Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Makina için Yardıma İhtiyacım Var.

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında karacicek tarafından paylaşıldı.

1. karacicek

karacicek Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar , Kendime yeni bir kamış satın aldım.
    (OKUMA VSYSTEM SPIN 300.cm 40-80GR)

Taşıma zorluğunu göz önünde bulundurdum , ancak Teleskopik kamışlara karşı pek yakın olamadığım için bu şekilde bir tercih yaptım. Kamış elime yeni geçti ,daha hiç kullanmadım ama umarım tercihimde yanılmamışımdır.

At-Çek için almadım tabi... Kıyıdan Yemli Avlanmalarımda kullanmak için aldım.

Her nekadar Yemli avlar için Surf makinalar genel bir kabul görmüşlüğü olsa da ağırlığı sebebiyle şüphelerim var.

Kamış 270.gr Bu kamış ile uyumlu Çok fazla ağır olmayan ama kamış ile dengeli olabilecek ve de uzun zaman zevkle kullanabileceğim makinaya ihtiyacım var. Gönlümden bir Shimano makina geçiyor aslında..... ama Okuma Trio 55s olabirmi diye de düşünmüştüm ama satan bir yer bulamadım

Siz değerli forum üyelerinden bu konuda yardım istiyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

okuma düşünüyorsan Catana makina olabilir. okumanın çok gzel makinaları var,
    RAW55 tavsiye ederim yada salina.

4. karacicek

karacicek Aktif Üye

Birol Bey , Çok teşekkürler...
    Gönlümden bir Shimano geçmesine karşın... Marka bağımlısı biri değilim. Bu makinanın ağırlığı ve bir turdaki misina sarma kapasitesi hakkında internet sitelerinden bilgi edinemedim. Acaba yardımcı olabilirmisiniz.

5. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Bu makinenin kolun her turundaki misina sarımı 31". Yani 31x2.54=78.74cm misina sarar.

6. karacicek

karacicek Aktif Üye

Öncelikle hızlı cevap için teşekkürler.
    Erdal bey, acemiliğimi lütfen mazur görün... Ağırlık konusunda takılmış durumdayım.. Ama bunu doğrumu yapıyorum , yanlış mı yapıyorum ondan da tam olarak emin değilim.
    Düşüncem; makina + kamış 600.gr. civarı 1:6,2 devirli (1 turda 100.mt misina sarmaya yakın) bir takım.
    Lütfen ; eğer düşüncem yanlışsa beni uyarın.... Çünki alıcağım bu makina ile uzun süre avlara çıkmak isterim.

7. marasliozkan

marasliozkan Aktif Üye

Okuma trio 55 e alternatif olarak, Okuma octana ot-55 öneririm, octanayı kullanıyorum şuan memnunum, her iki makinayı cengiz balıkçılıkta bulabilirsiniz.

8. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Estağfurullah Fatih bey,bildiğimiz birşey varsa ve paylaşıyorsak forum amacına ulaşmış olur.:)

Şahsi düşüncem 600g'ın çok fazla olmayacağı yönünde.1/6.2 oldukça yüksek bir devir ve 80cm tur başına sarımda gayet güzel.

Kısacası;Bence uygun bir kombinasyon olur.Ağırlığı dert etmeyin derim.

9. karacicek

karacicek Aktif Üye

Erdal Bey, gerek sizden gerekse de diğer üstadlarımızdan ricam Benim Şu An Nokta Atışına İhtiyacım Var.

Erdal Bey, hem sizden... Hem de forum üyesi diğer üstadlarımızdan bir ricam olucak....

Ben satın aldığım bu kamış ilk elime aldığımda gerçekten çok sevdim... Diyeceksiniz ki... Fatih bey.. bir iki kere tecrübe edin ki öyle karar verin... Bu işte suya değmiyen oltanın hükmü olmaz:) çok ozun zamandır bu tür bir kamış arıyordum. Sadece Türkiye'de de değil. Hatta bu ürünün sparişini vermek üzeydim.
    NEW fishing rod MITCHELL Privilege Sea Spin 2.70 m 9 ft - eBay (item 280668145576 end time May-30-11 03:03:57 PDT)

yani bu makine ile tam bir takım olucak.... öncelikle hafif ama kamışın ağırlığı ile dengeli....? Bu ağırlığında nekadar olabileceği hakkında bir tecrübem de yok... Bu konuda da ban fikir verirseniz sevinirim.

10. Volkan

Volkan Daimi Üye

Fatih Bey;

Hem yemli avda kullanıp, hem de hafif olmasını istiyorsanız öncelikle 4000 kafa tercih edeceksiniz.

Shimanonun 4000 kafaları ise 330-370 gr civarındadır. En hafif modeli Stradic CI4'tür. Tabi bu işler bütçe ile orantılı.

Başka markaları da araştırabilirsiniz. Mesela Mitchell'in Mag Pro diye bir modeli var, 4000 kafa ağırlığı sadece 260 gr.

Ama yemli avlarda makinenin ağırlığının çok da önemli olmadığını düşünüyorum.

11. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Fatih bey makine ile avlanmayı düşündüğünüz hedef av nedir?

Bunu bilirsek daha doğru öneriler gelir diye düşünüyorum..:)