Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

makinaya sarılacak misina

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında sademrt tarafından paylaşıldı.

1. sademrt

sademrt Aktif Üye

sevgili ustalar, makinaya misina sarıcamda, elimde 25 lik var diye onu sarayım diyorum sonrada 4-5 metre şok yapıcam ucuna 40 lık misinayla, sizce uygun olur mu?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. çamlıbahçedenahmet

çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

makine nedir ? ne için kullanacaksın ve adın nedir ltf ? sana ne diye hitap edelim ?

4. sademrt

sademrt Aktif Üye

adım murat :) makina okuma, kamış surf,3 90, özellikle daha uzağa atmak için ince sar dediler onun için soruyorum, 25 var hazırda, onu sarsam olur mu?

5. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Murat bey 25 lik misina var 25 lik misina var.Misinanınızın markasınıda yazarsanız burada daha iyi bir bilgi akışı olabilir.

6. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Hazırında 0,25 mm. varsa sar gitsin.
    Elbette daha ince olursa makineden çıkarken sürtünme de az olacağı için daha az fren yapacaktır ve daha ileriye düşecektir kurşunun.
    Ama daha ince olması için de örgü misineler var. 0,10 mm. - 0,15 mm. kalınlığında.
    Aynı zamanda bu örgülerde super slick diye ayrılanları da var ki adeta kadife gibi ve çok kaygan.
    İleride de bunlara geçersin.
    Uygulayacağın şok kalınlığı da uygundur. Ancak kamış uzunluğunun 1,5 katı kadar olsun "bence". (Tabi ne atacağının önemi burada devreye giriyor. Çapari atacaksan mesela yeterli. Yok at-çek yapacaksan bir yarım metre daha ilave edebilirsin "atış tekniğine göre" elbette.)

Misinenin ömrünü uzatmak için de beden misinasının sarılı olduğu kaseti duru suyla her avdan sonra "ben suda bekletiyorum". Tuzlu su çürümeyi hızlandırır yada sebep olur çünkü.

sademrt bunu beğendi.
  7. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Asıl amaç kalınlık uygun mu değil mi öğrenmek istediği için gerek duymadı zannımca. Kalite ve dayanıklılık öğrenmek isteseymiş marka önemliydi elbet

8. çamlıbahçedenahmet

çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

murat kardeşim sorunun anlaşılmadığını düşünüyorum 3.90 kamış okuma makine ? hangi makinesi okumanın ? nerede avlanacaksın? ne yakalamak amacın? kaç gr kurşun kullanacaksın ? bunları yazarsan yardımcı olunur .

9. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Gürcan abi yazılanlara güvenip sarar 0.25 lik misineyi ilk sallamada hop patlar misine sonra suçluluk duymayalım.
    Misina kalınlığı kadar markada önemli değil mi?

10. sademrt

sademrt Aktif Üye

üff ya ne karışıkmış, makinemin ayrıntısını bilmiyoruum ama 55 tl ye aldım diyeyim siz anlayın işte :) yazın istavrite sonbaharda lüfere atarım diyorum en fazla yüzlük kurşunla. ek yaparsam atarken kopmaz herhalde ama ağır bişey çekersem nasıl olur?

11. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

100 gr. kurşun atacaksan 0,40 mm. şok yapmana da gerek yok!..
    Ben şok misineden habersiz, 0,24 mm. misina ile 150 gr. kurşunu çok atıp çekmişimdir. Ne zaman ki ağır kurşunları öğrendim, kullanmaya başladım, yaklaşık 10-15 atışta bir takımımın arkasından baka kalırdım. Acemilik zamanları çok takım kaybetmişimdir.

Coşkun beyin de hakkını yememek gerekir!
    Kullanılacak takım markaları konforlu avlar yapmak için elbette çok önemli.
    Kayıplarınız azalır, sinirleriniz bozulmaz, keyifli bir av yaparsınız.

Yazın istavrit takımı olarak kullanın. Kışın lüfer takımını daha sağlam malzemeler ile yaparsınız. Yemli yada atçek ile rapala yüzdürmek için ise bence avlanacağınız bölgede ki olta düzeneklerine bakarak karar verin.
    Size en iyi fikir avlanacağınız sahadan gelecektir.

Aslında bu konunun böyle sonuçsuz uzamasında ki sebep sizin takımlarınızı tanımıyor olmanız. Artık teknolojik balıkçılık işi malzeme seçimiyle başlıyor