Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Makinada marka mı? bilye sayısı mı? ne aramalıyız?

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında dr.zeki tarafından paylaşıldı.

1. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ykbilen

ykbilen Aktif Üye

merhaba,
    bilya sayısı önemli, ancak bilyenin makinenin doğru yerlerinde kullanılması şartı ile.piyasada bulunan bir çok markada 8-9 bilye li diye görüyoruz ama çoğunda o kadar bilye yok içinde, 2 sene bıomaster 8000 xsa kullandım 4+1 bilyalıydı diye hatırlıyorum piyasadaki birçok 8-9 bilyalı makinaya taşçıkartırdı.bence kaliteli bir makinada bilya önemli, en azından benim düşüncem.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bilyaların sayısından çok bilya kalitesi de önemli.
    Ben x makinanın 10+1 bilyelisini shimanonun 1 bilyelisine değişmem

5. Şemsipaşalı

Şemsipaşalı Aktif Üye

ne tür bir ortamda avlandığınız ve balık türleride çok önemli bazı bilyeler makaranın sarımına hız verirken bazılarıda güç faktörünü devreye sokar 11 bilyeli bir makina ile alabalık avına gidemezsiniz yada 4 bilyeli bir makina ile boğazda lüfer gidemeyeceğiniz gibi ayrıca bilye yatağının hammaddesi devir hızı en doğru seçim av bölgenizdeki ortama ve ava uygun makina secmektir.

6. BİROL

BİROL Daimi Üye

Kesinlikle marka önemli. Zira o marka az sayıda biel olsa bilyeleri ile iyi iş çıkartırken, 8-10 bilyeli herhangi bir marka yarıyolda su koyverebiliyor.
    Bu anlamda Catana ile yola devam et bence.

7. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

yani markadan şaşmamak gerek dimi arkadaşlar;)

8. furunotr

furunotr Aktif Üye

Az önce kamış bölümünde önyargılı olmamak gerekir diye yazdım; makinalar için de bu böyle; makinayı denemek, görmek ve ona göre karar vermek gerek ancak bu neviden birkaç makinayı da çöpe attığımı söylemekte yarar var... Haliyle tecrübelerin de bir maliyeti oluyor...:D

Bu 9 bilya makina için yukarıdaki sebeplerden dolayı herhangibir yorumda bulunmayacağım; ancak Catana Catana'dır der ve ben alacak olsam az ve öz diyerek Catana'yı tercih ederdim doğrusu...;)

9. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili Zeki merhaba,
    Özellikle avlağa göre alacaksan, benimle beraber bulunduğumuz avlak için farklı düşüncelerim var. Bu kadar büyük(hatta eşkiya denecek büyüklükte) levreklerin çıktığı avlak için güçlü makinelere ihtiyaç var. Gece avında silikon ve maket kandırıcıları bildiğin gibi zaten çok düşük çevrimli çekiyoruz.(Su durumuna göre de değişken olarak) Yani bir anlamda kandırıcının aksiyonu ve buna orantılı devir sayısı yüksek makinedense, biraz devirden vazgeçilebilir. Sorunla çok bağlantılı olmasa da avlağa ve yapılacak hedef ava göre de düşünmeni istedim. ;)
    Bilya mevzuunda da diğer arkadaşların da belirttiği gibi; çok bilyedense(ki onu da yalan yalnış hesap ediyorlar-misina klavunda bile bilye hesabı vs.) işlevsel bilye sayısı çok daha önemli. Ayrıca 10 bilyalı X markadansa, 3 biyalı Shimano kalitesinden açıkçası vazgeçmem.
    Sevgi ve selamlarımla...

10. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

avlanacagın balıkların boy limitine göre makinanın drag gücü de önemlidir.Catana 4000 FA ile kilo üstü bir balık yakalarsan ne kadar yetersiz kaldıgını ögrenirsin kısacası kaliteli ve güçlü bir makina.

11. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

merhaba Bahadır Abi;
    ben açıkçası Catana dan memnunum 2,5 kg lık levreği tereyağından kıl çeker gibi aldı ama birgün azman bir levrek çıkarsa karşıma ?bu yüzden 8- 9 bilyeli bir makina almamı önermişti ihtiysar bir balıksever :) en iyisi ben catana 4000 FB ile yola devam edeyim; sonra catana yetmezse exage, o da yetmezse stradic, o da yetmezse... :)
    teşekkürler.