Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mercanlar ve Arap Kadri

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Okyanusca tarafından paylaşıldı.

1. Okyanusca

Okyanusca Aktif Üye

Mercanlar ve Arap Kadri

"Gurbet yanlizligini amator balikcilikta unutan gurbetci amatorlere itafen."

Aksam saatlerinde Whangarei'e vardik. 3 saate varan yolculugumuz bizi oldukca yormusdu ve henuz avlagimiza gelmis de sayilmazdik.Bundan sonra daha 26 km yol yapacaktik.

Arkadasim Deniz, ben ve evlatlarim Erol ve Ilir buyuk bir mutluluk ve yakalasan av saatinin heyecaniyla bir cafede yorgunluk attik. Yaklasik iki gun surecek avimizda bu anlar medeniyetle bir sure icin son birlikteligimizdi.

Hedefe vardigimizda hemen takimlari hazirlamaya basladik.Daha avlagimiza karanlikta yuruyecegimiz 15 dakikalik yolumuz var.

Amacimiz gece kalamar ve mercan tutmak. Kalamar zokali, samandirali, hafif kamisli oltalarimizi hazir ettik.Ardindan nispeten agir takimlari hazirlamaya sira geldi.Bir tane uzun atislar icin tek kostege bagli ve biri hirsiz olmak uzere 5/0 iki igneden hazirlanmis takim, 5oz capali kursunla tamamlandi.Bir tane de kiyilari kolacan etmek amaciyla kisa atislarda kullanacagimiz, hafif kamis ve at-ceke uygun makinadan mutesekkil takima kursunsuz tipki sahte baglarmiscasina iki 5/0 igneden yaptigimiz yaklasik 1m kostek bagladigimiz oltayla isimizi bitirdik. Bu son oltaya kesme yem veya butun sardalya takarak kiyidan 15-20m atacak ve agirliksiz kendi halinde batarken baligin onu karsilamasini umut edecegiz.Bu yonteme burda 'free-lining" derler.

Takimlarimizi hazirlayip yola koyulmak icin arabanin isiklarini sondurdugumuzde kendimizi gecenin zifiri karanliginda bulduk.Manzara yukardaki gibiydi.

Gozlerimiz o karanlikta isigin zerresini ararken gokte ufka dogru ne oldugunu kestiremedigimiz bu isiklari gorduk...

Solumuzdaysa korfezi aydinlatan muhtesem bir ay vardi.

Kafa lambalarimizi yaktik. Butun yorgunlugumuza ragmen sanirim Ilir'i ay carpmisti. Yerinde duramiyor, bizi bu karanligin icinde kahkahalara bogan sakalar yapiyordu.:D

Onun bu maymunluklari keyfimize keyif katti ancak bundan sonrasi oldukca cetin ve uzun bir yuruyusu gerektiriyordu. Dikkatli olmamiz gerektigini hatirlattim herkese. Gurubumuz arabamizi kilitliyerek ve maymunlugu unutarak yola dustu.:D

Avlaga vardigimizda hemen balikciliga basladik.Bu karanlikta cocuklarla bir kayanin uzerinde olmak beni rahatsiz ediyordu.Sular oldukca yukselmis, baliklarsa cildirmisdi.Hesapladigimiz gibi tam gece baliginin saatini yakaladik. Cok kisa bir sure de 30-40 cm arasi 4 mercan aldik.Gece ayazi basladi. Cocuklarin uykusunun gelmesiyle daha fazla risk almak istemedim ve evlatlari alarak ardimizdaki kayalarin ustune dosegimizi yaptim.Yeni Zelanda'nin en guzel taraflarindan biri de budur.Acik havada yatmak icin cadira falan gerek yoktur. Zehirli bortu bocegin olmamasi, vahsi hayvanin bulunmamasi, insana gonul rahatligi verir.Acik havada uykuyla araniza hic bir sey giremez.Iste boyle evlatlari alip,girdik uyku tulumlarinin icine, sarildik birbirimize, cektim battaniyeyi uzerimize...Deniz gece baligina devam etmek istiyordu. Ona dikkatli olmasini tembih ederek, gozlerimizi kapattik.Oldukca yorulmusuz. Altimizda bicimsiz kayalar olmasina ragmen nasil derin bir uyku cektigimizi anlatamam.Sabahin ilk isiklariyla kalktim.

Deniz halen balik tutmaya calisiyordu.Fakat sadece bir kahawai'dan baska hic bir sey yakaliyamamisdi.Eline kalamar oltasini almis at-cek yapiyor kalamara deniyordu. Cok kalamar gordugunu ancak hic yakaliyamadigini soyledi.Garip bir durumdu bu. Hemen yanina gittim. Kiyiya varir varmaz 8 kollu canavarlarin cok atesli bir bicimde sabahin ilk isiklariyla yem kovaladigini gordum. Bu sartlarda dostumun tek bir kalamar bile cikaramamasi oldukca ilgincdi.Elinden takimini alip salladim. Inanin sanki kalamar agzini acmis beni bekliyordu. Zokam suyla bulusur bulusmaz yapisti.Denizin saskin bakislari arasinda ilk kalamari hemen oltadan cikararak takimi tekrar suyla bulusturdum ve gene hic bekletmeden ikincisi yapisti...Hala uyku mahmuruydum. Karnimizda oldukca acti. Kalamar takimini tekrar Deniz'e vererek kahvaltiyi hazirlamaya gittim.Cocuklari uyandirdim.

Deniz az once gordugu kalamar curumunden kendini koparamiyor, buyuk bir hirsla deniyordu.Ancak gunesin yukselmesiyle kalamarlar kayboldu.Can sag olsun.Belki bir baska gece...

Sevgili Deniz Yeni Zelanda'da tuttugu ilk baligiyla.Bu bir kahawai.Tembellik edip livara koymamis. Balik kurumus biraz.

Livari cekip butun gece suda kalan baliklari kontrol ediyorum.

Gecenin karanliginda fotograf cekmek kismet olmamisdi.Livara asagi yukari bir saat once attigim kalamarlarin paramparca oldugunu goruyorum.Sanirim bunlara biz kahvalti ederken bir migri dadanmis olmali.Kolu bacagi kafayi goturmusler.Neyseki bize lazim olan bolum hala duruyor. Mercanlarda bir sey yok.Ancak butun gece livar ipine surunmekten biraz hirpalanmislar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Okyanusca

Okyanusca Aktif Üye

Mercanlar Ve Arap Kadri

Ilir'i bir onceki geceden kalan baliklari buza yatirmasi icin gorevlendiriyorum.Bu hic hosuna gitmiyor.Hemen baliga baslamak istiyor.Yuze bakarmisiniz.:)

Oysa ki sular oldukca cekilmis. Bu saatte bu sig sularda baligi bulmak neredeyse imkansizdir.Simdi aslinda dinlenme zamani, keyif yapma zamani.Bicagimi alip, su gecirmez tulumumun yardimiyla basliyorum kiyilarda gezinmeye. Deniz ve cocuklar beni takip ediyor.Amacim yuksek gelgitte su altinda kalan kayalari bularak onlardan istiridye toplamak.Az sonra istemedigim kadar buluyorum.Evlatlarla ve Deniz'le bunlari acarak cig cig yiyoruz.Istiridye cinko bakimindan oldukca zengin bir deniz mahsuludur ve bu temiz sularda bulduklarimiz oldukca makbuldur.

Istiridye ziyafetinden sonra tekrardan balikcilik yaptigimiz kayaya donuyoruz.Erol ve Ilir sularin cekilmesiyle geride kalan kucuk goletlerin birinde mahsur kalmis bir balik goruyorlar. Heycanla bagirip beni cagiriyorlar. Yanlarina gittigimde oldukca buyuk bir wrasse bulduklarini goruyorum.Bu bizim kikla, circir tipi bir balik. Suyun icine girip kayalarin arasina kendini gizlemis bu wrassei yakaliyorum.Zarar gormemesi icin Deniz'in sapkasina baligi koyuyorum.

Baliga kullahi ters gecirdim. :)Bu bir Wrasse, bizim kikla, circir turu bir balik.

Baligimizin kuyrugu hafiften zedelenmis.Muhtemelen bu gene bir migrinin isi. Bu balik bana birini hatirlatiyor.Bilmem siz de farkettiniz mi? Hani Girgir dergisinde bir karakter vardi.Arap Kadri diye...Yani yanlis hatirlamiyorsam.:D

Ister inanin ister inanmayin tipkisinin aynisi.Bu cok sevimli bir balik.Adini Arap Kadri koyuyorum.

Sevimli sevimli olmasina ama o etli dudaklari kapaliyken...Ama bir dislerini gostermeye gorsun...Bakarmisiniz su dislere...

Arap Kadri'yi bir iki pozdan sonra derin sulara saliyor, yuvasina ugurluyoruz ve isimize geri donuyoruz.

Sular da yavas yavas balikcilik yapmaya izin verebilecek kivama gelmeye baslamis.Deniz uyumamanin verdigi yorgunluk ve oldukca sicak vuran, tepelemis gunes karsisinda caresiz."Abi bari ben bir yuzeyim" diyor."Acilirim"

O yuzmek icin uzerini basini soyunurken ben oltami yemleyip cok saglam bir atisla gonderiyorum.Sular daha alcak. Derin suyu bulmam lazim.Oldukca guzel ve oldukca mesafeli bir atis yapiyorum.Bu sefer yem olarak parca kalamar kullandim.

Kursunum suyla bulusuyor.Ancak saniyelere sigabilecek bir zaman araliginda misinamin alisik olmadigim sekilde hizla gerildigini goruyorum.Aninda kalama ayarini bir iki dongu daha aciyorum.Tam zamaninda mudahale.Misinam ucuyor."Deniz, cocuklar!" diye bagiriyorum.Onlar zaten yani basimdalar ve olanlari gormusler.Gene saniyelerin arasinda bir zaman diliminde en asagi 3.5m boyunda muhtesem bir bronz avci kopek baliginin benim oltam agzinda sudan firlayisina ve havada yan dondukten sonra tekrar , karnini gostererek suyla bulusmasina sahit oluyoruz. Bu baligi cikarmama imkan yok.Ama kalamayi cok gevsettigim icin igne agzina yerlesmedi..Bir sure sonra takimdan kurtuluyor.Sukurler olsun verilmis sadakamiz varmis.Yoksa misinayi bosaltirda giderdi.

Cocuklarin keyfi tabii tavan yapiyor.Deniz'de yuzmekden nedense bir anda vaz geciyor... :hahahaha:

Balikciligimaza tekrardan geri donuyoruz.Bugun oldukca renkli bir gun.Okyanus civil civil.Cocuklar cok guzel baliklar yakaliyorlar.Ancak cogu kucuk veya istemedigimiz turler.Onlari tekrardan denize gonderiyoruz. Uzun ugraslarimiza karsin bir turlu istedigimiz iri mercanlar ortaya cikmiyor.Gunes cok tepede ve parlak. Bu baligi tavsatir.Ancak aksama dogru tam yuksek gelgitin en yuksek zirvesini gectigimiz anda , isikta kirilmaya baslayacak.Iste o zaman balikla bulusacagimizi biliyorum.

Bu inancla, sabirla isimize devam ediyoruz. Gozlerimin onunde halen kopak baliginin atlayisi gitmiyor.Korkunc bir adrenalin firlamasi yaratti bende.Bu artik pek basima gelen bir olay degil.Balikcilikta pek cok olayi oldukca kaniksadim Iste bu yuzden boylesine farkli bir aniya daha sahip olmaktan cok mutluyum.Bunu arkadasimla ve cocuklarla birlikte gormekse bambaska bir tad.Belgesel tadinda bir olay yasadik.Ancak herseyin bittigini sanmayiniz.Bugunun daha cok suprizi var.Az sonra bu sefer ilerde bir mavi penguen gordum.Suyun icinde bata cika dalip balik ariyordu. Gozume biraz kucuk geldi.Kameramin zoomu bu canliyi size hakkini vererek gosterebilecek kalitede degil.Bir sure sonra baktim karaya cikiyor.Ilerde paytak paytak yuruyerek kayalarin arasinda bir kovuga saklandi.Bunu da butun ayrintilariyla evlatlara gosterdim.Onumuzden gecen , suda bir planormuscesine suzulen cicinalari, vatozlari da.Evet cok ama cok canli bir gun.Gorulecek yasanacak cok sey var.Her ani suprizlerle dolu.

Aksama dogru gunesin donmesiyle, baliklar daha once ifade ettigim gibi oltalarimiza yapismaya basladi. Gorunen o ki bugun kalamar yemeyi seviyorlar.Yanimda getirdigim yemlik kalamarlar oldukca kucuk. Butun butun iki igneye takiyorum. Bazen biraz daha irisini kesip takiyorum.Uzak atislarda cok iri mercanlara denk geldim.3 tane ard arda cikariyorum.Ondan sonra kahawailer basliyor. Deniz ve Erol'da birer mercan aldiktan sonra suya dusen her yemimize kahawai yapisiyor.Boyle canli bir gunde baligin illaki yapacagi acikti. Yem tak, oltayi at, baligi cikar, livari cek, baligi koy, cocuklara yardimci ol.Icabinda Denizin oltasina yem tak, hatta onun oltasini at ve hatta onun baligini cikar...:eek::rolleyes: Acaip yorucu bir kosusturma. Neredeyse baliga "kes artik bu kadar yeter" diyecegim.Her halde icten ice bu dilegimi duymus olmalilar ki az sonra balik gene tavsiyor. Takatim kesilmis durumda.Hepimiz bittik aslinda. Yavas yavas gun cekiliyor."Hadi!" diyorum..."Toplanalim.Daha gidecegimiz uzunca bir yolumuz var."

Herkes son atislarini yapiyor.Ben de bir kez daha atiyorum.Ancak kamisimi bu sefer kenara birakarak livari cekmeye gidiyorum.Livari sudan kaldirdigimda bir gariplik goruyorum.Kahawailar yok.Maasallah mercanlarin hepsi duruyor. Ufak bir incelemeden sonra livarin dibinde bir delik buluyorum.Kahawailarin sadece gecebilecegi boyda.Hem bu baliklar mercanlara gore oldukca hareketlidirler.Geldikleri gibi gitmisler.Can sag olsun ne yapalim.Demek ki sabah kalamarlara dadanan migrilar burayi parcaladi biz farketmedik.Kacan kahawai olsun.Toplamda iki gunde oldukca guzel boyda 9 mercan,2 kalamar, 1 kahawai bize fazlasiyla yeter.4-5 kahawai da okyanusun olsun.Ama her musibetten bir ders cikarmak lazim. Bundan boyle cift kat, naylon ip livar kullanmaya karar veriyorum.Bunlar fabrikasyon oldugu icin iyi yapilmiyor.Hem aldigim yeni livari bir kere de artik ben orecegim.Dersimizi aldik, ucretini odedik."Tecrube sermayesi derler ya" iste ondan.Sermayeye bunlari da bugun ekledik.

Cok zevkli, bir o kadar da yorucu gunun ardindan takimlari toplama zamani geliyor.Gunesin bugunluk pili bitmekte...

Livari cektigimde bizi bir supriz bekliyor.Kahawailari kaybetmisiz.Can sag olsun.Boyu 30-45cm arasi 5 mercan guzel kismet.

Livardan dokulen baliklar hala canli.Renklerini kaybetmemisler.Hizli balikcilikta yapamadigimiz fotograf seansini simdi yapmanin tam zamani.

Gecenlerde Ibrahim (Zipkinci Ibo) kiyilarda sinaritin bulundugu ancak sinaritle ayni aileden mercanlarin kiyi balikciligiyla yakalanamadigindan yakiniyordu.Burda gordugunuz gibi bir mercan turu (pagrus auratus) kiyidan cok rahat av veriyor ve hatta bazen denk gelirseniz , cok nadir de olsa 10kg uzerinde bireylerini bile yakaliyabilmek mumkun.Afrika kiyilarinda da bizim Akdeniz'den tanidigimiz mercanlarin kiyidan yakalanabildigini biliyorum.Akdeniz ve Ege kiyilarinda bunun neden mumkun olmadigi ilginc... Tabii bazi mercan turleri oldukca derinde yasar. Derin su mercanlarini kastedmiyorum.

4. Okyanusca

Okyanusca Aktif Üye

Mercanlar Ve Arap Kadri

Bu mercanlari kiyidan yakaliyabilmek cok buyuk bir zevk ve bereket.Dogaya elbette tesekkur borcluyuz.Bu baliklar bize hem muhtesem bir spor oluyor hem de soframizi muhtesem lezzetiyle senlendiriyor. Kisin kiyidan mercan yakalamak zor olsa da hala mumkun.Yani burda nerdeyse dort mevsim mercan var.

Yakin cekim bir mercan goruntusu.Renklerin guzelligine bakarmisiniz?

Bir seruvenimiz daha burda bitiyor.Ben, Deniz ve evlatlarim Yeni Zelanda'dan hepinize sevgilerimizi ,saygilarimizi sunuyoruz.Daha nice paylasimlarda bulusmak umuduyla simdilik saglicakla kaliniz.

Hepinizin gonlundeki guzelliklere rast gelsin.

5. bluedeep83

bluedeep83 Üye

tebrikler abi ailecek güzel vakit geçirmişsiniz istediğin mercanlarda kısmetinizmiş almışsınız tebrikler :harika: afiyet olsun o dediğiniz arap kadride baya tehlikeli duruyo adamı yer abi o balık :D

6. BİROL

BİROL Daimi Üye

benim bu raporda gördüğüm en güzel renkler,evlatları ile yapmış olduğu avın mutluluğunun resmini yapan babanın tualde kullandığı renklerdir.
    Tebrik ederim, daha nice güzel avları dostlarla ve evlatlarınla yaşaman dileği ile.

Not: Bu sene izin yok mu? boğazda çay içme buluşmasını dört gözle bekliyorum.

7. oktay16

oktay16 Moderatör

Her avın ayrı bir güzellikte yaşıyosun hüseyin abi, tabiki bunda Erol ve Ilir'inde büyük bir etkisi var, sana şans getirdiklerini ve ileride iyi bir avcı olacaklarını düşünüyorum. Onları öp benim için. Şansın daim olsun:) Rastgele abi....

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrkler Alp,
    Çok keyifli, hareketli, adrenalin dolu bir kamp olmuş.
    Livardaki o delikten neyse ki tüm balıklar kaçamamış.
    Her zaman rastgelsin

9. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler Hüseyin abi hemen her avında seninle aynı duyguları paylaşmak çok keyifli, kahve eşliğinde çok güzel vakitler geçiriyorum raporlarına bakarken ellerine emeğine sağlık sevgilerim ve saygılarımla:)

10. Glenium34

Glenium34 Aktif Üye

Kutlarım ailenle mutlu ve bereketli nice avlar dilerim.

11. İrfan

İrfan Moderatör

Tebrikler Alp bey,
    Yine her zamanki gibi ailece güzel avlar gerçekleşmiş.resimler de raporda balıklarda harika.en kötü gününüz böyle olsun sevgi ve sağlıkla..