Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Makina seçimi ve genel yardım

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında m.arabaci tarafından paylaşıldı.

1. m.arabaci

m.arabaci Aktif Üye

iyi akşamlar arkadaşlar ben yeni makina almak istiyorum daha çok surf ve tekneden yemli beklemeli avlar için makina almak istiyorum makina bütçesi 300-400tl sıfırda olabilir ikinciel de ayrıca bu makinaya göre güzel bir kamış almak istiyorum artık biraz daha iyi amlzemeler almak istiyorum şuan bende başlangıç seviyesi ürünler var daiwa crossfire var 5 bilyali falan.Birde remixon başlangıç seviyesi bir makina var. Nasıl bir makina almalıyım yardımlarınız rica ediyorum Bu makinalarda yazan devir sayılarının rakamlarla açıklaması varmı hangisi yüksek devirli hangisi düşük devir ama güçlü diyorlarya baya okudum forumları ama bulamadım mesel 4.5,1 devir yazıyor 3.9.5 devir yazıyor bu üçtane rakamdan hangisi ne ifade ediyor anlamıyorum
    ben birde bu makinalara orta yollu en fazla 70tl verebileceğim misina almak istiyorum berkley trielene ultra sensetion lar falan nasıl başka güzel kaliteli misina yavsiye edebilirmisiniz 70 tl ye 500 mt olsa yeter sizce ne almalıyım Kamışta genel surf için her gittiğim yerde kullanabileyim kıyıdan boğazdan falan 100-200gr atarlı falan benim için şuan için tabii ömürlük olabilecek makina ve kamış olsun istiyorum daha sonra ilerde para olursa daha iyileride olabilir ama ilerde tabii
    Son olarak bu olta takımı yaparken bedene floracarbon misina mı kullanayım bedende 3 lü fırdöndülerden kullansak mukavemeti azaltırmı? bir arkadaş ne kadar çok düğüm o kadar kopma riski falan diyor
    çok şey sordum vaktinizi alacağım için kusura bakmayın özür dilerim cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Benden daha iyi bilenler mutlaka cevap vereceklerdir.
    Öncelikle yemli avlar için kesinlikle misinayı unutun. Hassasiyet için ip şart. Ömürlük makine kaliteli olmalı eğer boğaz ise kesinlikle kalite. Tabi birde bakım ve her avdan sonra tuzlu suyun vereceği zararlara karşı temizlik şart.
    Devir oranı kolu bir tur çevirdiğinizde misina sarımı yapan kafanın kaç tur döneceğini ifade eder. Devir ne kadar yüksek olursa o kadar kolunuza kuvvet biner. Rahatlık derseniz düşük devirdir. Ancak bazı meralarda düşük devir çok takar yani misina sarımıda yüksek olmalı. Makine için gerçekten bekleyin ve almışken kaliteli bir şey alın. Kamış olayıda yine makine gibi kaliteli olmalı hem atışı hemde dayanıklılığı. Daiwa Shimano Vercelli Vega ve bir dürü marka var.

m.arabaci bunu beğendi.
  4. m.arabaci

m.arabaci Aktif Üye

devir oranının kolu bir tur çevirdiğinizdeki misina sarımı olduğunu biliyorumda örnek yazdım 4.5.1. mesela bunun deviri 45 mi 51 mi ne oluyor 3.9.1 mesela buda 39 mu 91 mi bu kısımları anlamıyorum ne olduğunu bunu biraz daha ayrıntılı açıklaya bilirseniz sevinirim teşekkür ederim

5. Alık balık

Alık balık Aktif Üye

Örnek 4.5:1 devir, yani 1 tam turda makina 4.5 tur kafa sarımı yapıyor demek

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m.arabaci bunu beğendi.
  6. KalamA

KalamA Daimi Üye

Öncelikle devir mevzusuyla ilgili eskilerden şu konuda kıymetli bilgiler paylaşılmış. Yıllar geçse de eskimeyecek bu güzel bilgiler için üstadlara teşekkürler. http://www.baliksevdam.com/forum/cek-makinelerde-devir-mevzu-2542.html

Aynı zamanda hem surf hem tekne avlarında kullanmak için makine düşünüyorsan bahsettiğin bütçenin 3 katı kadar çıkman gerekebilir bunun için. Surf makineler genelde konik ve büyük kafalı, özetle takımı daha uzağa atmak, misina salınımını bu yönde yapması için üretilmiş makinalar. Genel kullanım ya da jig avları gibi avlarda kullanılan makineler gibi güçlü değiller. Hem yüksek drag gücüne sahip hem de surf kafa olan makineler de oldukça pahalılar maalesef. Bir Shimano Power Aero Fliegen ya da bir Shimano Bullseye gibi. Yurtdışında trofe sazan avları için tercih edilen bu makineler, dünyada eşi benzeri olmayan Boğaz Balıkçılığı'nda hayat kurtarıyorlar. Örneğin uygun fiyatlı olduğunu düşündüğüm şu takım gibi: http://www.baliksevdam.com/forum/shimano-sa-fliegen-daiwa-prime-caster-33-425-surf-set-13912.html .

Benim nacizane önerim, eğer Boğaz'da avlanmayacaksan, surf kafa olmayan, genel kullanım amaçlı hatta bir jig makinası edinmen, bu makineye de olabildiğince ince ve güçlü bir ip misina sardırman yönünde olacaktır. Misal ben kıyıdan Okuma V-System V65A kullanıyorum. Bu bir jig makinası, drag gücü oldukça yüksek ve güven veriyor. Ege'de iri bir çipurayı çekerken suyun üzerinden getiriyor. Ama Boğaz'da rapala balıkçılığında kullanılamayacak kadar da ağır. Kıyı yemli beklemeli avları ve tekne avlarını tek makineyle çözüme kavuşturmak istersen, 15 seramik bilyeli, ömür boyu garantili bu makineyi öneririm. İllaki surf kafa olsun dersen de bütçen dahilinde Penn Affinity ve Penn Surf Blaster'ı bir incele derim.

Kamış olarak bütçeni bilemiyorum ama 4.20'den kısa kamış önermem. Ben minimum 150 gram kurşunla Lineaeffe Ferrari Prestige 7000 kamış kullanıyorum. Atış erimi inanılmaz ama artık piyasada yok. Okuma'nın 2014 kamışlarına bakabilirsin. Makaira kamışa bayıldım mesela. Shimano Alivio'dan uzak dur, yine Nexave ve üstüne bakabilirsin :) Misina olarak da bütçeyi biraz arttırıp ip misina almanı tavsiye ederim. Misal 274x2 yaklaşık 550 metre Powerpro maximum 0,20 ip alabilirsin. Sanıyorum 100 TL civarlarına halledebilirsin. İlla mono misina sarmak istersen Shimano Technium Surf misinayı sık sık üstadların tavsiyeleri arasında görüyorum.

Bedeni fluorocarbondan yapmanı öneririm. Ben Effe Latex Fluorocarbon 0,35 kullanıyorum ve çok memnunum. Ne kadar az düğüm, o kadar sağlam beden 3'lü fırdöndü bir zaman benim de çok kullandığım ama artık kullanıma pek yer vermediğim ürünlerden. Onun yerine çok güzel düğümler var, fluorocarbon misinanın görünmezliğine etken etmeyecek şekilde, 3'lü fırdöndü falan kullanmadan güzel bedenler hazırlayabilirsin. Allah gönlüne göre versin ve şimdiden dilerim gönlünce güzel avlarda kullan ekipmanlarını...

m.arabaci bunu beğendi.
  7. budak1903

budak1903 Aktif Üye

Makine tavsiyem ryobi ap power 6000 veya 8000 boğazda ve teknede gücü ile seni üzmez. Ancak biraz ağır bir makinedir. Alternatif olarak shimano spheros 8000pg. Kamış olarak bütçeni bilmiyorum. Ancak boğazda kullanmak için yeni çıkan shimano Beastmaster Ex te 430-200 öneririm. 400tl civarına bulunuyor. Misina olarak shimano technium surf veya trabucco super İSO öneririm.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m.arabaci ve KalamA bunu beğendi.
  8. m.arabaci

m.arabaci Aktif Üye

makina surf kafa olmasına gerek yok genel kullanacağım kayıktan tekneden kıyıdan falan yemli avlarda kullanacağım çok aşırı uzağa atılacak atışlar yapmıyorum boğazada gittiğimde oda yılda en fazla 2-3 gün olur beni üzmesin yeter ikinci el veya sıfır 400tl ye kadar arıyorum kamıştada en fazla 250tl ye çıkabilirim
    almanyada makina fiyatları nasıl uygunsa orada hanımın amcası var ramazanda gelicek onada getirtirebilirim

9. KalamA

KalamA Daimi Üye

O halde makine olarak; SHIMANO SPHEROS 8000 PG - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri önerebilirim. Kamış olarak bütçeyi yukarı çekemeyeceksen, bir müddet forumun ''Sıcak Fırsatlar'' köşesini takip edebilirsin. 10 gün kadar önce olsaydı, şu kamışı kaçırmamanı tavsiye ederdim mesela; http://www.baliksevdam.com/forum/shimano-nexave-bx-4-20-200gr-14208.html . Almanya konusunda bilgi sahibi arkadaşlar yazacaklardır... Tekrar Allah gönlüne göre versin...

m.arabaci bunu beğendi.
  10. m.arabaci

m.arabaci Aktif Üye

kamış için beklerim olmazsa elimde idare edecek kamışlar var
    bu makine olurmu
    Shimano Aceration SW8000PG « Jigging Master, Maver, Colmic, Century UK, Olympus, Awa-S Europe, Vega, Vercelli, Evia Türkiye
    ikinci el ama iyi birşeye benziyor ben amatör balıkçıyım yavaş yavaş bir şeyler öğreniyorum kaliteyi biraz daha yükseltmek istediğim için arıyorum kayıktan kıyıdan yemli beklemeli avlar yapıyoruz çapariyide normal kıyıdan kaldırır. istanbulda tanıdıklar var çanakkalede memleketim(ama ben ilçesi olduğu için denize uzağım) oralarda boğaza yılda en fazla 2-3 kez giderim ozamanda beni üzmesin yeter
    bilgi veren herkesten allah razı olsun
    üçlü klasik takım yaparken üçlü fırdöndü kullanmak bedende nasıldır yemli beklemeli avlarda

11. KalamA

KalamA Daimi Üye

Muhammet, bu makineyi kullanmadım, kullanan arkadaşım da olmadı. Ama görüşlerine ve fikirlerine çok güvendiğim saygıdeğer Tevfik(İsottevfik) ağabeyim bu makineyi tavsiye ediyordu. O tavsiye ediyorsa altına imzamı atarım

m.arabaci bunu beğendi.