Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Makina kolu için çakma topuz yapma

Konu, 'Kendin Yap, Keşfet, El Becerini Geliştir Köşemiz' kısmında sabriyazici tarafından paylaşıldı.

1. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

Öncelikle herkese selamlar
    uzun zamandır makinem için uygun kol topuz arayışında idim onur dostumuzun konusunda göstermiş olduğu gibi Makina Topuzu Tasarımım - BalıkSevdam kabiliyetim olmadığın dan cakma bişeyler nasıl yaparım diye düşünmeye başladım sonra aklima tornavida sapından tapmak geldi hm.ele uygun hem de cok sert değil
    önce makinanın eski ahşap kolunu anahtar yardımı ile söktüm
    sonra İlgili tornavida nın sapını testere ile kesip kestiğim yerin çevresini eğe ve zımpara ile düzelttim
    sonra tam orta yerinden kolun civatalı kısmının zorlanarak neredeyse girmeyecek büyüklük te matkap ile bir delik açtım
    sonra bu deliği havya veya Çakmak ile ısıtıp kolu zorlaya zorlaya anahtar ile yuvasına oturttum bunu yapmamin nedeni kolun girdiği yere yeni bir diş açmak içindi kolu da taktik tan sonra etrafina az silikon sürüp boşlukları kapattım şimdilik benim içime sindi ama sahada nasıl olur bilemiyorum. inşallah en yakin zamanda görücez
    Bu topuz arama sırasında hertürlü bilgiyi paylaşan herkese ayri ayrı teşekkür ederim ( Bu arada Çamlıbahçeden ahmet abi sağolsun kolu ayrlayacak inşallah) onun ayarladigikol daha guzel olucak gibi :) bekliyorum ahmet abi 20150811_101732.jpg 20150811_101921.jpg 20150811_102032.jpg 20150811_102053.jpg 20150812_134821.jpg 20150812_135013.jpg

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Sabri selamlar,makinenin orjinalliğini bozmadan iyi iş çıkartmışssın,zaten o makineye daiwa ne akla hizmet ahşap topuz takmış anlamadım gitti..

vidalama işi sağlam tuttu ise sorun çıkarmaz kanımca güle güle kullan :)

diğer alternatif kolun orjinali gibi olmayacağını azda olsa boşluk yapacağını düşünüyorum ben,

hatta o kolun cm'si aynı değilse makine güçdende düşer.

OnuR67 ve sabriyazici bunu beğendi.
  4. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

özkan teşekkür ederim değerli yorumun için özellikle seninde yorumunu merak ediyordum hesap konusunu iyi bildiginden merakla beklemedey dim ne diyeceksin diye teşekkür ederim rast gelsin

trakonya79 bunu beğendi.
  5. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

biraz yaratıcı ve meraklı tornacı bir arkadaşın varsa aliminyumdan kafana uyan her şekilde tutma topuzu yaptırabilirsin, ömürlük olur

sabriyazici bunu beğendi.
  6. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

eline sağlık sabri abi elindeki malzemelerle iyi iş çıkarmışsın,bana göre tek sıkıntısı ergonomik olmaması uzun vadede elini yorabilir.
    makinanın kolunu değiştirmekten ziyade, mevcut kolun topuzunda değişiklik yapma taraftarıyım, ikiz kızlarım doğduğundan beri elimi bu işlere süremedim, yoksa o kolada bi topuz tasarlardık beraber. son yaptığım fosforlu bu topuzdu. çözüm bulamassan bana yaz abi bişeyler düşünürüz

trakonya79, sabriyazici ve Ogiveogi bunu beğendi.
  7. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

ellerine sağlık onur yine on numara iş çıkarmış sın rengi çok fena olmuş çok güzel degerli yorumun için ve yardimin için teşekkür ederim ergomomik olmak bakımından bir cok kişiye yuvarlak topuz güzel ve rahat gelmekle beraber maalesef ben yuvarlak yerine yumurta şeklin de yada T Şeklinde topuz ile daha rahat ettim simdiye kadar inşallah bu yaptığım çalışma işe yarayacak bir de camlibahcedenahmet abi bir tane kol ayarliyacak ti bu ikisi heralde iş görür diye tahmin ediyorum bir sıkıntı olursa ben senin başı ağrıtırım nasıl olabilir diye şimdiden tekrar tekrar teşekkür ederim Sağol varol selamlar

OnuR67 bunu beğendi.
  8. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Teşekkürler sabri abi, rengini gece avları için düşünmüştüm, vuruş alınca topuz aramayalım ;)

sabriyazici bunu beğendi.