Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

makinam balığı çekemiyor

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında ironarm tarafından paylaşıldı.

1. ironarm

ironarm Yeni Üye

Dun bodrumda baliga ciktik ilk baligimi yakaladim yaklasik 10 metre kadar cektikten sonra makinam iyice zorlanmaya basladi zar zor baligi kovaya aldim yaklasik 500 600 gramlik cupraydi. Makinam 5 bilyali 50 lik discovery altta link verdim. Yillik bakimini yaptim. Sizce neden baligi cekemedi ya da ne tur bi makina olmali? Oneri ve yorumlariniz icin simdiden tesekkurler...
    Discovery DFT Excel 5000 5+1BB Olta Makinesi, Fiyatı 54,69 TL | SpotBalik.com.tr

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yusuf007

Yusuf007 Aktif Üye

makineye sardığınız misinayla alakalı olabilir... aşırı sarım yapmayın, misinada düğüm varsa şayet takılabiliyor makinaya ona dikkat edin. bakım yaparken sıvı ince yağ yerine daha kalıcı bir yağ kullanın.. bahsettiğiniz marka nasıldır bilmem ama özellikle makine seçiminde kaliteden ödün vermemeye dikkat edin! makine kolu katlanabilir kollardansa vidaların ve dişlerin yerine tam oturduğundan emin olun!

mesela kullandığım alt sınıf makinalardan bir tanesi hiç sorun yaşamadım bugüne dek!
    Okuma Revenger Pro RVP-65 (1BB) Olta Makinesi, Fiyatı 69,50 TL | SpotBalik.com.tr

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Makine çok sıradan bir şey ama yine de o balığı çekerken zorlanmaması gerek.
    Belki de misinanın ucu kamışa dolanmıştır ve fark etmemişsindir.

Kuvvetli balıkları çekerken makinadan daha çok kamışın kuvveti kullanılmalıdır.
    Bunu yapmak için balığı kamışla yukarı doğru çektikten sonra kamışı tekrar aşağı doğru indirirken makine ile oluşan boşluğu hızlıca sararak alabilirsin.
    Bu yöntemde makine koluna hiç yük binmez..

Stolz, özcan bolat, coner ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. γavuz

γavuz Daimi Üye

misina kalınlıgı nedir acaba ?
    birde makina telinin makarasında sorun olabilir..

coner bunu beğendi.
  6. Erdembye

Erdembye Aktif Üye

Çupra kafa atarak gelen bir balık olduğu için, devri ve sarım miktarı yüksek bir makina kullandıysanız, zorlanmanız normal. Bir de bu tip balıklar ağız yerine gövde kısmından yakalanmışlarsa, makinayı ciddi anlamda zorlayabiliyorlar.

7. göcen

göcen Aktif Üye

İlk 10 metreden sonra kamışın ucunu hızlıca kaldırıp indirdiyseniz misina ilk halkanın ucunda dolanmıştır ya da hızlı sararken boşluk bıraktıysanız yine misina makinenin sarım yaptığı rulmanın etrafına dolanabiliyor. Benim ikisi de başıma geldi. İkisinde de sanki 3 kilo balık çekermiş gibi zorlandım ve heyecanlandım :) tabii çıkan 250 g balıklardan sonra epey morali bozuluyor insanın.
    Makinenizi kontrol edin aşağıdaki fotoda olduğu gibi misina kesikleri var ise büyük ihtimal dolanmıştır. Yoksa oltanın ucuna sarılmıştır. Çok çok daha adi makinelerle kilo balık çekeni gördüm (çektim diyemiyorum maalesef :( ) bence makinenin suçu yok. 20150208_143107.jpg

8. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

Merhaba 500/600 kg lik bir balik yakalandiktan sonra,onlarca nedenden ,dolayi tartidaki kilosundan daha agir basar. Su basması, balıgin tepkisi ,sizin hareketleriniz,baligi nasıl çektiginiz,vb birsürü detay.birde makina kalitesi cekeri,ve kamısın katkısida ayrı ,göreceli ve kisiye gore degisir,elbette ,fakat iyi bir cekeri olan diyim,enkisa tabirle biraz bütçeye bakar ,dediginiz problemde ortadankalkar

9. coner

coner Daimi Üye

Yeni bir makine zihninizdeki tüm sorunları silecektir.
    Tabii ilk makinanız gibi sıradan olmasın.

Burak Kızılırmak bunu beğendi.
  10. arkadas

arkadas Aktif Üye

Makina baligi cekmez kol kamis misina uclusu ile cekilir makia. 3 farkli ise yara ozellikle makina toplamak icindir yada bosaltmak icindir diger bir islemide kallama ayariyla yormaya yada kacmasini onlemeye yarar

11. syner

syner Aktif Üye

Makina 5+1 bilya olmasına rağmen iyi kompozit malzemelerden oluşmamış olabilir veya bir çok farklı etken olabilir ancak bence bunları düşünmeden önce mesajınızdan anladığım kadarıyla bu olay tek sefer başınıza gelmiş, eğer bu olayı daha sonraki avlarınız da yaşadıysanız makinayı servise gösterin derim, eğer bu olayı sadece bir kez yaşadıysanız bence makinanızı bir kaç kez daha balığı çekerken deneyin ve aynı olayın olup olmayacağını kontrol edin ve ona göre kararınızı verin. Moralinizi hemen bozup kendinize yeni ürün maliyeti çıkartmayın derim.

İyi forumlar.

Son düzenleme: 10 Şubat 2015