Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mandagöz Mercan'ı (Pagellus Bogaraveo) bu hale getiren avcı balık ne olabilir?

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında TekAdam tarafından paylaşıldı.

1. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Değerli Balık Sevdam üyeleri, arkadaşlarım, dostlarım öncelikle hepinize merhaba :)

Bu gün açmış olduğum bu http://www.baliksevdam.com/forum/puanlik-uzmanlik-sorusu-11456.html konusundaki gibi yine sizlerin değerli bilgilerine ihtiyacım var. Umuyorum bu konu da hepimizin bilgileriyle ortak bir noktada sonlanacak ve cevabı bulmuş olacağız.

Bu haftasonu Pazar günü 129 metre derinlikte kankam Ali'nin oltasını küçük Mercan'lar yokluyordu ve bir tanesi yakalandı. O derinlikten oltayı çekmeye değer bir balık olmadığından diğer yemlere başka balıkların vurmasını beklediğimiz bir anda hacım bana "Sülo, koydum olum, bu sefer harbi oturttum" dedi ve başladı çekmeye, yaklaşık olarak 35-40 metre kadar çekebildi, sonra olta birden boşaldı. Takımı yemlemek için yukarı aldığımızda resimde gördüğünüz yavru Mandagöz Mercan ile karşılaştık, hali içler acısıydı. Bu balığı bu hale hangi avcı balık getirmişti anlayamadık ki, daha önce yaptığımız avlarda oltalarımızı patlatan balıklara denk geldik. Mığrı ve Köpekbalığı da yakaladık, hatta yavru Kayış Balığı bile yakaladık ama bu nasıl bir balık anlayamadık.

Şimdi sizlerin bu konu hakkında bilgilerinizi veya yorumlarınızı bizimle paylaşmanızı rica ediyorum.

Her zaman rast gelmesi dileklerimle...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Kasım 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

balık işi değil, kalamar.

4. TekAdam

Öyle ise oldukça büyük bir Kalamar'dı Murat ;)

Kamışa verdiği kafa darbeleri ile kalamayı zorlayacak düzeyde bir canavardı, videosunu çektim ama takım boşalınca durdurdum. Haftasonu yaptığımız avların raporlarını açtığımda bu videoyu da paylaşacağım :)

5. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Denizlerimizde boyu 1 metreden uzun kalamarlar mevcut. Marmaris'te 10 kilodan ağır kalamar yakalanmıştı. Deli kalamar, eşek kalamarı olarak da geçer. Balığın aksine, olta çekiş yönünün tersine yüzdüğü için direnci çok daha fazladır.

6. TekAdam

Bunu duymak çok güzel Murat ;)

Bu haftasonu hava müsade ederse deneyeceğim. Belki bizim oltalarımızın kopmasına ya da üç beş metre çektikten sonra boşalmasına Kalamar sebep oluyordur :)

7. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Balığın pullarının iki tarafta da ezilmeye uğradığı görünüyor resimlerden. Ek olarak balığın iki tarafında ince derin kesikler var. Kalamarın papağan gagası şeklindeki ağzının belirgin bir izi. Kıtır kıtır götürmüş kısaca. İlla kalamar demeyelim, resimlerin dışında yazıya da göz gezdirdim. Aşağıda bir süre beklettiğinize göre ahtapot da olabilir. Onun da ağız yapısı yine papağan gagası şeklinde.

8. a.sevinç

a.sevinç Aktif Üye

Burada 3 hamle görülüyor. Yani bence kuyruklu bişi.kafadan bacaklilar uzuvlarini doladiklarindan saldırı hep tek hamlede bitiyor ve kesene kadarda bırakmıyor

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. TekAdam

Biz, Kalamar ya da Ahtapot yakalasak bile cevap olmayacak bence, bu sorunun cevabı haliyle muallakta kalacak ve ortaya karma bir sonuç çıkacak ;)

10. a.sevinç

a.sevinç Aktif Üye

Yahu ne mandagozmuş be .uyusturucudan beter.pis hastalık cook pis :(((

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. TekAdam

Mandagöz, Patlakgöz ya da Kocagöz, adı her neyse ama bir yakaladın başımıza iş aldırdın Hacım, işin yoksa şimdi ayıkla pirincin taşını :p