 cm.
    ben daha kolay olduğu için iç çapta makine boşken misinanın kılavuz dibindeki noktasını oje ile işaretleyip tam 1 tur sarıyorum aynı noktayı tekrar ojeleyip arasını ölçüyorum. matematiğe bulaşmıyorum.:)

yine raw 55 örneği ile devam edecek olursak: topuk misina seçimimize geliyoruz. burada daha önce yazıldı. iyi bir sarım için ince misina kullanmak gerekiyor. 0.20 gibi. ancak ben 150 mt den az eksik atıyorum ve düğüm + misinayı akıntıya bırakıyorum. bu yüzden ilk tasmalama ve sarımlarım da 0.20 üzerine olduğu için .20 ye güvenmiyorum. varsın sarım çok düzgün olmasın yine de klasik .35 sarıyorum. .20 de sardım en ucuzundan 450 mt filan aldı makina. 1TL den aldım 100 mt'sini krokodil'in. siz bildiğiniz gibi yapın, ben .35 sardım örneği de onun üzerinden vereceğim.

raw 55 te görüldüğü üzere .35 misinadan 260 mt sararsın diye vermiş bilgiyi. dikkat edilirse -ve doğal olarak elbette - misina kalınlığı ile sarım miktarı arasında ters orantı var. şimdi öncelikle elimizdeki .12 kalınlığında 150 mt ip misinanın .35 teki karşılığına bakmamız gerekecek.
    bu ters orantı da şu biçimde oluyor:

(0.12 x 150) / 0.35 = 51 mt.

bu bize neyi anlattı: 150 mt .12 ip misinamız 51 mt. .35 misinanın kaplayacağı alanı kaplayabiliyor.

toplamda 260 mt .35 misina alıyor ise kafa. 260 - 51 = 209 mt .35 misina sararsak ve ardına .12 misinanın 150 mt sini eklersdek tam da istediğimiz sonuca ulaşacağız.

peki bobinden nasıl 209 mt .35 misina çekeceğiz? bunun için ilk bilgilerimize bakıyoruz.

bir kol dönümünde .72 cm misina topluyorsak ortalama olarak. 209 mt misina toplamak için:

209 / 0.72 = 290 tur kol çevirmeli ardından ip-misina düğümü atmalıyız. (işin bu safhasında kafaya bakıp 150 mt ip bunu doldurmaz, biraz daha sarayım filan demeyin. matematik yanılmaz. ben gözüme matematikten fazla güvenip bir 30 tur daha sardım, sonra boşaltmak zorunda kaldım. kendinizi matematiğe bırakın ve rahat edin)

ardından ip misinanızı sarın ve istediğiniz yere gelecek. fantazi olarak kendinizi kontrol etmek isterseniz. ip misina 150 mt olduğundan 150 / 0.72 = 208 tur da ip misina için kolu çevireceğinizi bilin.

yeni bir çok da önemli olmayan konuyu çözmenin huzuru içerisinde forumları okuyacağım şimdi...

rastgele...

Ekli Dosyalar:

Oktay34 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Özgür,
    uç misinayı ip yapma. İp sağlamdır falan filan ama hata payı yoktur, kolay kopar. Tek artısı koparken ses çıkarmamasıdır :)
    Hiç öyle göz kararı şu bu yapma. Elinde yedek makaralar var madem, sorunun çözümü basit. Formül biraz yaş iş çünkü makara boşken, bir sarımda 70 cm sararsın, doluyken 85 cm. Aradaki fark 10-15 metre ipe denk gelebilir. İkinci olarak ip misinada yassılaşma varsa, yine formül boşa düşer. Bir de tur sayarken telefon çaldı mı bitti işin :D Köyden İndim Şehire filmindeki altın sayma sahnesine döner iş.
    https://www.youtube.com/watch?v=yVqE_aYBXho
    Gelelim kolay çözümlere, makineye 0.22 mm misina sar. İn sahile en iyi atışını yap. kurşun dibe insin, misinaya işaret koy. Oraya kadar olan misinayı makaradan ayır ve bir 10 metre daha sök, sonra ip misina sar. Bunu genelde 500 metre ve üzeri aldığımda uygulardım, pek mahcup etmedi.
    İkinci yöntem sırf evde uygulamalık. 100 metre 0.22 alacak dandirik bir makinem var. (10-20 liralıklardan) Bunu 150 metrelikle de yapabilirsin. 300 metrelik bobinden 100 metre alıyorum, geriye kalıyor 200 metre ve dolgu olayı. Püf noktası burada, yedek kafalardan birine ilk olarak 200 metre ipi sarıyorum. Sonra da üzerine dolgu misinayı. Makarayı böylece dolduruyorum ama dolgu misina üstte. Yedek kafayı çıkartıyorum, ve misinayı boş bir kafaya sarmaya başlıyorum. Bu sefer dolgu misina altta ve ip misina üstte kalıyor ve yine kafa istediğim şekilde doluyor.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

İş yine matematiğe kalıyor diyecektim ama manuel bir yol da var.
    Bu yol da ters işlem
    Önce dibe 100 m ipi sar, üstüne de mono.
    Sonra bunu diğer kafaya aktar.. :)

5. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

daha pratik olduğu kesin. ya yedek kafa yoksa, ya da zaten doluysa matematik yöntemi inanın çalışıyor. :)

bu şeref abinin yöntemi ile aynı. altta ip üstte misina yedek kafada, sonra ters çevirme işi.
    teşekkürler...
    ben attığım ve gerekli ip mesafesini ezbere biliyorum. 150 mt ip bana tam kafi geliyor. atışımda kurşun düştü mü, az sonra düğüm elime geliyor "iyi" dediğim atışta.
    not: ne olur kimse ukalalık yapmasın burada ben 180 mt atıyorum ben 220 mt atıyorum diye, atın... benim tekniğimin okuma cedros 450 kamışla 185 kurşun kullanma zorunluluğu ile gelinebilen en iyi nokta bu. bu mesafe birçoklarının attığından uzak ve balık alabilen bir mesafe. kurşunu 140'a düşürme imkanı olursa o zaman .10 ip ve şok kaydı ile bu mesafe artıyor zira korkmadan abanılabiliyor. 140 gr optimum. 100 gr kurşun da zayıf kalıyor. uzun bir parantez oldu gerçekten. :)

dediğim matematik basit aritmatik. bir dahaki sarışınızda deneyin, sonuç olumlu olacak. ben ilk denememde güvenmedim hesabıma ipi 30 tur fazla sardım arttı. hesap hep doğru. sizin dediğiniz -misina aralara girer hesap doğru olmaz- kısmına katılmıyorum. ilk 5-7 durda aralar kapanıyor. artı eksi 4-5 tur da çok farkettirmiyor. 4 -5 tur eksik kalsa bile iyi atışlık bir makara çıkıyor fazlası bile ip ince olduğundan izale edilebiliyor.
    yedek makaraya tersini sarma yöntemi kesin. ancak bu imkan yoksa bu hesap işini deneyin derim. inanın sonuç iyi olacak...

teşekkürler...

6. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

ben şok konusunda bildiğiniz gibi pek yeniyim. .12 ipe .22 ile şok şu ana kadar istediğim sonucu verdi. evdeki denemelerimde .12 ip ile .22 ip arasında improved albright düğümü inanılmaz sağlam tutuyor. ancak misina çapı sebebi ile düğümde kalınlık yapıyor. denemdeim ama fincandan çıkarken sürtünebilecek 1 mm filan kalınlık yapıyor. hele -adını unuttum ama - bir tarafa 5 sarım aynısı diğer tarafa sonra iki düğümü birleştir düğümü atılırsa bu kalınlık artıyor .35 misinada.
    derler ki ip kopmaz, bir hatada fincanlarını hatta kamışını kırar. bu doğru olabilir, ben de korkmuyor değilim. her atışımda çok dikkat ediyorum uç dolanmasına, misina gerginliğine. atarken -yer var bizim merada- kurşunu kamış ucundan yere izdüşüme göre 15 derecelik açı yapacak şekilde gerdiriyorum. çok az kurşunu yerde sürükleyip (5 cm kadar) sonra savuruyorum. patlatmaların en büyük nedeninin zaten uca dolanmış olması olduğunu, ikinci nedenininin gerginlik olmaması olduğunu düğünüyorum. hele de kurşun kamış ucundan 90 derece ile (yani yerçekimi ile) durmuyor da daha geniş açıda 90 + 15 = 105 derece gibi duruyorsa patlatmıyor. ben hiç mi patlatmıyorum elbette oluyor, acele edersem, dur şunlar geçmeden atayım dersem, sığır gibi makieyi kapalı unutursam, rapalanın iğnesini yerdeki bir şeye takarsam ben de patlatıyorum. bunlara dikkat edildiği sürece ipte bir sorun yaşanmaması lazım. ha yaşanırsa bedeller epey ağır olur. misina patlar gider, ip patlatır gider...

ikinci cümleye yanıt olarak : formül işi yaş değil. dikkat ederseniz makinanın ortalama sarım miktarını alıyorum. ne dolu kafa, ne boş kafa, bunun ortalaması.

bir gün bir ip saracak arkadaş hesap işini denerse o da bana hak verecektir. her paylaşımda olduğu gibi amaç yanlış yönelndirme olmayıp, BENCE doğru olanı diğer balıkçılarının dağarcığına değerlendirme için sunmaktır. ben zaten yöntemimi bulmuşum. deli miyim ki cumartesi günü makaraların fotoğrafını çekip altına bir ton matematik yapıp yazayım doğruluğuna inanmasam.

benim de sorularım oluyor, birileri (kırgınım ki pek az kişi) bunları kendince yanıtlamaya gayret ediyor. tüm bunlar belki birilerinin işine yarar diye yazıyorum. yoksa gerçekten deli değilim.:)

rastgele...

7. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

ben 130-140 metreden uzağa atamam. Bizim klasik kafa üstü atış stiliyle daha uzağa atılmaz. Zaten Boğaz'da bazen onu bile atmıyorum, her seferinde frenliyorum. Yoksa 4-5 oltayı çekmek zorunda kalıyorum.

8. agartan

Doğru miktar o düğümün hep makarada kalacak kadarıdır.
    Her atışta düğüme ulaşıyosan her çekişte de düğüme yük biniyor demektir ve bu yük binmelerden birinde o düğüm ya kayar, ya kopar..
    150 m atabiliyorsan 200 m sar.

9. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

doğru diyorsun şeref abi de, piyasada 300 mt olarak satılıyor bu meret, de ki 200 mt sardım, kalan 100 mt ne işime yarayacak? o yüzden 2 eşit 150'lik parçaya bölüyorum.

aslında -ben görmedim ama - 1000 mt'liği de illa vardır bunun. paraya iyicene kıyıp iyi bir markanın 1000'liğini alırsam dediğiniz doğru. 5 makara çıkar 1000 mt den. yaz kışa kullan...:)

yine matematik ile 300 mt'si 65 tl ise 1000 mt si 215 TL filan olur. :) bu da orta-alt sınıf makinelerin ya da orta-alt sınıf kamışların parası.

şimdi yazlık heyecanı sardı beni. kamışlar takımlar makinalar, misina çapları, düzenek biçimleri teknede tamamen değişecek. elimizdeki üç-beş kuruşu benzine ve tekne düzenekleri için gerekli çaptaki eksiklerimize ayırmamız lazım. :)

10. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

ben geçen gün hızlı geçen tekneyi görmeden atmışım, sol elle frenleyeyim dedim, elimi hafiften kesti. sağ elde güderi parmaklık var ama sol el atılıyor doğal olarak fren için. aman dikkat.

ayrıca kafa üstü stili ile ya da sağ koldan manivela sistemi ile derker ki üsküdar'da bazı arkadaşlar 150-200 mt arası mesafelere .07 ip, rapala kurşunu shimano kamış ve surf makina ile ulaşıyorlarmış. görmedim gözümle. zaten pendulum yapan da görmedim. :)

ulaşıyorlarsa ellerine kollarına malzemelerine tecrübelerine sağlık. balık da açıkta ise o 30-50 mt fark ile onlar alır, gerisi seyreder. şu an elimizdeki bu. belki bir gün ben de satın alabilir, tekniğimi de biraz geliştirir, ulaşırım o mesafelere...

rastgele...

11. agartan

Aldığın ip markalı birşey mi, yoksa sıradan bir şey mi.
    Ebay'dan 1000 m lik ipi 300 m fiyatına alabilirsin.

işte bir örnek

Gray PE Dyneema Fiber Braid Fishing Line 1000M 12lb 0 10mm | eBay