Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

makine ve kamış hakkında öneri

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında brkplt tarafından paylaşıldı.

1. brkplt

brkplt Yeni Üye

Arkadaşlar öncelikle iyi günler, foruma yeni üye oldum umarım konuyu yanlış yere açmamışımdır.
    Balıkçılık merakım yeni başladı. Bir kaç kez tekneyle açılıp misinayla balık tuttum. şimdi bir olta takımı edinmek istiyorum. ancak, hem takımla hem avlanmayla ilgili kafama takılan bir kaç soru var;
    öncelikle belirteyim ki marmaristeyim gerek kıyıdan gerekse tekneyle açılıp balık tutmak istiyorum. bildiğim kadarıyla buralarda kefal,levrek, mırmır açıklarda lapa,malaş,palamut,mercan gibi balıklar çıkıyor. soru sormadan önce internette genel bir araştırma yaptım ancak bilgiler kafama tam oturmadı, sormak istediklerim ise;
    1. kıyıdan ve tekneden avlanmak için farklı makine ve kamış mı kullanmak gerekir. Bu spin ve surf tipi kamış ayrımları bunun için mi? ayrıca bahsettiğim türde bir av ortamında bir makine bu iki farklı tür kamışla kullanılabilir mi?

2. okuduklarımdan anladığım kadarıyla bazı makineler hızlı sarımlı bazıları ise yavaş. bahsettiğim ortamda bunlardan hangisini tercih etmeliyim?

3. kıyıdan ve tekneden olta atarken kullandığım o kancalı misina kısmı( yanlış bilmiyorsam adı takım heralde) aynı türde mi yoksa farklı türde mi kullanmalıyım, yani tekneden 4-5 kancalı misina atıyoruz ama kıyıdan farklı mı kullanmak gerekir?

4. şu an için önemli bir konu da yeni başlayan benim gibi biri için bahsettiğim bu av ortamı için makine ve kamış önerisi, bütçe olarak 200 lira kadar düşünüyorum başlangıç için çok pahalı olmayan ama ucuz alıp da iki ay sonra çöpe atacağım bişey de olmasın istiyorum.

Cevap ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. γavuz

γavuz Daimi Üye

slmlar..kardeş balıkcılıkda bir çok seçenek var spin-surf-lrf-jiğ-çapari vs.. daha var yani kısacası trd bu söylediklerim revajda..nasıl bir av yapmak istiyon açıkcası.. büyük balık peşindemisin yoksa kıyıdan at çek yapmakmı.. veya çipura-mırmır-gopez vss yemli av yapmakmı istiyon

aklında olanı söyle sen bizler sana bir yol gösterelim.. birde aklında bulunsun 200 tl ye başlangıç için makina-kamış-misina birkaç yan ekipman alamazsın gibi geliyor bana alsanda fazla ömrü olmaz düşüncesindeyim

4. brkplt

brkplt Yeni Üye

Benim amacim hem kiyidan levrek kefal vs hem de tekneden acilarak yine bu boylarda balik tutmak cok buyuk balik tutma hedfinde degilim su an icin. Bu dedigim iki tur icin de anladigim kadarilyla en az iki kamis almam gerekir dye dusunuyorum. Shimanonun 3 +1bilyeli bi makinesini onermisti bir arkadas 80lira civarindaydi yani soyledigim fiyat asagi yukari bi fiyat baslangicta elle tutulur bi takim icin biraz daha cikman lazim dersen cikabilirim

5. γavuz

γavuz Daimi Üye

böyle av istiyorsan 2 kamışa gerek yok.. birkaç model vede markada bu iki işi yapıcak kamışlar var.. hatta ve hatta shore jig bile yapabilirsin..yani kıyıdan 5/10 kilo balıklar çekmek gibi. Fakat az biraz daha maddi durumunu zorlayıp bu iyi birşeyler al derim yinede sen bilirsin

6. brkplt

brkplt Yeni Üye

Eger bu tarzda onerebilecegin biseyler varsa marka model vs zorlayablrm butcemi

7. γavuz

γavuz Daimi Üye

alacagın kamış 2.40 ile 2.70 boyunda olsun vede lbresine bak.. en aşşa 15-20 lbre olsunki bu 3 balık avınıda yapabilesin.. bende okuma octana var hem spin atçek yani,hem yemli çipura,mırmır vss avı hemde kıyıdan 6-7 kiloluk snagrtleri çekebilicek güçte tabi senin istedigin fiyatda değil.. ama iki kamış alıcagına bunu al yeter

birde bunun yanına makina lazım onu iyi seçmen lazım işte.. sitede diğer arkadaşlar bu benimsöylediğim tipteki kamışları yavsiye eder sana

8. brkplt

brkplt Yeni Üye

Sagolasin cevabin icin peki makine icin suna dikkat et diyecegin bi ozellik var mi

9. γavuz

γavuz Daimi Üye

vallahi spin işin içinegiriyo bu yüzdende küçük makina lazım.. hem yemli avda hem kıyıdan 6/8 kilo balık avında kullanabiliceğin hatta ve hatta jiğde kullanacagın makinalar var lakin spin olunca işler değişiyo,spin yapıcaksan kıyıdan at çek küçük makina 3000 likyani alman yeterli.. diğer avlarda en aşşa 5000 lik gerekir

10. brkplt

brkplt Yeni Üye

Eyvallah kardes sagolasin

11. γavuz

γavuz Daimi Üye

bak bende okumanın çogu makinası vede kamışı var.. ama bu 3 avdada hatta :D :D çogu şeyde jiğ hariç bu ikiliyi kullanıyorum
    okuma cedros 55 vede okuma octana kamış --- iki kafa var birisinde spin için bir misina sarılı diğer kafada biraz daha agır yükler için başka misina sarılı..