Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Makinadaki misinayı makaraya sarmak

Konu, 'Misina Düğümler, Düğüm Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında turkdogdu tarafından paylaşıldı.

1. turkdogdu

turkdogdu Üye

Merhaba arkadaşlar

Okuma avenger 40b makinama sufix 0.13mm sarmıştım fakat altındaki dolguyu fazla boşalttığım için fazlaca boşluk kaldı. Şimdi alttaki dolguyu artırmak ve makinadaki boşluğu azaltıp dolayısıyla erim mesafesini bir miktarda olsa artırmak istiyorum.

Siz böyle durumlarda nasıl davranıyorsunuz? Manuel olarak elle makaraya sarabilirim ama yaklaşık 200 m bir ip var elle yapmak zor olacak bunun mutlaka bir kolay yolu olmalı dedim ve siz değerli arkadaşlarımdan öğrenmek istedim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

hakan4117 ve OnuR67 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Merhaba
    Ben böyle durumlarda elimdeki akülü vidalamanın ucuna samun yardımıyla misina makarasını tutturup makina yardımıyla rahatlıkla düzgün bir şekilde sarıyorum

4. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Ben manuel yol ile aktarıyorum. Bir kaç dakika içinde halloluyor...

hakan4117 bunu beğendi.
  5. halimyildiz

halimyildiz Daimi Üye

El yordamiyla devam bazen makinayla

hakan4117 bunu beğendi.
  6. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Elle yapıyorum. Zaten belli bir zamandan sonra alışıyor insan :)

hakan4117 bunu beğendi.
  7. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Kendince pratik bir çözüm bulacaksın; ama öyle, ama böyle. :D

Makaranı boşaltmadan önce, dolgu için kullanacağın misinayı önce sar ve ne kadar dolgu yapacağını net olarak belirle. Sonra sardığın dolguyu ayrı, ana misinanı ayrı ayrı sar ve işlemini sağlıklı olarak tamamla. Kolay gelsin.

hakan4117 bunu beğendi.
  8. turkdogdu

turkdogdu Üye

Peki nasıl belirleyeceğim? Tamamen boşaltma yapıp önce ip sonra misina mı yapmak doğru olur yoksa bir yolu var mı?

hakan4117 bunu beğendi.
  9. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Ramazanda kafam pek çalımıyor ki, nasıl anlatsam. :confused: :D

Ben nasıl yapardımı anlatayım.

Eğer ki misinam, makara sarımına yetersiz geliyor ve dolgu yapacaksam, önce misinanın tamamını orta sıkılıkta makaraya sarar, üzerine de doldu misinayı sarar, makaranın tam full olmasını sağlardım. ( 3-5 m fazla sararak. )

Sonra, dolguyu alta, ana misinayı üste sararak ters düz ederdim.

winchester, hakan4117 ve KalamA bunu beğendi.
  10. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Ne kadar dolgu yapacağımıza karar veremiyorsak önce örgü sonra dolgu sarılıp ters yüz edersek örgü üstte kalır ve yeteri kadar dolgu sarmış oluruz. Tevfik Ağabeyinde dediği gibi.

hakan4117, İsottevfik ve KalamA bunu beğendi.
  11. üsküdarlı balıkçı

üsküdarlı balıkçı Aktif Üye

Arkadaşlarımız çok güzel ifade etmişler.. Eğer ne kadar dolgu yapacağınıza karar veremiyorsanız ve ipin uzak atış için makarada olması gereken seviyede olmasını istiyorsanız, bundan başka yapacak bir iş yok.

Ben de anlatılanları sıraya koyayım:

1) Önce ipi makinenizin makarasına sarın.
    2) İpin sonuna geldiğinizde ip ile dolgu misinasını birbirine ekleyin. İp ile dolgu misinasını birbirine uç misina bağlar gibi mümkünse çift katlı (ya da çift yönlü) albright düğümü ile bağlayın. (Tabii ip olarak Sufix 832 Gore'yi kullanıyorsanız işiniz epeyce bir zor olacaktır. Çünkü Sufix'in ipi mükemmel olmakla birlikte çok kaygan olan yüzeyi nedeniyle öyle kolay kolay düğüm tutmaz. Düğümü çok dikkatli atmanız gerekir.) Dolgu misinasını, makarada istediğiniz seviyeye gelene kadar sarın.
    3. Dolgu misinasını sardıktan ve dolgunun makarada gereken seviyeye geldiğinden emin olduktan sonra, tüm dolgu ve ip sargısını bir başka makaraya sarın. Bu ikinci sarma işlemi bittikten sonra dolgu altta, ip üstte kalacaktır.
    4. Bu aşamada üçüncü bir sarma daha yapmanız gerekecektir. Bu aşamada en uygun olanı eğer kullanmadığınız bir makine-kamış takımı daha varsa bu üçüncü sarımı o takımın makarasına sarmaktır. Eğer yoksa bu sarımı boş bir makaranın (misinası boşaltılmış bir misina makarası da olabilir) üzerine yapınız.
    5. Bu dördüncü sarım son aşamadır. Diğer makaraya sardığınız ip ve dolguyu asıl kullanacağınız makaraya sarınız. Bu son durumda dolgu altta ip üstte kalacaktır.

Biraz zahmetli ve uzunca bir işlem gibi görünüyor ama alt tarafa ne kadar dolgu yapacağınıza ilk anda karar veremiyorsanız bundan başka sağlam bir yol yok. Zamanla kaçlık ipin altına kaçlık misinadan ne kadar dolgu yapacağınıza tecrübe ile ulaşırsınız zaten..

Kolay gelsin..

hakan4117, İsottevfik ve KalamA bunu beğendi.