Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Makineye sarım için görünmez misina mı ip misina mı?

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında bagova tarafından paylaşıldı.

1. bagova

bagova Yeni Üye

Kaptanlarım 300 metre florokarbon (Görünmez misine) ve 300 metre ip misina aldım. Ama florokarbonun sert olduğunu ve makineye sarılmaması gerekitğini bazı yerlerde okudum. gerçekten öyle midir? Makinede tamamını florokarbon kullanan yok mu? Birde işin kötü tarafı 3 tane makine ve 3 tane 300 lük florokarbon aldım. Ne yapacağım ben şimdi sarmayayım mı makineye. Okuma avenger 65b bu arada makinem.

NOT: Hayatımda hiç makine kullanmadım.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar :) Bu kadar Fluorocarbon misina biraz çok olmuş gerçekten ama takımlarını onlardan yapabilirsin. Yemli avlar yapıyorsan ve aldığın fluorocarbon misinaların kalınlık ve çeker değerleri buna uygunsa, tüm bedenlerini onlardan yapmanı tavsiye ederim. Misina da gam yapma problemin kesinlikle azalır. Fluorocarbon misinalar yapıları itibariyle makinelerimize sarmamız için uygun değiller. Ama oldukça pahalılar ve görünmez oldukları söz konusu. http://www.baliksevdam.com/forum/bir-soru-8338.html bu konuda tam da bunlar konuşuluyor. Okuma Avenger ip misina kullanımına ne kadar uygun, emin değilim. Ama Trio'lar kesinlikle uygun değil. Makine seçiminde misal bir Shimano Exage 6000 FC tercih etmiş olsaydın, ip misina kullanmanı şiddetle tavsiye ederdim. Avenger'dan emin değilim. Kalınlıklarını, markalarını, çeker kuvvetlerini falan bilmiyorum aldığın misinaların ama elinde kalacaklarını düşünmüyorum. Bir şekilde mutlaka işine yarayacaklardır. Yaramazlarsa da kolayca elinden çıkartabilirsin, tercih edeni çok. Okuma'nın makineye sarmak için birçoğumuz tarafından kullanılıp beğenilen monofilament misinaları var. Bunların başında Seabass ve Bluefish geliyor. Bunları makinelerine sarmak için kullanabilirsin. Surf avlarında fiyatı bunlara nazaran bir miktar yüksek Shimano Technium Surf misina da oldukça tercih edilip beğeniliyor. Biraz uzun yazdım kusura bakma :) Kısaca kesinlikle fluorocarbon misinayı o makinelere sarmamalısın Ürünlerin hayırlı uğurlu olsun, gönlünce avlar yapman dileğiyle...

TekAdam ve gurcansap bunu beğendi.
  4. anesthesia

anesthesia Aktif Üye

:) keşke bol olan paranızı saçmadan önce biraz forumu karıştırsaymışsınız :)

hayırlı olsun, bol trofeli avlarınızda kullanmanızı dilerim

5. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Malınız görünmez misina olsun.
    Hiç sıkıntı yok. Elbet kalınlıklarına uygun yer bulursunuz.
    Makineye sarmayın elbette. Çeker değerine lider, köstek, beden şeklinde kullanabilirsiniz.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Makinalarından birine ip misina sar, bir diğerine klasik monofilament misina..
    FC misinalardan 3*300 m aldığına göre pek pahalı şeyler olduğunu düşünmüyorum. Bir çok FC misinanın 30 metresi bile ip misina fiyatlarıyla yarışır. :) Bu nedenle elindekileri köstek yapmak için bol bol kullanır, tüketirsin.

TekAdam bunu beğendi.
  7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Aldığın fc ler kalın ise beden yap. İnce ise köstek.
    Beden yapacaksan 3x300=900m
    Her bir bedene 1.5 m kullanırsan 900/1.5=600 adet
    Her bedende 3 iğne 3x600=1800 adet.
    18 kutu 100 lük iğne al, 600 olta hazırla.
    Her olta 3 gün dayansa 600x3=1800
    1800/365= 4.93 yıl
    4 yıl 11 ay 10 gün 7/24 yemli balığa çık.

Köstek olarak kullanılacaksa hesabını siz yapmadan önce fc lerin ikisini iade edin veya farklı çaplarla hem köstek hem beden yapmak için değiştirin.

Sanırım aldığınız fc ler hibrit, yani sözümona görünmez duruma getirilmiş naylon.
    Sertliğini kontrol edin, mukavemeti yeterli ise tekneden kullanacağınız makineye tam doldurmamak üzere sarabilirsiniz. Böyle yaparsanız kıyıdan atmak için de deneyin. Ancak çok pahalı iseler değiştirmeye çalışın.

8. bagova

bagova Yeni Üye

Aldığım misinanın 300 metresi 11 tl arkadaşlar bu pahalı mı sizce

9. KalamA

KalamA Daimi Üye

Hayır, çok ucuz :) 300 metresi 11 TL'ye fluorocarbon misina :confused: İmkansız gibi birşey. Ben çok pahalı olmayan bir tanesinin 100 metresini 40 TL civarına alıyorum. O misinanın fluorocarbon olduğundan emin misin?

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

O misinanın ucunu çakmakla yakıp duruma bakar mısın rica etsem..
    Eriyip gidiyorsa direk aldığın yere götürüp adamın kafasına at, yok eğer ucu kararıyorsa FC dir ama o fiyata hiç ihtimal yok.. :)
    Çoğu sıradan misina bile o fiyattan pahalı.. :)

KalamA bunu beğendi.
  11. bagova

bagova Yeni Üye

Elimde bu ipin 0.25 i var
    TRABUCCO SF XPS SPECIAL SEA HI-VIZ 300mt Misina Trabucco olta misinalar AVmarketi.com

Birde bu misana var
    0.41 Surecatch Hi-Tensile Sport 300 mt 65895 Surecatch olta misinas AVmarketi.com

Sizde bunlardan hangisini sarayım. Alttakini florokarbon diye adlım ama değilmiş sanırım ama av marketinde olta misinlarından floro karbonu seçtiğimde orda listede bu misina vardı bende florokarbon diye aldım madem florokarbon değilse ne geziyor o kategoride anlamadım.