Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marmara çürüyor

Konu, 'Genel Konular' kısmında sabora tarafından paylaşıldı.

 1. sabora

  sabora Daimi Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.724
  Beğeniler:
  151
  Şehir:
  Kocaeli
  Marmara çürüyor

  Marmara Denizi'nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi (MAREM) projesinin sonuç raporuna göre, Marmara Denizi'nde oksijen değerleri düşüyor. Uzmanlar, çürüme nedeniyle denizin canlıların yaşayamayacağı bir su kütlesi haline geleceğini belirtiyor. Sevinç-Erdal İnönü Vakfı tarafından sürdürülen "Marmara Denizi'nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi (MAREM) projesinin 2012 sonuç raporu, düzenlenen bir toplantıyla açıklandı. Çanakkale Boğazı'ndan Ege Denizi'ne kadar 150'den fazla istasyonda yapılan ölçümlerin sonucunda hazırlanan raporun sunum toplantısına Sevinç İnönü de katıldı.

  Yavru balık kıyımına devam

  [​IMG]

  KTÜ'den Prof. Dr. Ertuğ Düzgüneş danışmanlığında yürütülen araştırmada, ağ yapısı nedeniyle balık boyu yasaklarının ihlal edildiğini söyledi. Gırgır ağlarının 1.5 futbol sahasını kapladığını belirten Düzgüneş, "Tonlarca balığı hapsettikten sonra küçük balıkların kaçma şansı yok. Pompadan alınan balıklar ızgara sisteminden denize iade ediliyor ama bir kez strese giren balık eski canlılıklarına kavuşamıyor" dedi.

  Tezgahtaki tehlike

  Elazığ'da yapılan bir araştırmada, tezgahta satışa sunulan balıkların yüzde 83'ünün, biriktirdiği ağır metaller nedeniyle tüketime uygun olmadığı belirlendi. Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Osman İrfan İlhak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tezgahta satılan alabalık, sazan, çipura ve levrek balıklardan 15'er adet alarak, içerdikleri kadmiyum, kurşun, bakır, çinko ve demir gibi bazı ağır metallerin miktarını incelendiklerini söyledi.

  Diğer Çevre Haberleri için ;

  Çevre gündeminde bu hafta (15-21 Aralık 2012) | Greenpeace Akdeniz
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. YEKTA

  YEKTA Daimi Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  20 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.660
  Beğeniler:
  1.781
  Şehir:
  KOCAELİ
  allah sonumuzu hayır etsin çoluğa çocuğa nasıl öğreticez balık tutmayı merak etmiyor değilim valla ara sıra
   
 4. freefish

  freefish Aktif Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  1 Ekim 2010
  Mesajlar:
  493
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  Kocaeli-izmit
  Topaç oynamayı öğretemediğimiz gibi balık tutmayıda öğretemeyeceğiz.