Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Marmara'nın unutulmaya yüz tutmuş yöntemlerinden; sıyırtmacılık

çinekolog

Daimi Üye
Adı
Gökhan ATEŞ
Silikon balıklar, kurtcuklar, floş veya tüylerden yapılan kandırıcıya 2 kulaç misina eklenerek tel veya misinadan yapılmış özel kurşunlarla tamamlanan çekişlerde kamışın ucuyla hareket verilerek yapılan bir av biçimi...
Bilhassa usta bir elden çıkan misina sıyırtmanın bu yöntemde avcılığı olumlu yönde etkilediğini söyler eski oltacı ustalar.

Marmara denizinde öncelerde revaçta olmasına karşın bir kaç yıldır gerek kraça avcılarının et tutkusu(neresinden et çıkarıyorlarsa) gerek son yıllarda artan boğaz rapalacılığı ve spin yöntemiyle avlanan lezzetli asil balıklar olan dişli ve levrek familyası bu yönteme olan ilgiyi azalttığını üzülerek meralarda takip etmekteyiz.
Aslında gayet keyifli,zevkli avların yapılabildiği ve marmara'nın bu kısır dönemlerinde bile limitler dahilinde hatta süpriz büyüklüklerde istavritler,zarganalar varsa palamut veya başka süpriz türlerde balıkların avlarının yapılabileceği bir yöntemdir.

Yaz lüferini uğurladıktan sonra marmara'daki kısır dönem içinde sıkça başvurduğumuz tabiri caizse can simidimiz olan bu yöntem ile biraz vakit geçirmek için meraya vardım. Manzara hep aynı; ufacık kraçalar çaparilerle büyük bir keyif eşliğinde katlediliyor. Bu manzaraya fazla yakın olmamak için uzakta dursamda kısa süre içinde etrafımda çoğaldılar. Her balık alışımda şaşkın gözlerle bakıp bazen "Maşallah" diye iç geçirerek şaşkınlıklarını dışarı vurdular.
Kim bilir belki bu yöntemi bilmiyorlar belkide sayı olarak fazla balık yakalamak keyifli geliyor,belkide balık yakalama garantisi cazip geliyor...

Önceden bu kraça avcılarına çok kızsamda artık pek umursamıyorum lakin devlet desteği olmadan uyarmanında bi geçerliliğinin olmadığını düşünüyorum artık ama arada muhabbetler veya av esnasında denk gelirse laf sokmadanda duramıyorum.

3 saatlik avım esnasında 2 kilo limitler dahilinde boylarda istavrit ve 1 adetde kolyoz süpriziyle avımı sonlandırdım.

Ekipman bilgisi;

Kamış: Okuma salina 10' / 20-60
Makine: Ryobi ecusima 3000 vi
İp: Power pro 0.13
Yem: Sarı ve yeşil kendi yapımım tüy ve rapture mebaru aji worm

Beden misinası: Mercan 0.16 fluorocarbon kaplama
50-70 g. misina sıyırtmalar.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Gökhan
Keyifli güzel bir av yapmışsın.
Ben pek inmiyorum artık Boğaz'a. Gençken! :) (yani bir kaç sene evvel) daha sık giderdim ve bu vakitler sıyırtma atardım. 5-6 tane balık alınca da bırakırdım avı. Aldığım istavritler sarıkanat boyunda, çinekop eninde olunca 2 tanesi doyuruyordu. O zamanlar surf takımlarla yapardım. Yem olarak en küçük boy silikonlardan ya da 5-6 numara iğneyle yapılmış çapari kösteklerinden kullanırdım.
En güzel balığı da cami ile Marmaray inşaatının kesiştiği köşe alan yapardı. :)

çinekolog

Daimi Üye
Adı
Gökhan ATEŞ
Tebrikler Gökhan
Keyifli güzel bir av yapmışsın.
Ben pek inmiyorum artık Boğaz'a. Gençken! :) (yani bir kaç sene evvel) daha sık giderdim ve bu vakitler sıyırtma atardım. 5-6 tane balık alınca da bırakırdım avı. Aldığım istavritler sarıkanat boyunda, çinekop eninde olunca 2 tanesi doyuruyordu. O zamanlar surf takımlarla yapardım. Yem olarak en küçük boy silikonlardan ya da 5-6 numara iğneyle yapılmış çapari kösteklerinden kullanırdım.
En güzel balığı da cami ile Marmaray inşaatının kesiştiği köşe alan yapardı. :)
Teşekkür ederim Şeref abi. Hala azda olsa o boylarda balıklar mevcut ama bu sene pek fazla denk gelmedi geçtiğimiz seneler daha iyi boylarda avlar veriyordu gittiğimiz mera. Hemde bize pek uzak sayılmaz ;)

özcan bolat

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN BOLAT
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Güzel anlatım güzel kareler.an itibari ile balkonda yagmur izledigim,su an iyi geldi

Göktuğ

Üye
Adı
Gökhan
Kan Grubu
O Rh Negatif
Tebrikler adaş av ların daim olsun daha irileri RAS gelsin herzaman afiyet olsun

Ersin1903

Daimi Üye
Tebrikler Gökhan, oldukça zevkli olmuştur seçme iri istavritleri sıyırtma ile çekmek :harika: rastgelsin..

bosporus fisher

Daimi Üye
Ben biliyodum sein bi işler çevirdiğini de kokusu ne zaman çıkacak diye bekliyodum:) Tebrikler dostum güzel av olmuş