Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Maksimum 100 gr. atarlı surf kamış tavsiyesi

mali198534

Aktif Üye
Adı
Mehmet Ali
Değerli balık sevdalıları merhabalar;
Geçenlerde arabada sanırım nasıl olduysa bilmiyorum ama kapalı kılıfında uç fincan kısmı komple kırılmış kamışımın. Daha önce forumdan bir abim de bu kamışı kullanıyordu O' nun kamışı da kırılmış zaten. Ben de temiz ikinci el veya sıfır kamış alma kararı aldım. Makinem okuma trio rex salt 60. Kamış olarak ayırabileceğim bütçe 250 yi geçmemeli ve halkaları ip misina kullanımına uygun olmalı. Kamışı genel olarak yemli kullanacağım ve atarı da 100gr mı geçmez (Tekirdağ yazlık kumluk alanlar). Dolayısıyla hem uzağa atış yapabileceğim hem de doğal olarak yemlide hassas olabilecek bir kamış tavsiyesi rica ediyorum. Marka takıntım kesinlikle yoktur. Uzağa atış için parçalı olursa da belki iyi olabilir. Değerli yardımlarınızı bekliyorum iyi forumlar.

Fisher07

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif

mali198534

Aktif Üye
Adı
Mehmet Ali
Teşekkür ederim kamışın aksiyonu nasıl sert mi acaba? Kalas gibi de olmasın tabii ama ne bileyim uzak atışlar için biraz tatlı sert olsa iyi olur gibi tabii üstadlar daha iyi bilirler.

Yusuf7

Aktif Üye
Adı
Yusuf
3 parça almanızı tavsiye ederim daha sağlamdır...

mali198534

Aktif Üye
Adı
Mehmet Ali
3 parça almanızı tavsiye ederim daha sağlamdır...
Benim aklımda da 3 parça almak var aslında. Ama fiyat olarak fazla çıkmayım diyorum bir yandan da belki biraz daha yukarıları zorlayabilirim taksitli olarak alırsam tabii. Ama ikinci el olarak 250-300 leri geçmek istemiyorum pek.

mali198534

Aktif Üye
Adı
Mehmet Ali
Aslında daha açık sıralamakta fayda var sanırım.
1- Klavuzlar ipe uygun olmalı,
2- Maksimum 150 gr. atarı olmalı, ideal atış performansını 50-75 gr. ile alabilmeliyim,
3- Uç kısım olabildiğince hassas olmalı hedef balıkları kumsaldan klasik mırmır vs.,
4- Bahsettiğim gramajlarda 60-75 gramda abandığımda ileri atışlarda (50-60 metre yeterli benim için :=)) kendini göstermeli
5- Daha önceki kamışım da 190 tl civarındaydı ama bu kadar da nazik olmamalı. Mesela arkadaşıma aldığım lineaeffe ım casting ile attıgımda kamış daha sert aksiyonlu ve daha uzak atış yapabiliyordum onunla.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar bu arada halka sayısı az olsa uzak atış için daha iyi olabilir mi onu da bilmiyorum açıkçası.

Fisher07

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Teşekkür ederim kamışın aksiyonu nasıl sert mi acaba? Kalas gibi de olmasın tabii ama ne bileyim uzak atışlar için biraz tatlı sert olsa iyi olur gibi tabii üstadlar daha iyi bilirler.
150 gr kursunda baya baya sert atıslar yaptım. kamısın hassasiyetı konusunda mukemmel en kucuk vurusu dahı rahatca hıssedıyorum. kıyıdan beklemelı av ıcın ideal. 75 gr altı atmadım 75 gr la gereklı mesafeye atabılıyorum. uc kısmı yumusak bı kamıs.

mali198534

Aktif Üye
Adı
Mehmet Ali

mali198534

Aktif Üye
Adı
Mehmet Ali
Bu arada sanırım bazıları kısa 274cm. tarzında jig kamışlarla yemli yapıyormuş. Sizce bu mantıklı mı hafif atarlarda mesela 90 gr. a kadar atarlı bir jig kamış alsak yemli takımla kullansak nasıl birşey olur ki? Kamış kısa olunca hakimiyet de iyi oluyor diyenler var.

mali198534

Aktif Üye
Adı
Mehmet Ali
Veya yine düşük atarlı ama orta sert aksiyonlu spin kamışlarla yemli olarak avlansak hem hassasiyet açısından falan da iyi olur mu ne dersiniz?