Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

makinada bilya nedir

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında coffee tarafından paylaşıldı.

1. coffee

coffee Yeni Üye

selam geçenlerde makınaları yaglamak için makınaları söktum makınalar okuma bırı 60- kafa 4 bilye dıgerı flame 40 lık kafa 8 bilye içindekı sıstem hepsınde aynı bılyeler içinde yok burda bılye sayısı neye göre sayılıyor. bırde buyuk balık çektıgımızde makına bazen ses gelıyor sankı bırtur boşa döner gıbı 40lık makına da oldu bu sorun 6 kg çekerı var dendı yakaladıgımız balık 1-2 arası şımdıden teşekkurler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Bilya denince misket benzeri topcuklar bekledin ama göremedin di mi :(
    Bilyadan kasıtları dişliler,rulmanlar vs.dir. kolun girdiği noktadan başlar milin üzerindekine kadar olan hepsinin ortak adıdır.
    Görevi kolun dönmesi ile oluşan hareketi en az kayıpla iletip,makina kafasının dönmesini sağlayan mekanizmanın rahat çalışmasını sağlamak.
    Kaliteli bilyalar hem daha rahat çalışır, hem daha az yıpranır,hemde güçlü dişlilere sahiptir. Senin tarif ettiğin problem dişli atmasına benziyor.
    Ağır yük altında dişlilerin dönüşü zorlaşır ve kalitesiz ise dişli atar.

4. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

bakalım gelen cevaplara.. bende öğrenmiş olayım..

5. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Arkadaşlar makinede bilya olarak bahsedilen malzeme Rulman (bearing) dediğimiz malzemedir.Markalar kendi ürünlerinde kendi seçtikleri rulmanları kullanırlar..Ancak bazı markalar roller denilen ve içinde misket benzeri bilya olmayan yuvarlak yapılar içinde bilya deyimini kullanmakta.Bu roller'lar makinelerde özellikle misinayı makaraya yönlendiren dönen kısımda kullanılır..Rulmanın amacı sürtünmeyi azaltarak makinenin yıpranmasını önler ve sesiz çalışmasına yardımcı olur.
    Rulman aşağıdaki malzemedir.

Roller ise aşağıdaki malzeme (aşağıdaki sırada ortadaki yuvarlak malzeme)

6. coffee

coffee Yeni Üye

hepınıze teşekkurler degerlı bılgılerınızden dolayı

7. sayitusta

sayitusta Aktif Üye

Makinalarda bilya sayısından önce bana göre kullanılan bilyanın kalitesi daha önemlidir....

8. çılgınbalıkçı

çılgınbalıkçı Aktif Üye

bence bilya sayısı rahat çalışmayı ve merkezlemeyi düzenlemek için.
    makinada esas alınması gereken tedbir yapılacak ava göre devir oranı nı belirlemek olmalıdır.devri yüksek makina ile sert vuruşlu balıkları almak zorlaşır diye düşünüyorum.
    ben sazan da 4;1 devirli 70 lik makina kullanıyorum,tabii kamışta 300 gram atarlı olması lazım:)