Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR

Konu, 'Sağlık' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sohbet bölümüne yazacaktım, yazacaklarım pek güzel sohbet olmayacaktı, Sağlık bölümüne yazıyorum. 1 kg lık da balık resmi ekleyerek.

Hangi konuya yazdım en son hatırlamıyorum, çıkıp balıkçı kahvesine gidiyorum demiştim.
    Gittim çay sonrası bir tekneyle açıldık. O tür teknelere binebilmek için göstermelik denizci belgem var,sarı kağıt dediklerinden. Bir resim, bir hüviyet fotokopisi biraz da para verdin mi profesyonel balıkçı oluyorsun, sahil güvenlik görevlilerinin her yakalanışta 500 lira ceza yazamadığı 50 liralık belge 5 sene işe yarıyor..
    Uzun süredir tekneyle balığa çıkmamıştım, kıyıya paralel biraz açıktan gidiyoruz 2 mil sonra önümüzde bir martı sürüsü ve suyun rengi sanki sığ su imiş gibi kızıl kum rengi olan yerde pinekliyor. Yaklaştıkça denizin ortası Ergene nehri gibi kokmaya başladı. Nooldu lan buraya dedim kaptana, suyun bu rengi ne bu koku ne? Arıtmanın borusunu bir teknenin tarayıp kopardığını söyledi. Yaklaştıkça koku arttı karada kanalizasyon borusunu bırakın kapağı açılmış foseptik çukuru gibi kokan bir yerden geçip uzaklaştın. Derinlik 21 metre kıyıdan 7-800 metre açıktaydık.
    Dikkat edin koku arıtma tesisinin 21 metre derinlikte patlayan borusundan çıkan sıvıdan geliyor. Arıtma tesisinin. Sorun değil dedi kaptan burası artık büyük şehir oldu ya birkaç ay içinde boruyu tamir ederler.

Boruyu tamir etseler ne olacak, etmeyip kıyıda denize salsalar ne olacak. Sözde arıtma tesisinden geliyor bu. Tesisin açılış töreninde belediye başkanın ben buradan çıkan suyu içerim dediği tesisten geliyor.

Plajlarda MAVİ bayraklar dalgalanıyor. Dünya bankasından İller bankasından alınan kredilerle yapılmış arıtma tesisinin kokusu denizin orta yerini bizim genel tuvaletlerden daha farklı kokuya bürümüş. Onlar daha çok üre kokar, denizin orta yeri kompostlaşmaya başlamış b.o.k kokuyor. Buralardan çıkan suyu analiz ettirmedim deterjan ne durumda bilemem, kokuyu duyu organlarımdan biriyle algılıyorum. Nüfusu yazın belki 60 katına ulaşan bir kasabanın günde kanalizasyona gönderdiği deterjanın da kaç ton olduğunu kestiremiyorum.

Plajlarda 3 aylık bebeğini denize sokanlar var, kendileri de giriyor, daha büyük çocuklar kendi aralarında sığ sularda yüzüyor, oynuyor, bunları yaparken su da yutuyorlar. Neyse ki Mavi bayraklar dalgalanıyor plajlarda. Güvencemiz mavi bayraklar falan değil doğuştan itibaren bebeklere bağışıklık kazanmaları için belirli periyotlarla tekrarlanıp yapılan türlü aşılar. Hepatit B, BCG, DaBT, KPA, OPA, İpa, Hib, suçiçeği vs.

Neyse ağ atıp toplama arasında sülünezle birkaç balık yakaladım. Bunların boyut ve miktarı eski yılları bırak geçen seneye göre komik. Önümüzdeki yıla göre ise muhteşem olabilir. Çünkü balıkçının 2000 metrelik ağından bunların ağırlığı kadar balık çıkmadı. Sadece 4 tekir. 10 gündür ağ atmıyordum bundan sonra hiç atmayacağım dedi.

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

abi karamürselde bile mavi bayraklı plaj var :)

4. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

Iyiki mavi bayrak var abi ya bayrak rengi pembe olsaydı ozaman ne olurdu

5. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Sen birde ulaşlıdakini gör :)))
    Bodrumdan aldılar mavi bayrağı cam gibi koydan.
    Konuşucaz sonra sitede siyaset yapmayın diyecekler o yüzden söylenecek çok şey var ama .

6. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

:eek::eek:

Denizlerin en önemli filtresi sahiller İstanbul'da dolduruldu yetmedi daha da doldurulup sahil yolları önü AVM oluyor. Benim bidiğim bir de Tekirdağ var, orası da perişan edilmişti. İstanbul limanlarının taşınması sonrası Marmaranın kuzey orta yeri de Allahuekber.

Tekirdağ'da denizi doldurmak artık masraflı, gerideki tarım alanları imara açılıyor. Buğday ve ay çiçek tarlaları şimdiden sanayi bölgesi oldu.
    Bu iyi bir şey, buğday maliyeti dünya fiyatlarının 2 katından fazla.

Dün yine 2 kadın pedi çıktı denizden. Bu garip elyaflı nesnelerin ne olduğunu anlamadım kaptan söyledi orkid bunlaa.
    Bunu tuvalete nasıl atarlar boruları tıkmadan ve arıtma tesisinden nasıl geçerek denizin dibini boylar anlamak zor. Bu bayrakları pembeye boyamak gerek.

Bizim balıkçıya kaptan diyorum artık. Geçen sen göstermelik belgesini kursa hiç devam etmeden aldı. Parasını çıkaadık diyor. 3 kez yakalanmış göğsünü gere gere gösterip cezadan kurtulmuş. Önce ta İzmire hastahaneye gitti. Sonra kursa gitti güya. Sonra toplu sözlü sınav. Hepsi para, sadece para harcama:(. Bilgilerine herhangi bir şey katmadan meslek sahibi olduğunu belgeleyen evrak.

Üniversiteler de böyle, 3 aydır işe eleman almak istiyoruz, mühendis dediklerinden. Birçok kişi başvurdu hepsinin mühendis olduklarına dair belgesi var, fakat biz mühendis bulamadık.

Ver parayı 10 TL, al bayrağı as.
    Orada dalgalanabilmesi için başka para da veriliyor bazı yerlerde. :cool:

Birisi görse de Ulaşlı bayrağını kaldırmak isterse deniz suyu basil analizi de kolay.:mad:

sabriyazici bunu beğendi.
  7. Babali07

Babali07 Aktif Üye

abi bu arıtma tesisleri sadece filtreleme işi yapıyor denize yolladıkları su doğayı katlediyor eskiden antalya lara da 10-40 metre derinliklerde belli bölgelerde su altında orman gibi yosun vardı buralara gider keyifle av yapardık

arıtma tesisi açtılar, artık buralar çöl oldu artık oltamız yosunlara takılmıyor haliyle balıklara da fazla takılmıyor

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

İyisi mi denizleri komple doldurup karaya katalım olsun bitsin.
    Ne gerek var yüzmeye, balık tutmaya.. :D

9. Babali07

Babali07 Aktif Üye

evet bencede hem görüntü kirliliği de ortadan kalksın mis gibi betondan yapılar yapılsın yerine :D

10. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

Kısmen öyle olmuyormu zaten abi daha gecen gun tanıdığım birine cocukken maltepe sureyya plajinda trenden iner inmez sahilde oldugunu ve 10 15 metre sonrasinin deniz oldugundan bahsediyor dum ya simdi tren ile deniz arasi sence kac metredir abi yoksa kilometredir mi deseydim :(

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hala adalara gitmek için deniz taşıtı gerekiyor. Doldursunlar tamamen bisikletle gidelim. :D

frenist, Horozbina ve sabriyazici bunu beğendi.