Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mavrukalı Lüfer, Sarıkanat, Çinekop Takımı

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Burak Karadeniz tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Burak Karadeniz

  Burak Karadeniz Aktif Üye

  Yaş:
  64
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  571
  Beğeniler:
  84
  Mavruka ile lüfer , sarıkanat ve çinekop avı genellikle bu balıkların yatak yaptığı yerlerde , yada yine bu balıkların zaman , zaman kanaldan çıkıp , yem yemek için yanlayarak istavrit , hamsi , sardalya gibi yem balıklarını sıkıştırdıkları İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndaki akıntının az olduğu koylarda yapılır. Marmara Denizi’nde Aralık-Nisan ayları arasında verimli bir şekilde kullanım alanı bulduğu yerler ; Kumkapı’dan Yeşilköy önlerine kadar uzanan ve eski oltacıların “Bayırlar” diye adlandırdıkları 15-20 kulaç arasında derinliği olan bölge ile Sivri Ada , Yassı Ada ve Kınalı Ada üçgeninin ortasında yer alan yine 20-25 kulaç arasında derinliği olan bölgedir.

  Mavruka aşağıdaki fotografta görüldüğü gibi genellikle 75-150 gram ağırlığında , kurşundan dökülmüş , her iki tarafı delikli bir çeşit iskandildir. Eskiden ava başlamadan önce oltacılar tarafından civa ile ovularak mazgallanmış ve gümüş parlaklığına ulaştırılmış mavrukalar kullanılırken , şimdilerde nikelaj yapılarak hazırlanmış çeşitli ağırlıktaki mavrukalar çok daha verimli bir şekilde kullanılmaktadır.

  Olta Takımının Hazırlanması:

  Mantar veya kasnağa oltanın ana bedeni olarak 55 kulaç (100 m) uzunluğunda ve 0.50-0.60 mm kalınlığında gam yapmayan yatık bir misina sarılır. Sarım işlemi bittikten sonra boşta kalan ana badenin ucuna 1 no (2cm) bir fırdöndü bağlanır. Bu fırdöndünün boşta kalan diğer ucuna 3 ince misinadan düz büküm yapılarak hazırlanan yaklaşık 1 m uzunluğunda ve adına kolçak denilen misina bağlanır. Kolçağın boşta kalan diğer ucuna yine 1 no (2cm) bir fırdöndü bağlanarak sabitlenir (derin su takımlarında kolçak kullanılmasının amacı fırdöndüleri çalıştırarak takımın gam yapmasını önlemek içindir. Şayet 3’lü büküm yapılması bilinmiyorsa , kolçak ana beden misinası ile aynı kalınlıkta tek bir misinadan oluşturulur.) Kolçağın ucuna bağladığımız fırdöndünün boşta kalan halkasına 1 kulaç uzunluğunda ve 0.30-0.35 mm kalınlığında şeffaf beyaz renkli beden misinası bağlanır. Beden misinasının sonuna da akıntıdan etkilenmeyecek ağırlıktaki bir mavruka; beden misinasının ucu,kuyruk kısmındaki deliğinden geçirilmek suretiyle bağlanır. Mavrukanın altta kalan diğer deliğine de avlanılacak balığın büyüklüğüne göre kullanılacak olan hırsızlı iki iğne bağlanır. Mavrukanın gözlerine misina bağlamadan önce , mavrukanın deliklerinin açılması sırasında oluşmuş olan çapakların bağlanan misinayı zedeleyerek kopmasına neden olmaması için bir bıçak veya ip yardımıyla temizlenmesi veya yine bu gözlere misinayı korumak için bağlandığında misinanın altında kalacak şekilde 4-5 kat ibrişim iplik sarılması gereklidir.

  Balığın curum yaptığı yani çok bol çıktığı dönemlerde takımın verimini artırmak amacıyla 1 kulaç uzunluğundaki beden üzerine , mavrukanın ucuna bağladığımız aynı misina ve iğnelerle eşdeğerli 25-30 cm uzunluğunda ilave 1 veya 2 köstek bağlayarak ava devam etmek de mümkündür.


  Yemin Takılması ve Takımın Kullanılması:

  Mavrukalı takımın ana yemi bütün olarak takılan , su yememiş pulu üstünde hamsidir. Hırsızlı iğne gurubunun mavrukaya daha yakın olan ilk iğnesi hamsinin ağzından ve gözünden geçirildikten sonra ense kısmının yanına saplanır. Hırsız konumundaki ikinci iğne ise hamsinin kuyruğuna yakın bir yere ve batırıldığı yerin karşısından ucu çıkacak şekilde takılır. Yem olarak hamsi bulunamadığı taktirde tercihen bütün olarak gümüş , çaça , sardalya veya sülük şeklinde kesilmiş yaprak istavrit kullanılır. Dikkat edilecek husus , kullanılacak yemin çok taze olması ve iğnelere takılırken hırpalanarak yemin duruşunun bozulmamasıdır.

  Av mahalline gelindiğinde genellikle suların durumuna göre demir atılarak veya teknenin duruşunu etkileyecek dalga , rüzgar ve akıntı olmadığı durumlarda da motor üstünde veya kürek tutarak takım kullanılır. Yemlenen takım dibe indirildikten sonra takım yarım veya bir kulaç kadar yukarı çekilir. Balığın yeme saldırmasıyla birlikte iğnelerin ağzına geçmesi ve misinanın suda akıntı nedeniyle azda olsa yaptığı boşluğu almak amacıyla kuvvetli bir şekilde çalınarak balık tasmalanır. İğnelere yakalandığı hissedilen balık seri bir şekilde ancak çekme temposunu bozmadan ve aksatmadan hep aynı düzende çekilerek tekneye alınır.

  Mavrukalı takımın zokalı takıma göre en büyük avantajı; çok seri çalışması ve dibe çok daha kolay ve çabuk indirilip çekilmesi nedeniyle kısa süre içinde daha fazla balık tutulmasına imkan vermesidir.

  Mavrukalı takım Ege ve Akdeniz Bölgesinde av yapan arkadaşlarımızın da bildikleri gibi; misina , fırdöndü , iğne ve mavruka ebatlarında yakalanması amaçlanan balığın cinsine ve büyüklüğüne göre değişiklikler yaparak , derin sulardaki gemi batıkları ve ilişkenlerde lahoz , sinarit , mercan gibi dip ve taş balıklarının avlarında da başarıyla kullanılan bir takım ve olta düzeneğidir.

  Rastgelsin..  [​IMG]  Tek köstekli mavruka takımının resmi
  [​IMG]  Birden fazla köstekli mavruka takımının resmi
  [​IMG]
   
  tsoyaltin bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.600
  Beğeniler:
  9.539
  Şehir:
  İstanbul
  Eline sağlık Burak abi, çok güzel bir anlatım olmuş.

  Aşağıda ki videonuzda kullanılan takım bu anlattığın takım mı?

  [DM]xbopfa_balik-av-videolari-yemli-cinekop-av_animals[/DM]
   
 4. YaşaR

  YaşaR Moderatör Yönetici

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.039
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul
  Ellerine sağlık Burak abi... çok değerli bir paylaşım.
   
 5. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bu takımın hazırlanmasını Cahit abiden canlı olarak görmüş biriyim.
  Güzel avlara imza attığınız bu takım ile bende bu sene tekne avları yapacağım.
  Teşekkürler Burak abi..
   
 6. mahmutignak

  mahmutignak Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  606
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  İSTANBUL
  Paylaşım için teşekkürler.Ellerinize sağlık.
   
 7. İrfan

  İrfan Moderatör

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.010
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  Bursa /Mudanya/Osmangazi
  Burak abicim merhaba,

  Elerine sağlık hazır sezon yaklaşmışken çok faydalı bir paylaşım olmuş.:)

  Bu sistemde avlanmak anlaşılan farz oldu.teşekürler selamlar.:)
   
 8. Emre

  Emre Aktif Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  5
  Bu takımı Kasım ve sonrasında kullanmaktayız. Özellikle balık 30-35 metre ve daha üstü suya indiğinde kullanırız. Bu takımda özellikle yem olarak hamsi sardalya gibi yemler kullanılır. Ayrıca balık eğer o dönemde yiyor ise istavritte kullanılabilir. Ancak takım itibarı ile bütün hamsi ve bütün sardalya çoğu zaman kafasıyla birlikte takılarak kullanılır, zaman zaman ise kafa kısmı koparılarak ta kullanılır.
   
 9. ozi

  ozi Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  16 Haziran 2010
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  2
  Güzel takım olmuş. Teşekkürler.
   
 10. Burak Karadeniz

  Burak Karadeniz Aktif Üye

  Yaş:
  64
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  571
  Beğeniler:
  84


  Hamdi'cim doğru gözlemlemişsin.Videodaki bu takımla geçen sonbaharda Paşabahçe-Çubuklu önlerinde 75-85 metrelerde çok güzel sarıkanat ve çinekoplar yakalamıştık.Sevgilerimle.
   
 11. Burak Karadeniz

  Burak Karadeniz Aktif Üye

  Yaş:
  64
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  571
  Beğeniler:
  84


  Yaşar'cım teşekkür ederim.Selam ve sevgiler.