Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mercan avında davetsiz misafir: Dülger

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında KEFALKIRAN tarafından paylaşıldı.

1. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Üye

Merhaba arkadaşlar. 1 aydan uzun bir süredir Altınoluk'ta zaman zaman 3.5 mt lik teknemle açılıp çeşitli avlar yapıyorum. Bu avlarda mercan, kupes, izmarit, eşek istavriti, uskumru, kolyoz ve hanos gibi balıkları alıkoyuyorum. Bugün değişik bir durum oldu. Mercan avındayken oltayı şöyle bir yoklayınca bir ağırlık hissettim. Çekerken ya bizim İstanbul boğazındaki gibi bir poşet geliyor ya da yine takılmasını istemediğim ahapotlardan birisi diye düşünüyordum. Kalamayı cırlata cırlata geldi. O da ne? Bu balığın resmini gördüm ama adını ve nasıl bir balık olduğunu bilmiyorum. Kepçeleyip alıkoyduk balığı. Tartamadım ama 1 kilo kadar olduğunu tahmin ediyoruz.

Sahile geldiğimizde bir abimiz fener balığı dedi. İtiraz etmedim, onu da bilmiyorum. Eve gelince nette baktım fotoğraflara dülgermiş. Yazılanlara göre yenirmiş ve lezzetliymiş. Nasıl yapılır falan bilmiyorum.

Bu da evdeki fotoğrafı:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. İsak

İsak Aktif Üye

Dülger balığı nefis balıklardan biridir. Ancak bu daha yavru. Balığı tanımamanızdan dolayı alıkoymuş olmanız çok normal bir durum. Bir dahaki sefere eğer balık vurgun yememişse salmanız çok güzel olur. Daha büyükleri nasip olsun inşallah.

4. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Dülger balığını yakalama şansım hiç olmadı. Bayram tatilinde ilk defa tadına baktım, kavurmasını yaptılar, müthiş lezzetli bir balık...

Umarım yakalama fırsatım olur ve kendim pişirip yiyebilirim :)

Her zaman rast gelsin...

5. Theseus

Theseus Aktif Üye

Buyrun:

Dülgeri aldığınızda temizletmek daha doğru olur zira bu tür balıkları evde temizlemek biraz zordur. Şayet balıkçın iş bilen bir esnafsa tulum çıkartmasını rica ediver. Zahmetlidir lakin uğraşabilir. Ben şahsen sadece temizletir alırım. Bu tür balıkları alırken nelere dikkat etmen gerektiğini dün yazmıştım. Bir göz atman faideli olur.
    Tarik-i tabhı: Fileto çıkartılmış löp etimiz bir güzel unlanır ve ayçiçek yağında güzelce pişirilir.
    Evet, aslında bu kadar. Ama adet yerini bulsun diye detaya inelim. Tulum çıkartma konusunda tecrüben yoksa kabaca izah edeyim. Her tür balığa uygulayabilirsin. Tutup hamside filan deneme gülerler adama :) Hatta dur sen dur. Benim izahımı anlamak ile uğraşacağına şu videoyu izleyiver. Gördüğün gibi taktik tüm balıklara benzer yöntem ile uygulanabilir. Dülger ile uğraşıyorsan ve elinin altında güzel bir bıçağın yoksa makas kullanmaktan dahi çekinme. Alt ve üst kısımlara makas ile de dalabilirsin. Eti zaten kuş kadar, etten fazla uçurmadan toparlayıver etraftakileri. Tulum çıkardıktan sonrada fileto çıkartıyoruz. Zaten iki tane el kadar parça kalacak geriye. Balıktan artanları çöpe filan atmayasın. Çorbası güzel olur. Hoş bir İskorpit veya Kırlangıç çorbası ile boy ölçüşemez ama lezizdir.
    Balıktan artanları çöpe filan atmayasın. Çorbası güzel olur. Hoş bir İskorpit veya Kırlangıç çorbası ile boy ölçüşemez ama lezizdir.
    Ne diyordum? El kadar iki parça kalmıştı geriye. Tam bu aşamada neden Dülger küçükse almaman gerektiğini anlamışsındır zira gerçekten az et çıkar. Ayçiçek yağı tercih ediyoruz. Bu lezzeti zeytinyağı ile gölgelememek gerek. Unlama aşamasında dikkat et. Beyaz un kullanacağız fakat mümkünse iki sefer unla. Çift unlama tavada yapılacak her balık için geçerli güzel bir yöntemdir. Hatta benim el altında bir su spreyim vardır. Hani şu cam sil denen icatları filan koydukları pıs pıs ses çıkartan şişeler var ya, hah işte onlardan. İçi su dolu. Balıkları unlar sonra şöyle uzaktan pıst pıst hafif ıslatırım ki ikinci unlamada daha çok tutsun. Dülger için de geçerlidir efenim. Yağda çok tutmayasın. Balığı kurutmayasın. Sosa filan gerek yok afiyetle tenavül buyurasın.

Birkaç gün sonra Altınoluk civarında olacağım.Yemli değil ama arabayla gidilecek yakın spin atçek meraları varsa mevsime uygun sizden tavsiye bekliyorum.

6. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Üye

yorumlar için teşekkürler. sağolun bilgilendirme için.

sayın Theseus Altınoluk'ta şahinderesinin denizle buluştuğu yerde şansınızı deneyebilirsiniz fakat arabayla ulaşım imkanınız olduğuna göre ben size mutlaka küçükkuyudaki mendireğin olduğu bölgeyi tavsiye ederim. Her zaman yerlilevrek bulunan bir bölge fakat bu mevsimde sahteye atlaması biraz zor. Bunun yanında kıyıdan çok zevkli zargana avı, kefal avı, geceleri çipura avı yapabilirsiniz. levrek içinse mutlaka spin çalışacaksanız şamandıralı takımla çekeceğiniz silikon bence şansınızı arttıracaktır.