Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MARMARA DENİZİ'NDEKİ BÜYÜK TEHLİKE.!

Konu, 'Genel Konular' kısmında Hasan79 tarafından paylaşıldı.

1. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

"Marmara Denizi'nin değişen oşinografik şartlarının izlenmesi" anlamına gelen MAREM Projesi'nin sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre Marmara'nın doğu kesimlerinde suda çözünmüş oksijen değerleri çok düşük seviyelerde. Marmara denizinde evsel atıklara yoğun şekilde rastlandığına, İstanbul'a yaklaştıkça Marmara Denizi dip yapısında canlılığın yer yer sıfıra düştüğüne dikkat çekildi. Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili bir değerlendirme yapan MAREM Proje Lideri Levent Artüz, "Marmara denizi deniz formülüyle açıklanabilecek bir deniz değil. Bunun dışında isterseniz foseptik deyin özelikle çok büyük bir bölümü bunu hak ediyor. Deniz olarak nitelenemeyecek bir su kütlesi" dedi. Artüz ayrıca "Marmara Denizi'nde lüfer, palamut, istavrit, hamsi gibi türlerde tüm avcılığı yasaklasak bile önümüzdeki 5 senede ortam şartlarını değiştirmezsek yok oluşa doğru giden bir süreci göreceğiz." dedi.

kaynak: MARMARA DENİZİ'NDEKİ BÜYÜK TEHLİKE - WEB TV :: Hürriyet

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Hasan ben de şimdi konuyu açacaktım bende önce davranmışsın. Durum vahim. Umarım bu işe el atacak bir yetkili çıkar ama pardon ya onlar Marmara'ya para karşılığı avrupanın kimyasal atıklarını depolayacak tesisler yapma peşinde. Burada sövemiyorum malesef ama bunların sorumlularına ağzımdan çıkan her söz küfür ve beddua.

4. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

Yetkililere 11.000 TL maaş az geliyomuş, ağızları açlıktan kokuyo ne yapsınlar, ancak nerden nasıl hortumlarım peşinde koşmaktan bu konulara bakacaklarını sanmıyorum. Yazacak çok şey var da bende yazmayayım şimdi.
    Ama inanılmaz bir tepki var içimde.....:mad:
    Konu ile ilgili olarak da yapan biziz bulan biziz. Yetkililer vakti zamanında denize akıtılan kanalizasyonları ve atıkları kapasalardı bu duruma gelmezdi.....

5. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Yıllarca denize kanalizasyonu bırakın dünyanın zehirli kimyasalı akıtıldı. Buna izin veren zihniyet bir yandan da ülkeyi yönetiyordu, düşünün o ülkenin halini. Şu an gelişen teknoloji ve imkanlar dahilinde kanalizasyonlar arıtma tesislerine akıtılıyor, fabrika atıkları daha sıkı kontrol ediliyor ama geçmiş olsun.

Esasen çevreyi ve doğayı korumak hiç bir hükümetin umrunda değil varsa yoksa sat sat sat cebini doldur günü kurtar. En basitinden ormanlık vasfını kaybetmiş arazileri yeniden ormanlaştırmak yerine satışa çıkartıyorlar. Yabancıya 2.5 hektar olan arazi satışını 30 hektara çıkartmaya çalışıyorlar dağlar dereler nehirler zaten satıldı...

6. ryetik

ryetik Aktif Üye

Yazık çok yazık ve maalesef buna dur diyecek kadar önemseyecek bir tek milletvekili yada bakan yok çünkü bunların hepsi halkından , milletinden o kadar uzak yaşıyorlarki resmen uzaylılar. Türk'üm , doğruyum , çalışkanım noktasından yada yaş kesen baş keser kültüründen paraya baba deme noktasına nasıl geldik anlamıyorum ve bu insanlar Ankara nın göbeğinde toplanmış durumda. Bırakın denizi , gölleri , doğayı , milletini tanımaz olmuş milletin vekilleri. Birisi çıkar cennet parçası Sinop'a nükleer santral der , diğeri çıkar Marmara ya kimyasal atık deposu der , Çernobil patlar çayda radyasyon yok der , bir diğeri çıkar bu ülkede insanların gelecek kaygısı yok der. İnanın uzaylı bunlar yada tam tersi insanların gelecek kaygısı yokmuş ya hani Türkiye'de insan olan sadece onlar olacakki 11000 TL maaş yetmediğinden geleceklerini garanti altına aldılar bir gecede. Herşeyi para görür oldular ama bir kızılderili atasözü herşeyi çok güzel anlatıyor umarım bu noktaya gelmeden bu doğa katliamına dur demek gerektiğini anlayacak kadar insan olmayı becerebilirler. ''Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.''

7. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

yorum yapamayacağım arkadaşlar beni bağışlayın

8. löngöz

löngöz Daimi Üye

bir zamanlar Japonlar Marmara için doğal balık yuvası olabilecek bir iç deniz ne kadar şanslısınız demiş ti,,hatta işletme teklifinde bulunmuşlardı,,,

İzmir körfezi içinde 70 li yılların sonunda körfez öldü artık,doğal foseptik oldu demişlerdi,,rahmetli başkan Ahmet Piriştina tüm İzmir in atığını kilometrelerce deniz altından kanal yapıp açık denize verdi,şu anda İzmir körfezinin durumu gayet iyi,,taban temizliği de devam ediyor,,
    Umutsuz olmamak lazım Marmara için,,ilerisini gören ve görevden kaçmayan yönetimlerle ancak bu iş çözülebilir....Tabii ikinci boğaz yapmayı düşünenlerle değil....:):)

9. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Dinleri imanları para olduktan sonra bence hiç umut yok. Ramazan çok güzel özetlemişsin aynen katılıyorum. Bunlar başka bir Türkiye'de yaşıyor galiba...

10. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

Emir başka türkiye' de yaşamıyolar buradalar, görüyorlar ama görmemezlikten geliyorlar. Başa gelip çalışmak yok, kolay yoldan para kazanmak, itibar almak, bir üst mevki için peşinde dili dışarda gezmek var. Nerden nasıl kendime yontarım zihniyeti burda bitmez dostum.....

Bir yerde görmüştüm;
    yıl 1923 komite kurulmuş Mustafa Kemal' e sormuşlar;
    -Paşam millet vekili maaşlarını ne kadar yapacağız?
    -Öğretmenlerle aynı olsun.

Yorumsuz....

11. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

22 yıldır Marmarada avlanırım.Değişimi,tükenişi en iyi görenlerden biriyim.Eskiden 2-3 kiloluk baltabaş avlardık,2-3 kilo levreğe burun kıvırır,saat 22:00 civarı avı noktalardık.Tüm bunları yaparken tek makine ve kamış kullanırdık.
    Keşke elimizde olan birşey olsa ama Marmara için geç kaldık gibi.Çıkar çevreleri Marmarayı katlederken, sessizce izleyip görmezden gelen yetkililerde bu yok oluşta pay sahibi.
    Belki bir yetkili okuyup bu sözlerim için bana kızacak.Fakat Marmaraya akan onlarca sanayi artığı taşıyan dere,kanalizasyonların denize akıtıldığı yerleşkeler,yerli yabancı gemilerin aleni şekilde bıraktığı sintine suları bu denli gözümüzün önündeyken ,bu tükenişe üzülmemek elde değil.
    Bu gidiş böyle devam ederse geçmiş olsun deme günleri pek yakın..:(.