Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marmara Ereğli Balık Avı - Mırmır - İstavrit

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Serdar75 tarafından paylaşıldı.

1. Serdar75

Serdar75 Üye

Sargoz35 Nickli Mehmet Bey'in daha önceden forumda paylaştığı takımlar iş yaptı Ayrıca kendi yaptığım ve el oltasına taktığım takımda etkili oldu:harika:
    işte bunlarda kullanılan takımların şemaları, bu arada Mehmet Bey'e de bizim gibi acemilere yol gösterdiği için teşekkürler...
    Merhaba arkadaşlar,
    Forumdaki ilk konum ve av raporumu sizinle paylaşmak isterim. Ankara'daki iş güç ve koşuşturmadan sonra senelik izin vakti geldi ve Marmara Ereğlisinde bulunan askeri kampa gittik. Kampın olduğu yer deniz fenerine çok yakın sayılır, bilenleriniz vardır. O kampa 6-7 sefer gittim, balık tutmak için yapılmış iskelesi bulunmakta. Geçmiş yıllarda çapariyle bol bol istavrit yakalıyorduk, tabi balık avında acemi ve amatörüz ya başka balıklar için ekipman ve tecrübemiz yok. Bir gün ordaki diğer av yapanları izledim mırmır, kefal, zargana ve beni çok etkileyen ve bende bunu avlamalıyım bu heyecenı yaşamalıyım dediğim LEVREK. 50 yaşın üzerindeki amca yakaladığı zarganayı canlı yem yaparak gözümüzün önünde 4 kilonun üzerinde levreği yakalamış ve keyfine diyecek yoktu. Levrek yakalamayı kafaya taktık ve bu sene bütün hazırlığımızı buna göre ayarladık ( forum üyesi says nickli oğlum Erdoğan'la ) Spin Kamış, Spin Makina, İp misina, Sahteler, Silikon Yemler v.s. bunun yanında da ne olur ne olmaz diyerek hemde kendimizi geliştirip iğne nasıl bağlanır, fırdöndü nasıl bağlanır, hazır almaktansa kendi takımımızı nasıl yapabiliriz diye forumu araştırdım. Neticesinde Mehmet Bey'in ( Sargoz 35 ) daha önceden paylaştığı oğlumunda fotoğraflarını bilgisayara kaydettiği takımları hazırladım, ayrıca bir kaç tanede kendimce takımlar yaptım.
    Kampın ilk iki günü akşam gün batımından gece 2-3 e kadar uğraşmamıza rağmen levrekle ilgili en ufak bir takip dahi olmadı, orda bulunan daha tecrübeli olanlarda levreğin bu zamanda çok zor olduğunu ve yakın zamanda kimsenin tutamadığından bahsettiler. Hevesimiz kursağımızda kalmıştı ama yapacakda birşey yoktu. Levrek tutamasakta bizim için antrenman oldu, spin takımı nasıl kullanacağımızı daha iyi anlayıp biraz olsun tecrübe sahibi olduk, ilk atışlarımızla son atışlarımız arasında bariz bir ilerleme kaydettik.
    Artık diğer günleri boş geçirmemeli ve başka avlara yönelmeliydik. Yukarıdaki fotoğraflardaki 3 takımın hepsini kullandım; ikisini kamışa birini el oltasına bağladım ve suyla buluşturup beklemeye başladık. Burada yine bir handikabımız vardı o da kullanılan yem. Diğer av yapanlar canlı teke, kurutulmuş boru kurdu gibi yemler kullanırken biz bu av için hazırlıklı olmadığımız için mecburen midye kullanmak zorunda kaldık. Saat 23:00 civarı başladığımız avda kamışlarda ve el oltasında tıklama oluyor ama bir türlü tasmalamayı zamanında yapamıyor ve avı kaçırıyorduk oltayı çektiğimde yemler gitmiş oluyordu. saat 00:10 civarıydı takımı yemleyip yine heyecenla ve öyle bir konsantreyle bekledim ki gözüm kamışın ucundan hiç ayrılmıyordu ve işte tam bu sırada kamışın ucu hafif kımıldadı, hemen yerimden fırlayıp kamışın ucunu sert bir darbeyle havaya kaldırarak çekmeye başladım, bu sefer tamamdı balığın iğnenin ucunda oldunu hissedebiliyordum çektim çektim ve sonunda balık ellerimin arasında:) çok mutlu olmuştum ve gerçekten keyif vericiydi. o saatten sonra gece 02:15'e kadar 3 mırmır , 1 ispari ve daha önce saat 21:00-22:00 arsı tuttuğum 6 istavritle avı sonlandırdık. Gerçekten inanılmaz keyif aldım hele o el oltasıyla tuttuğumun zevki ayrı bir güzeldi. Bu arada orada avlanan diğer arkadaşlar ** ya biz sabaha kadar canlı tekeyle 4-5 tane zor alıyoruz sen midyeyle iyi aldın bunları ** demeleri de hoşuma gitti usta olmasam da bu avı yapabilmek benim için önemliydi. Elim boş dönmeyi istemiyordum. Yemdeki handikabı takımların ustalığıyla dengelemiş olduğumuzu düşünüyorum.
    Tuttuğum en büyük mırmır son gün kısmet oldu ( fotoğraflarda çakıyla resmi olan ) yaklaşık 27-28 cm civarıydı. Bu arada mırmırı hem ilk defa tutmuş hem de ilk defa tadına bakmış oldum , bana gayet lezzetli geldi.
    Evet dedim ya Levrek kısmet olmadı ama en azında elimiz boş dönmedik, balık tutmanın zevkini heyecanını yaşadık, biraz daha tecrübe kazandık, hoşça vakit geçirdik. Umarım daha iyi avlarıda sizler yaparsınız, hepinize rastgele...
    Beni dinlediğiniz için şimdiden hepinize teşekkürler. :)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. selcukezer

selcukezer Aktif Üye

güzel av olmuş tebrilker

4. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Pazar günü oralarda zargana arıyordum kıyıdan atanlar vardı :) Teknem rapalacı mavi çizgili :)
    İmkanınız varsa sabah 5 de kalkıp ince kalıp 13 15 cm lik sahte denemenizi tavsiye ederim. Size göre sağ tarafa yürüyüp askeriyenin orada suyun içinde iki tane kaya parçası var çıkıp atarsanız balık alma şansınız çok yüksek. Mırmır için 10 gün var o zaman çift çift gelecek. Rastgele.

5. says

says Aktif Üye

Gözüm hep senin teknendeydi abi nerde bi safter görsem acaba Furkan abimi diyerek bakındım kamerama koştum hemen zoom yapıp isimlere bakmaya çalıştım babam sürekli beni kandırdı bak RAPALACI gidiyor diye :) gayet eğlenceli zaman geçirdik ama balık azalıyor sanki denizlerimizde.

bende kısaca kendi avımı anlatıyım geçen sene tatilde oltam olmadığı için balık tutamıyordum daha sonra iskelede kopmuş bir parça çapari buldum.Ordaki 1 tane iğne ve 15-20 cm misina yı kullanarak balık yakalamıştım bu sene bu taktiğimi gene denemek istedim 1 pet şişe su şişesini kumla doldurdum kapağını kapatıp misinayı sıkıca kapak yerine bağladım misinanın diğer ucunada 1 iğne insanların yüzdüğü yerde ucuna yemimi takarak şişeyi denize attım etrafı biraz yemledim derinlik 40 cm kadar balıkların yemi almasını izlemek ayrı bir zevkti çevreme dikkat ettim yüzenlere bir zarar gelmesin diye ve ilk mırmırımı aldım denizin içinde oltasız balığımı tutmam insanların şaşkın ve meraklı bakışları çok hoşuma gitti fakat yakaladığım balık biraz ufaktı tekrar denize iade edildi :D

6. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

:) sizi görsem atardım kovanıza bir kaç balık. Şu sıralar güzel lüfer var iş yerinde zor duruyorum. Cuma olsada gitsem zargana tutup direk indirsem aşağıya off off.

7. Serdar75

Serdar75 Üye

teşekkür ederim, daha güzelleri sizin olsun.

8. Serdar75

Serdar75 Üye

Furkan kardeşim tavsiyelerin için teşekkürler, ama artık seneye inşallah izin bitti Ankara'ya döndük. Artık bizim yerimize sen alırsın çifter çifter:) bol bereketli avlar dilerim, sanada rastgele.