Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mavi kasnak ve yaşlı amca..

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında necmi fidan tarafından paylaşıldı.

1. necmi fidan

necmi fidan Aktif Üye

Tarih 30 ağustos
    Oğlumun üniversiteyi kazanması sevinciyle eşim ve 2 oğlumla beraber kayıt için AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ VETERİNERLİK FAKÜLTESİ’nin yolunu tuttuk.SELÇUK/ORTAKLARA geldiğimize iftar saati çok güzel bir çöpşiş ziyafeti ve ardından inceden bir kazık yemekten kurtulduktan sonra saatin geç olması sebebiyle Aydın yerine Kuşadası’nda kalmaya karar verdik.En son tatilimizi 6 yıl önce aynı yerde yapmıştık.Buralara gelmişken fırsat bu fırsat diyerek daha önce kaldığımız Kadınlar denizindeki otele yerleştik.Otelin manzarası muhteşem!!!Sabah balkondan denizin güzelliğini seyrederken düşüncelerim şuydu;
    Acaba bu kumlukta LEVREK,ÇUPRA,MIRMIR var mı???
    Tam bir deniz delisi olduğum için denizde yüzenler değil de,denizin altı beni ilgilendiriyordu.
    Tabiî ki olta atamayacağım için sadece deklanşöre basabildim…
    O gün Aydın’a giderek kısa sürede kayıt olduk.Ve tekrar Kuşadası…
    O gece Kuşadası Sahili’nde birkaç oltacı arkadaşla sohbet ettim;bilgi alışverişinde bulundum.Bugünlerde tek-tük ÇUPRA ve KEFAL çıkıyormuş.Ertesi sabah otelde kahvaltıdan sonra acaba balık halinde ne tür balıklar var diye bayram heyecanı yaşayan çocuklar gibi heyecanla KUŞADASI BALIK HALİNE geldim…
    Orada balıkçılarla muhabbetten sonra,balık halinin yanında olta atan birkaç kişiyi gördüm daha kumsala gelmeden gözüme ilk ilişen şuydu; MAVİ KASNAK VE YAŞLI AMCA…
    Ak sakalı,kamburlaşmış vücudu ve sempatik tavırlarıyla yaşlı bir amca elindeki MAVİ KASNAĞA misinasını doluyordu.Tüm benliğini ve dikkatini elindeki misinaya vermişti.Onu dakikalarca hayranlıkla izledim.Özenerek ve severek!!!Nerde olduğumu ve Kuşadası’na niye geldiğimi bile unutmuşum.Sonra dayanamadım,yanına gittim ve başladım sohbete…
    Yetmiş beş yaşındaymış…Yirmi beş yıldır aynı yere gelip olta atıyormuş.Eşi vefat etmiş.Kulakları ağır işitiyordu.MAVİ KASNAĞA uygun açık mavi bir gömleği vardı aldatma tekniğiyle sahte yemi denize atarak yavaş yavaş çekiyordu sohbet esnasında oltasını bir balık yokladı ve kaçtı.Yaşlı Amca elini kaldırarak “Tüh!!!” dedi.Onu izlerken bir an düşündüm.Ne güzel bir AŞK bu…Deniz ve olta aşkı…MAVİ KASNAK herhangi bir balık malzemesi dükkanında YAŞLI AMCA da evinde veya bir kahvehane köşesinde olabilirdi ama tam tersi MAVİ KASNAK VE YAŞLI AMCA bir bütündü,MUHTEŞEM BİR İKİLİYDİ belki de yaşlı amcayı hayata bağlayan MAVİ KASNAK’TI.YAŞLI AMCA TIRIVİRİYİ bilmiyordu…Dinamitçi ve gece zıpkınla dalış yapan ve denizi düşünmeden yok eden insanlardan değildi…Sadece emek sarf ediyordu…Onunla daha çok sohbet etmek ve olta atmak çok isterdim ama çalan telefon beni o rüyadan uyandırdı.Arayan eşimdi ve Oteli saat 12’de terk etmemiz gerekiyordu.YAŞLI AMCA’YI yanağından öptüm ALLAH’A EMANET ETTİM ve oradan üzüntüyle ayrılarak otele geldim.Çanakkale’ye dönerken bütün yolculuk boyunca aklımda hep o vardı…

MAVİ KASNAK VE YAŞLI AMCA

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. löngöz

löngöz Daimi Üye

harikasın Necmi,,her gittiğin yerden bir hikaye çıkarıyorsun ne güzel..
    bende resimlere bakınca sayende kuşadasında geçen güzel günleri yad ettim....
    mavi gömlekli amca gibi egede çok vardır balık sevdalısı,,genelde canlı isparozu kıyı bırakması yaparak levrek beklerlerdi....
    demek onlarda çağ atlamış,,bu amca sahteyle yapıyor aynı işi......

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Daha önce de keyfle okuduğum bir yazıydı, eline sağlık :)

5. bedri

bedri Aktif Üye

Necmi bey seni kutluyorum;mavi kasnaklı o güzelim amcayı buraya taşıdığın için,Kahvehanelerde zaman kaybeden,beyhude şekilde ömür tüketen gençlerimiz umarım bu amcayı görürlerde kendilerinden utanırlar,tabiki kör gözleri görürse.saygılarımla.

6. biu

biu Aktif Üye

Okurken büyük keyif aldım. Ve bir o kadar da Kuşadası özlemim arttı. Doğası yeşil, Balığı bol olmasa da yine güzeldir Kuşadamız.

7. konevii

konevii Aktif Üye

Ne güzel bir anı.
    Hayattan zevk almak...

8. inculy

inculy Aktif Üye

Çok güzel yazmışsınız. Okurken ordaydım ,duygulandım.Hikaye bittiğinde de sizin gibi uyandım.

9. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Geçmişte de keyifle okumuştum bu hoş anlatımlı güzel hikayeni Necmi abi. İnsanı oralara götürüyorsun her konunda kalemine sağlık yine keyifle okudum teşekkür ederim:)

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Yeniden hatırlamak güzel oldu.

11. İrfan

İrfan Moderatör

Abi çok samimi duygular içinde kaleme almışsın. tekrar büyük bir haz ve keyif alarak okudum ve hatırladım tebesüm ettim.elerin ve yüreğin dert görmesin..:)