Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marmara'da Orkinos Katliamı

Konu, 'Genel Konular' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

 1. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  [​IMG]


  Nesli tükenme tehlikesi altında olan mavi yüzgeçli orkinoslardan bir sürü, Marmara'ya girdi. Girer girmez avlandı
  İstanbul'da kilosu 13 TL'den tezgaha düşen orkinoslar için tüm ilçelerde denetim başlatıldı.

  Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için uluslararası kotalarla korunan orkinoslar, İstanbul ’da tezgâha düştü. Tezgâhta kilosu 13 TL’den satılan mavi yüzgeçli orkinoslarla ilgili olarak İl Tarım Müdürlüğü’ne şikâyet yağdı. Şikâyetlerin ardından Maltepe’de 2 tezgaha 923 TL ceza kesildi. Aşırı ve yasadışı avcılık nedeniyle yüzde 80’i tükenen orkinosların tezgâhlarda sereserpe satışa sunulması şaşkınlık yarattı.

  KOTAYLA AVLANIYOR
  Dünyada ne kadar mavi yüzgeçli orkinos tutulacağı, Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu (ICAT)’ın yıllık toplantılarıyla belirleniyor. Son toplantıda bilimsel kurulun önerileri doğrultusunda ‘ilk kez’ kotalar artırılmadı. 48 ülkenin katıldığı toplantıda 2013 için Türkiye ’ye 13 bin 500 tonluk kota verildi.

  'YALOVA'DA KİLOSU 3-4 TL'DEN SATILDI'
  Mavi yüzgeçli orkinos (thunnus thynnus) avı kotanın yanı sıra, avlanma zamanıyla da sınırlanıyor. Gırgırlar için Mayıs-Haziran arasında çok kısıtlı bir dönemde orkinos avı izni veriliyor. Filo halinde açılan gırgır tekneleri, tuttukları orkinosların önemli bir bölümünü hiç piyasaya sürmeden, yetiştirilip iyice irileştikten sonra satılmak üzere canlı olarak balık çiftliklerine satıyor. Av sırasında teknelerde ICAT gözlemcisi de bulunuyor.
  Ancak profesyonel balıkçılar forumu ‘balıkçılar.net’e gelen ihbara göre 23 Kasım tarihinde Gemlik’te yasak delindi. Bir gırgır teknesi, 200 kadar orkinos avladı. Forumun kurucularından Cengiz Kaya, “Tekneye alamadıkları balığı ölü olarak denize atmışlar. Yalova’da kilosu 3-4 TL’den satışa sunulmuş” dedi.

  ‘TUTANA CEZA YOK’
  Balikcilar.net, 50 tonluk kaçak avla ilgili bir şikâyet dilekçesi hazırlayarak İl Tarım Müdürlüğü’ne gönderdi. Dilekçede kaçak avın ardından teknede çekilip ‘facebook’ta paylaşılan ancak ardından kaldırılan ‘övünç’ görüntüleri de yer aldı.
  Kaçak av haberinin duyulmasının hemen ardından Maltepe’de tezgahta orkinoslar görüldü. Yasadışı avlanan orkinoslarla ilgili olarak İl Tarım Müdürlüğü’ne şikayette bulunduklarını söyleyen Fikir Sahibi Damaklar (FSD) lideri Defne Koryürek, iki tezgâh sahibine 923 biner lira ceza kesildiğini söyledi. Şikâyette bulundukları teknenin ise Bandırma’da 3 günden beri orkinoslar tarafından yırtılan ağlarını onardığını söyleyen Kaya ise “Satana ceza kesilmiş. Ancak tutana ceza yok” dedi.

  ‘BÜTÜN İLÇELERDE DENETİM BAŞLATTIK’

  Marmara’da tutulduktan sonra çevre illerde piyasaya sürüldüğü’ anlaşılan orkinoslarla ilgili ise il genelinde tüm ilçelerde denetim yapıldı. İstanbul’daki denetimlerle ilgili İl Tarım Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan duyuruda da şöyle denildi:
  “Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Avcılık ve Kontrol Daire Başkanlığının bildirimi üzerine kaçak orkinos balığına yönelik tüm İlçe Müdürlüklerimizde başta orkinos balığı olmak üzere 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu yönünden denetimler yapılmıştır.
  26.11.2013 tarihinde Maltepe İlçesi’nde faaliyet gösteren Su ürünleri perakende satış yerlerinde Maltepe İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Görevlilerince yapılan denetimlerde 2 ayrı satış yerinde Orkinos balığı satışı yapıldığı tespit edilmiştir. Yapılan denetim sonucu 2 satış noktasına toplam 1.846,00 TL (Bin Sekiz Yüz Kırk Altı Türk Lirası) idari para cezası uygulanmıştır. Denetim esnasında 12,30 Kilogram parçalanmış halde ve 87,70 Kilogram bütün halde toplam da 100,00 Kilogram Orkinos Cinsi Balığa el konulmuştur.
  26.11.2013 tarihinde İstanbul İl genelinde tüm satış noktalarında denetimler yapılmış olup 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa yönelik denetimler devam edecektir.”

  ÇOĞU BALIK ÇİFTLİKLERİNE SATILIYOR

  Greenpeace Denizler Kampanyası'nın eski sorumlusu Banu Dökmecibaşı'nın verdiği bilgiye göre, Türkiye'nin 3 yıl öncesine kadar 100 teknelik oldukça kalabalık bir orkinos filosu vardı. Bu filo, orkinos varlığındaki düşüş ve koruma önlemleri doğrultusunda son 3 yılda 10-15 tekneye kadar düştü. ICAAT'ın tanıdığı kota doğrultusunda ve sınırlı bir dönemde ava çıkmalarına izin verilen bu filonun yarısı avcı, yarısı avı taşıyıcı teknelerden oluşuyor. Ağa takılan orkinoslar, dalgıçlar tarafından çıkarılıyor. Kota takibi için çıkarılan orkinosların sayısının tek tek kayıt altına alınması gerekiyor.

  Mavi yüzgeçli orkinoslar, geçmişte avlanıp dondurularak Japonya gibi ülkelere satılıyordu. Artık bunun yerine kafeslere aktarılıyor ve canlı olarak balık çiftliklerine satılıyorlar. Mayıs-Haziran ayında çiftliklere satılan orkinoslar 6 ay boyunca beslenip iyice yağlandıktan sonra aralık-ocak aylarında kesilerek satışa sunuluyor.

  ICAT'ın kotalarına ve kampanyalara rağmen mavi yüzgeçli orkinoslar yeryüzünden silinme riski altında canlılar. Atlantik'ten Akdeniz'e yumurta bırakmak için giriyorlar. Yani Akdeniz'deki avlanma mevsimleri, tam üreme mevsimleri.internethaber.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. scorpion26

  scorpion26 Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.535
  Beğeniler:
  800
  Şehir:
  İstanbul
  Yazık çok yazık. Ama satandan ziyade tutan öncelikle cezalandırılmalı ki bir daha yapmasın. Yapmayı düşünmesin bile.
   
 4. hcicek

  hcicek Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  191
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  Kocaeli/Gebze
  Böyle bir şey olmaz ya, artık söyleyecek söz bulamıyorum, lakin o insanlar bu yaptıkları ile birde kazançlarının helal olduğunu savunurlar. Ben böyle işe ceza veremeyen kanuna, kanunu arkasına alıp ceza kesemeyen yetkililere ne diyeyim.
   
 5. murat karahan

  murat karahan Aktif Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  25 Kasım 2011
  Mesajlar:
  560
  Beğeniler:
  341
  5 dk önce Habertürk'de bir haber izledim. Özetle: Balık fiyatları iki katına çıkmış çünkü bu sene soğuklar geciktiği için balıklar suyun soğuk olduğu derinlere kaçmışmış. Ticari balıkçılık en ufak bir şekilde eğitim olmadan, kişi istemedikçe kendisini geliştirmeden ömür boyu yapılabilecek ve yapılagelen bir meslek. Göstermelik olarak 2 satıcıya ceza kesilmiş. Acaba o balıkçı, orkinos yakaladığında onları zarar vermeden bırakmanın yolunu biliyor mu? Bu konuda kendisine bir eğitim sağlanmış mı? Balığa zarar vermemek için ağına zarar verecek balıkçının belgelediği (fotoğraf makineleri varmış sonuçta( zararını tazmin edecek bir fon var mı? 2006'dan beri ticari balıkçıların eğitilmesinden söz edilir durulur, arpa boyu yol alınmaz. Bu gidişle daha çook orkinos düşer tezgahlara.
   
 6. ekremy1983

  ekremy1983 Aktif Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  12 Ekim 2013
  Mesajlar:
  280
  Beğeniler:
  243
  Şehir:
  İstanbul (Karabük)
  o ceza ne arkadaş...

  İcafeciyim... bizim cezalar bile 3000-15000 tl 'arasında...
   
 7. Erdem Koral

  Erdem Koral Aktif Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  6 Ocak 2011
  Mesajlar:
  569
  Beğeniler:
  49
  Şehir:
  Bartın
  Herkesden önce şu tutanları bir denetleseler ya..İşin boyutu başka..Sadece komedi geliyor artık bana sen tutanın kulağını bir çek önce bağla bir hafta teknesini ver ağır cezaları ama işin içinde başka iş var..

  Belli değilmi kardeşim tutan tekne ne balığı tuttuğunuda biliyorsun..Yazık çok yazık..
   
 8. senihcan

  senihcan Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.577
  Beğeniler:
  1.733
  Şehir:
  İstanbul
  10dan sonra Antalyada turistlik bölgede alkol sattığı için 30000 tl ceza yiyen esnaf bir taraftada soyu tükenme tehlikesine girmiş lüferin tanesinin 30tlden satıldığı bir dönemde kilosunu 6 tlye satılan orkinos için tutana değil satana verilen 900 tl ceza. Canlı hayatının 5 para etmediği bir ülke. Her alanda illa sadece günümüzü düşünüp geleceğimizi hiçe sayacağız ormanları kesecez hunharca avlanacaz günümüzü kurtaracaz ve pişkin pişkin sırıtacaz ama sonra iş işten geçince niye balık yok niye orman yok niye hava kirli niye dünyanın doğal dengesi bozuluyor niye denizler kurudu niye ülke çöl oldu yetkililer nerde diye ağlamak küfür etmek. Bu ülkede yaşayan insanların %70i en az böyle gününü düşünüyor. Boşuna kavimler göçünü başlatmış bir ırk değiliz sonuçta. Asyayı kuruttuk şimdi anadolu kurumanın eşiğinde....