Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Makine, Kamış Bakımı Hakkında...

Konu, 'Sohbet' kısmında Balıkçı Abi tarafından paylaşıldı.

1. Balıkçı Abi

Balıkçı Abi Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar. Hepimizin bildiği üzere bu spor için döktüğümüz paraların haddi hesabı yok. Gereksiz harcamayı minimuma indirecek, aldığımız ürünleri uzun süre kullanmamızı sağlayacak en önemli unsur alet edevatın bakımı. Kullandığımız araç gereçlere ne kadar özen gösterirsek o kadar az para harcıyoruz. Çünkü iyi bakılan ürünler bizi senelerce idare edebiliyor.

Benim yaptıklarım şu şekilde; kullandığım araç gereci her avdan sonra tatlı su ile güzelce yıkayıp kuruluyorum. Tamamen kuruduklarında orjinal kutularına koyup saklıyorum. Olta makinelerimi 5-6 ayda bir tamamen söküp içerisine giren kumu, pası, kiri yıkayarak temizledikten sonra özel olta makinesi yağlarıyla yağlıyorum ve tekrar topluyorum. (Özellikle Shimano'nun yağları bu konuda harika. Ama Türkiye'mizde bu da yok malesef.) Makinelere bu şekilde bakım yaptığımdan dolayı 6-7 sene önce aldığım makineler bile ilk günkü gibi hiç sorun çıkarmadan tıkır tıkır işliyor. Kamışlarda ise özellikler halkalara çok önem veriyorum. Mutlaka her avdan sonra tüm kamışı tatlı su ile yıkıyorum. Eğer kamışı uzun süre kullanmayacaksam halkaları kalın yağ ile yağlıyorum. Bu halkaların zaman içinde nemden etkilenmesini ve böylece oksitlenmesini engelliyor. Kullandığım sahteleri de yine her avdan sonra yıkayıp kurulayıp iyice kuruttuktan sonra kendi orjinal kutularına koyuyorum. Sahteleri böyle kullandığımdan dolayı 3-4 senedir kullandığım sahtelerin bile iğneleri dahil kesinlikle paslanmıyor, oksitlenmiyor. Ayrıca farklı bir fikir vereyim belki birilerinin işine yarar. Kendime kitaplık tarzında kapaklı bir sahte dolabı yapıp duvara astım. Bu dolapta bir çok bölme oluşturup o bölmelere sahtelerin özelliklerini yazdım. Farklı özellikte farklı boyutlarda sahte gruplarının ayrı ayrı bölmesi var. Bu bana çok zaman kazandırıyor size de tavsiye ederim. Seçip seçip atıyorum çantama. :)

İşte böyle arkadaşlar. :) Peki siz kamışlarınızın, makinelerinizin, sahtelerinizin veya bilimum alet edevatınızın ömrünü uzatmak için onlara nasıl bakımlar uyguluyorsunuz? Bana ve diğer arkadaşlara önerileriniz nelerdir?

Bilen, bilmeyen, öğrenmek veya paylaşmak isteyen herkesin yorumlarını bekliyorum. Herkese müthiş avlar. :D Hayırlı günler.

Red Snapper, Hedo, coner ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. norsmen

norsmen Üye

bu bir tutku..ömür boyu sürecek...Barış bey , bu forumda okudugum kadarıyla ; özellikle karbon spin kamışları yağmurlu havada kullanmayın, aşirı sudan koruyun demişlerdi..Kamışı suyla yıkamak bir zarar vermiyormu ? ben, ıslak mendilleri kullanıyorum...hem makinayı , hem kamısi av dönüşü ıslak mendille siliyorum..yine yağlamak amaçlı söktügüm makinada en son altaki mandalı bozmuştum..makinamın kutusunu atmıştım..kutusu üzerinde , Makinanın TEKNİK RESMİ vardı..ama tecrübe kazandım..rast gelsin...

Balıkçı Abi bunu beğendi.
  4. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Makineyi 3 - 5 avda bir yıkıyorum kuruluyorum uygun yerleri bantam veya muadili yağlarla yağlıyorum. Ama ince yağları asla dişlilere değdirmiyorum. Kamışı ise daha ender yıkarım sezon sonu başı veya aklıma geldikçe. Zaten saadece spin avı ile uğraştığımdan 2 tane kamış 2 tane de makine var. Sahteleri ise saf su ile temizlemeye çalışıyorum ama çoğu zaman üşeniyorum oluyor paslı iğneler.

5. norsmen

norsmen Üye

nicin saf su ? sahte üzerinde , kirec tortu vs.bırakmaması için mi ? madem öyle saf suyu nereden temin ediyorsunuz ??

6. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Saf suyun içinde çeşme suyunda bulunan tortular vs yok... çeşme suyu ile de olur ama iyicene yıkıyıp kurulamak lazım filan. Benzincilerde ve süpermarketlerde var.

Balıkçı Abi ve norsmen bunu beğendi.
  7. norsmen

norsmen Üye

teşekkürler..verdiginiz bilgi faydalı oldu...makina bakımında , önereceginiz bir marka varmı ? ( GRES ve İNCE YAĞ )

8. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

İnce yağ olarak alchemy oil kullanıyorum. Gress olarak ise orjinal shimano bakım gress i var spin için olanlarından, onu kullanıyorum.

Balıkçı Abi ve norsmen bunu beğendi.
  9. norsmen

norsmen Üye

cok teşekkürler...rastgelsin...:huhuu:

10. Balıkçı Abi

Balıkçı Abi Aktif Üye

Hmm evet. Uluç cok guzel bir noktaya dokunmus. Dislilere ince yag vurmamak lazim. Cok dogru. Cunku ince yag hem akip gittiginden hic koruma saglamiyor hem de icinde inanilmaz tortu oldugu icin dislilerin cizilmesini ve bu ciziklere bagli olarak paslanmasini sagliyor. İnce yagin berrak olmasi sizi yaniltmasin. İcindeki partiküller zamanla topak haline geliyor.

Acik konusmak gerekirse ben saf su falan kullanmiyorum sahtelerde. Normal cesme suyu da eger yikayip kurularsaniz cok iyi is goruyor. Ayrica kamislarinizin halkalarinin oksitlenmesini istemiyorsaniz kesinlikle her avdan sonra en azindan halkalari yikayin.

norsmen bunu beğendi.
  11. Balıkçı Abi

Balıkçı Abi Aktif Üye

Eger bulabilirsen shimanonun gres modellerinden al. Ama cok zor bulunuyor Türkiye'mizde.

norsmen bunu beğendi.