Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Makinalarda Max drag

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında Taurus tarafından paylaşıldı.

1. Taurus

Taurus Aktif Üye

Arkadaşlar bazı makinelerde - Max drag (kg) değeri non drag yazıyor bunun anlamı nedir.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Drag yok demek. Yani makara sabit.

4. Taurus

Taurus Aktif Üye

Emir Bey drag yok demek olduğunu biliyorum .Drag çeker değerini ifade etmiyormu ben mi yanlış biliyorum?Makara sabit ten kastınızı anlayamadım mümkünse biraz açarmısınız.Avantajı yada dezavantajı nedir?İlginize teşekkür ederim.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hiçbir balık makaranızdan misina alamaz demek.
    Misinanınızın çekeriyle sınırlısınız.
    Normal koşullarda 5 kg çekeri olan bir misinayla makinanın kalomasını kullanarak 10 kglık balığı kıyıya ya da tekneye alabilirsiniz.
    Bu makinada ise öncelikle misinanın sınırları, sonra da kendi gücünüzle sınırlısınız. :)
    Düşünün ki 50 kg çekeri olan misinanız var ve 30 kglık balık geldi. Makinanın kafası dönmediği için balığın karşı koymalarını sizin karşılamanız gerekecek.

6. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Drag makinenin kolunu çevirerek çekebileceğiniz yükü değil kalamanın en sıkı olduğu zamanda dayanabileceği maksimum ağırlığı işaret eder. No drag makinenin kafası sabittir yani belli bir yükte dönmez kamışınız ne kadar esner misinanın ne kadar çeker kuvvete sahiptir o kadar bir dayanıklılık vardır.

galapagosluiguana bunu beğendi.
  7. Levreka

Levreka Aktif Üye

Peki No Drug özelliğinin avantajı ne ki? Çok anlamsız bir özellikmiş, hatta özellik değil de sanki zaafiyetmiş gibi geldi bana...

8. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Avlanacağınız balık tipine göre değişir aslında ufak tefek balıklar avlayacaksanız eğer kalama ayarına ihtiyaç duymazsınız ve tabii kalama ayarı olmayan makineler biraz daha ucuzdur.
    Mesela bu makineyi bir aralar boğaz için almayı düşünüyordum, boğazda kalama hiç kullanmıyoruz hemen hemen, surf seven insanlar için çok güzel bir makine.

9. Levreka

Levreka Aktif Üye

Teşekkür ederim. Hep aklımda Levrek olunca, küçük balıkların avında kullanıldığı ve kalamasız makinelerin daha ekonomik olabileceğini düşünmemiştim.

10. Taurus

Taurus Aktif Üye

Şeref bey ilginize ve aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.Sağolun.