Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Marmaris'te balık kıtlığı

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında alperenk tarafından paylaşıldı.

1. alperenk

alperenk Üye

Merhabalar, ben 5 gün kadar önce Marmaris ilçesinin Hisarönü köyü yakınlarındaki Cubucak Kampı'ndan avlandım ve gördüğüm manzara beni çok üzdü. Kıyı açıklara göre nispeten temiz görünüyor ancak 25 metre sonra durum içler acısı. İlk önce biraz at çek yaptım, baktım olacak gibi değil eskiden yine yemime saldıran turnalar görürdüm şimdi o da yok 1.5 saat sonra yemli ile şansımı denedim. Tek tük mırmır tuttum ama küçük olduğu için geri saldım. Acaba problem bende mi denizde mi diye düşünürken giydim şortumu aldım şnorkelimi (Yanlış yazdıysam düzeltin) başladım yüzmeye. 2011 senesinde burada çok fazla gümüş balığı ve gopez vardı, onları yemeye çalışan turnaları izleyebilirdiniz, bir ekmek tanesi için 20 tane kefal (hatrı sayılır boyda) gelirdi. Nereye gitti o balıklar. Biraz ilerledim ve dikkatimi çeken şu oldu 25 metre sonra her yer bira şişeleri, pet şişeler, sigara paketleri, afedersiniz insan dışkıları ve balçıkla kaplıydı. Bu durum beni çok üzdü lütfen bu güzelim yeri mahvetmeyelim, en severek yaptığım şeyi de artık yapamayacağım gibi gözüküyor. Acaba Marmaris'te de durum böyle midir ?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Alper, malesef çevremizi temiz tutmuyoruz. Buda denizlerimizin kirlenmesine sebep oluyor. Umarım ileride daha dikkatli olunur ve denizlerimiz temiz kalır.

4. alperenk

alperenk Üye

Balık oranlarındaki azalmalar korkulacak boyutta. Son 30 senede en düşük azalma gösteren balık bile %50 lerde azalma gösteriyor. Eskiden orfoz, akya, çupra, orkinos, lağos... Bunlar tüm sahillerimizde görülürmüş ama şimdi akdenizde az, diğer kıyılarımızda yok denecek kadar az görülüyorlar. Korkarım bu gidişle 40 sene kadar ileride denizde balık kalmayacak :(