Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mantarlı Çinekop Takıma Çember İğne Takılır mı ?

Konu, 'İğneler, İğnelerin Anatomisi, İğne Çeşitleriyle Nerede Kullanılabileceği Hususları' kısmında muratkebir tarafından paylaşıldı.

1. muratkebir

muratkebir Aktif Üye

Çemberli iğne ile takım yapıp çinekop yada lüfere deneyen oldumu, oldu ise hangi marka ve kaç numara denediniz ?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

ben denedim ve ilk avımda güzel sonuç aldım. yıllar önce (3-4 idi sanırım ) denemiş ve bir lüfer yakalamıştım.vuruş direk skora dönmüştü.
    çinekop için 3-4 no iyidir.Hangi markalar var piyasada bilmiyorum.
    Ben yurtdışından bol stoklu getirmiştim değişik no.lardan..

4. muratkebir

muratkebir Aktif Üye

Abi gerçekten çok faydalı bir ustasın maşallah her yerde sen varsın

Demek oluyor ki bu cuma ava mantarlı 3 iğneli ( çember iğne) takım ile gidiyorum, sonuçları inşallah cuma gecesi paylaşırım.

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Ben usta felan değilim ,aman ha.Gerçekten ustalar var aramızda ama onlardan biri ben değilim,onlara ayıp olur böyle hitap ederseniz.

gelelim takıma, takım yaparken klasik iğneli mantarlı lüfer takımı gibi bir takım yapamazsın çember iğne ile. Çember iğneler serbest dolaşımda olmalı, kendi başına salınım yapmalıdır.Başka bir iğnenin devamı şeklinde birbirine bağlı olmamalıdır
    Ayrıca takımı 2 iğneli yapıver.Mantara yakın olan iğne yemi tutucu görevi görecektir.Diğeri ,asıl iğne ise balığı yakalayacak olandır ve ilk iğneye direk bağlantısı olmasın,serbest dolanımda olmalıdır.

6. muratkebir

muratkebir Aktif Üye

abicim dün akşam yaptığım çember iğneli takımın fotoğrafını koyuyorum inşallah becerebilirim ilk kez form'a fotoğraf yüklüyorum. Takımı Cuma deneyip aynı günün gecesi sonuçları yazarım kısmetse.

Ekli Dosyalar:

7. BİROL

BİROL Daimi Üye

Sevgili Murat,
    balık avcılığın umarım fotoğrafçılığından daha iyidir :D
    Yakın çekim yapacaksan,tüm fotoğraf makinalarında ve bazı cep tellerde bulunan MACRO özelliğini açıp,fotoğrafı öyle çekiver. MAcro özelliği yakın çakim
    içindir.Yani 5 cm'den 30/40 cm'e kadarki objeleri macro ile çekersen fotoğrafta netlik sağlayabilirsin.

Gelelim takıma, hayır olmamış. halkasına misinayı sıkıştırıp iğneyi kastırmaman lazım.Rapala düğümü gibi boşluk olmalı ve iğne kendi kendine salınım yapmalı.Yani balık ağızladığında balığın ağzında kolayca dönebilmeli.
    Ben genelde çok ufak fırdöndü ile sorunu çözüyorum.

8. muratkebir

muratkebir Aktif Üye

Abicim o zaman ben yanlış iğneden aldım bunda halka yok normal şekilde bağladım :D

9. acemibalıkçı

acemibalıkçı Yeni Üye

Bu iğnelere yem takmak biraz daha zor gibi görünüyor.Takım oldukça güzel görünüyor umarım beklentilerinizi karşılar bizede örnek olur.Resimde oldukça iyi iğne model ve numarasını koymanız gayet açıklayıcı.Raporları sabırsızlıkla bekliyoruz.

10. BİROL

BİROL Daimi Üye

Murat,
    Halkası yoksa başka metod uygulayacağız.
    Mantarın içinden 2 tane mümkünse örgü misina geçir. her iğneyi ayrı misinalara bağla. Yani bir misinaya peşpeşe 2 iğne bağlama. Halkasız olduğundan normal düğüm atmış bile olsan sonuçta ayrı misina uçlarında sallanacaklarından durumu biraz kurtarırız.

11. BİROL

BİROL Daimi Üye

tam tersi çok kolay.Bu iğnelerin uçları açıkta kalmalı, yem ile örtülmemelidir.Bu yüzden iğneyi yeme 1 defa saplıyoruz.Klasik takımlardaki gibi 1 sapla,çevir, birdaha sağla yapmıyoruz.