Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MARMARİS Hisarönü UZUN olta AVIM.

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. rauf

rauf Üye

Sevgili arkadaşlarım evvela her kesin gecmiş Ramazan bayramını kutlayarak konuya gireyim.Bu arada uzunca bir zamandır foma konu yazmadığım icinde ayrıca özür dilerim.Tam iki aydır Marmaris hisar önünde kamptayım bu zaman icinde ceşitli avlarım oldu genelde sahte ile Baraküda,ıskarmoz,melanur gibi balıklardan az miktarda olsada oltamıza takıldı.Burada size anlatıcağım şimdiye kadar hic denemediğim bir av tekniği Uzun olta ile canlı yem cekerek (normalde yem balığı zaten ölü durumda) balık avlama yöntemi.Ustadlarımızdan Akın kardeşimin bir cok defa bu av şeklini konularında okumuşunuzdur.
    Buradaki kamp arkadaşım Uğur uzun zamandan beri sahte balık ile gerek dip gerekse yüzey sırtılarında cok fazla verim alamayınca bana Ağbi yarın canlı yem cekiceğim sıkıldım hep boş dönmekten değince bana cekiceği takım hakkında bilgi verdi biraz beraber inceledikten sonra takımın iğne tiplerini değiştirmeye karar verdi ona bizim JİG de kullandığımız 9/0 nr iğneyi tavsiye ettim.Hemen ertesi sabah 10 sularında telefonum caldı arayan uğur idi (Abi fotoğraf makinanı al yarım saat sonra sahile gel ) dedi -Hayırdır Uğur değince Süpriz Abi süpriz dedi:) Geldiğinde yüzünde tebessümden ayrı bir duruş vardı 4 kiloluk bir kuzuyu yakalamıştı.o akşam iki aile balığı mangaladık!
    Ertesi gün Uğur yine boş dönmedi bu sefer 5 kiloluk bir kuzu vardı onuda 17 kişi toplanıp hallettik!
    Ertesi sabah sağdan soldan sataşmalar başladı şahsıma argo tabirle (Abi ne Ayak! sende tık yok)gibilerinden:)
    Uğurun boş dönmemesi tabiki beni ziyadesi ile sevindirmişti nihayetinde en iyi anlaşıp paylaştığım kardeşimdi ama.Bu takılan arkadaşlara mutlaka KAPAK ! hediye etmem gerektiği kararına vardım o gün takımı hazırladım.

Uzun oltamın detayları.

Takım böyle ama evvela canlı yem lazım olduğu icin saat 6.30 gibi silikonlardan müteşekkil sırtı cekerek kolyos veya yazılı palazı avladım. sonrasında yemi iğnelerini donatarak ava başladım.
    Ölcüler yukarıdaki gibidir yalnız derinliğe ve tekne hızına göre hem kurşun adeti azaltılıp coğaltılabilir hemde salınan misina değişkenlik gösterir bunuda tecrube ederek öğrenebilirsiniz.
    Gelelim yem balığına iğne takılmasına.Ben bu işlem icin şiş kullanıyorum eski bir şemsiyenin bir tarafı delikli ucu celik parcası.Şişi ağızdan sokup sidikliğin 1 cm ötesinden cıkarttıktan sonra telin ucundaki deliğe daha evvel bağladığım iğne kolcağını gecirip teli geri cekiyorum sonrasında misineyi cekip iğneyi yerleştiriyorum.balığın yanına taktığım iğnede aynı yöntemle yan yüzgecin hemen gerisine monte ediyorum.Balığın ağzına takılan iğne alt taraftan sokup üst taraftan cıktıktan sonra tekrar alt taraftan sokup üst tarafa cıkarıp resimde görüldüğü gibi kafanın üstüne saplıyorum.Bunun nedeni uzun oltada balık ağızdan cekilirse balık düzgün gelir diğer 2 iğneye yük binmez bu sayede iğneler balıkta fiziki bir şekillenme yapmaz umarım yazdıklarım anlaşılmıştır.İğne montajından sonra bütün iğne kolları uzun oltanın fırdöndüsüne bağlanır bağlama sırasında yukarda yazdıklarımı tabiki dikkate alarak şaküllenir
    sabah saat 6.30 gibi başlayan avım saat 10.30 da hedef balığı yakalamam ile sonlandırıp kampa döndüm.

KONUNUN KISA VİDEOSU

UZUN OLTA Ä°LE KUZU AVIM. - Dailymotion video
    [DM]xt0tzh_uzun-olta-yle-kuzu-avim_sport[/DM]

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Bu mücadele dönüşü tabiki bazı kamp arkadaşlarıma Alın buda size KAPAK olsun dekik ve gülüştük.
    Balık 6.750 Kg geldi.Güzel ve heyecanlı bir av idi Jigging avından aldığım zevkin belkide daha fazlasını el oltası olduğu icin daha zevkli idi.Konuyu burada bitiriyorum bütük arkadaşlarıma böyle bir av tekniğini fırsat bulurlarsa denemelerini tavsiye ediyorum sevgi ve saygılarımla.
    FOTOĞRAFLAR.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Rauf Abi. Afiyet olsun. Umarım daha irileri rast gelsin.

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Rauf abi, sana yakışan bir Balik daha almışsın :)

Bilgiler için ayrıca teşekkür ederiz.

5. Suat BİLEN

Suat BİLEN Yeni Üye

Hay Maşallah. Rastgelsin...

6. rauf

rauf Üye

Teşekkürler daha irisi jig avında rastgeliyor bundan sonrada orda rastgelsin zira bunlar bile az uğraştırmadı selamlar.

Hamdi kardeşim teşekkürler .
    Teşekkürler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Eylül 2012
  7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Rauf Abi,
    Kapakta güzelmiş gerçekten.
    Avcı avcı olunca her türlü yöntemin hakkından geliyor.
    Her zaman rastgelsin

8. oktay16

oktay16 Moderatör

Çok güzel bir av rauf abi, Bu güzel avını örnek teşkil edecek bir raporla süslemişsin. Tebrik ederim. Eline sağlık.:)

9. rauf

rauf Üye

Kamp ortamında cok güzel dostluklar kuruluyor böyle karşılıklı takılmalar zamanımızın daha güzel gecmesine bir vesile oluyor.Teşekkürler rast gelsin.

Elimizden geldiği dilimiz döndüğü kadar inşallah böyle devam ede gider selamlar.

10. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Çok güzel av olmuş tebrikler Rauf Abi. Bereketsiz hisarönü körfezinden balık çıkartmak hiç kolay degil. Ayrıca kolyozun iğneye takılış yöntemi çok sağlam. Balıgın kaçması imkansısız. Tek problem ölü balığın dönüp dönmediği ve eğer dönüyorsa avcı balıgı etkileyip etkilemediği. Benim avlarda ölü yemlerin verimi daha düsük oluyor. Hep rastgelsin.

11. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

tabrikler abi güzel öğreti güzel video güzel balık :D maşallah dahası ras gele