Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

mercan hakkında

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında emek79 tarafından paylaşıldı.

1. emek79

emek79 Üye

Herkese selamlar
    Ben iki seferdir kıralık tekne ile denize balık avına çıkmaktayım. İki seferde de genelde kırma mercan ve gümüş balığı alıyoruz. Gümüş balığının boyları güzelde kırma mercanlar pek iri değil. Bir kaçtane gerçek mercan çıktı ama boyları küçük diye denize iade ettim. Genelde avlandığımız yer 50-60 metre derinlikte. Balık kestimi yer değiştiriyoruz. MErak ettiğim DAha büyük ve gerçek mercan lar daha derindemi bulunur. Daha derinlere gidersek daha iri balık alma şansımız yükseliyormu. Fotoğrafları Yayınladım rapor halinde. 101 kişi izlemesine rağmen bir yorumda bulunan bir kişi yok. Raporu iyi yazmamış olabilirim, hata yapmış olabilirim, Keşke biri bunları bana yazsaydı. MErcanlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşşükler.
    ağırlık olarak akıntıya göre 150-200 gr kullanıyoruz. İğne genelde 6 numara kullanıyorum. En son gittiğimde 4 numara kullandım ve balık ların biraz daha iri geldiğini fark ettim. İğneyi büyüttüğümüzde tutacağımız balık ta büyür diye bilirmiyiz .

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Merhaba Mehmet,
    Nedendir bilinmez senin rapor gözlerimizden kaçmış.
    Az önce bulup yorumumu da yaptım. Aslında okunacak, birşeyler de yazılacak bir rapor ama ne olduysa olmuş, arada kalmış.

Büyük mercanlar daha derinlerde olabileceği gibi daha sığlarda da olabilir.
    Burada önemli olan mera bilmek, o meraya gitmek.
    Kiralık tekneler çok iyi balıkların çıktığı yerlere pek avcı götürmezler. Boş vakitlerinde kendileri avlarlar.. :)

Bu arada büyük yem büyük balık ama bazen de hiç balık demektir.

4. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

Mehmet kardeşim mercan dip yapısı kayalık yerlerde bulunur, Kırma mercan sıg sulara yanaşır, patlakgöz mercanda 20-50 metre derinliklerde bulunur ama antenli tabir edilen büyük boy mercanlar genelde 70-100 metre derinlik yapısında illa da kayalık yerlerde yaşar,
    Biraz daha derinlige gitmeniz gerekir hedef balık mercan olunca 1-2-3 no igne kullanmanı tavsiye ederim.
    ayrıca kurşun dipte takımımız dikey durumda ise mercan alma şansın azalır mercan da takım yatay pozisyonda olmalı yani takımı 10 metre gibi ileride tutabilmen lazım bunu yapabilmen için maki,nadan misina boşaltıp takımı elle ileriye at misina boşaltmadan direk kamışla ileriye atarsan kurşun dibe ininceye kadar takımın yine dikey konuma gelir.
    mercan yemle oynamaz, yemi almaya karar verdigi an alır ve yol verir, genelde hırsız igne yakalar, boyları küçükse, hırsız dahil 4 ignede yakalar.

5. emek79

emek79 Üye

değerli bilgileriniz için teşekkürler. Kiralık teknelerde büyük balık yakalanmasını ister bence. Çünkü büyük balık yakalarsak devamlı aynı adamla gideriz. Hep küçükbalık yakalarsak tekneyi değiştiririz. Diye düşünüyorum.