Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merhaba

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında ulusen00 tarafından paylaşıldı.

1. ulusen00

ulusen00 Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar benim 3-4 bin kadar bütcem var. Bir tane tekne almak istiyorum gereken belgeler vergiler motor vergisi vs. neler ödemem gerektiğini yazarmısınız ? 5-6 metre olacak tekne ona göre bilgi verirseniz sevinirim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

O fiyata hem tekne, hem de motor zor.
    Bulsan bile ancak hurda seviyesinde olur

ulusen00 bunu beğendi.
  4. Elixer

Elixer Aktif Üye Gold Üye

Ulusen eğer iyi birşey bulmak istiyorsan 10-12 bin lirayı gözden çıkarman lazım. Eğer istanbulda yaşıyorsan bağlayacak yer bulmak da ayrı sıkıntı. Bu arada özetle 5 metre altı vergiye tabi değil. Üstü için yıllık 300 TL civarı vergi var. 9.9 HP ye kadar Adb gerekmiyor. Daha güçlü motorlar için Adb gerekiyor. Şu an Adb veren de kurumun yetkisi alındı ve sınav yönetmeliği değişecek. Son durumu ben de bilmiyorum. Ek bir bilgi daha alacağın 4.50-5.00 tekne için kullananlar en az 15 HP motor öneriyorlar.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

ulusen00 bunu beğendi.
  5. ulusen00

ulusen00 Yeni Üye

Cevaplar için teşekkür ederim. İzmir' de yaşıyorum yer sıkıntı değil bu arada. Mesela 4.50 fiber tekne bakımlı - Türkiye' nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com' da - 137825169 gibi bir tekne balık tutmaya yetecektir sadece branda ile güneşlik yapsam bana yeterli sadece amatör balıkcılık yapıcam birde canım sıkkın olduğunda açılmak için kullanacağım bu tekne için motor ne kadara mâl olur ? Bu motorlu tekneleri kullanmak için ehliyet tarzı bir belgeye ihtiyacımız var mı ?

6. Elixer

Evet ehliyet lazım ve adı ADB. 10 HP ve üzeri motorlar için gerekiyor. Ancak bildiğim kadarıyla şu anda veren yer yok. Olmadığı zaman sahil güvenlik ile problem yaşıyorsun.

Buna ek olarak sadece tekne ve motor ile iş bitmiyor, tekne içerisindeki aksesuarlar da en az tekne kadar maliyet ve bunların bir kısmını bulundurman mecburi. İyice araştırmadan bu işe girmeyin.

Bir de ikinci el tekne almak için en uygun zamanın Kasım ayları olduğunu araştırmalarımda öğrendim

ulusen00 bunu beğendi.
  7. ulusen00

ulusen00 Yeni Üye

Dediklerinizde haklısınız. Sonuçta araştırma yapılmadan alınan malın ıvırı zıvırı çok olur ve pişman olunur. Baktım daha çok maliyetli oluyor biraz daha birikim yaparım ona göre almaya kalkışırım. Yani bu tekneye 5 hp motor alsam ne ehliyet lazım olacak nede başka bir şey :) Sonuçta benim oturduğum yerde fazla bir mesafe kat edemeyeceğimizden dolayı 5 hp yeter diye düşünmeye başladım :)

8. Elixer

9.9 da alabilirsiniz ama deniz her zaman süt liman olmayacak. Siz denizdeyken hava patlayabilir mazallah. İşte o zaman büyük bir motora ihtiyacınız olacak
    Ayrıca Adb yi bir formalite olarak düşünmeyin. Sizin güvenliğiniz için de bu eğitimi ve belgeyi almak şart.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

9. ulusen00

ulusen00 Yeni Üye

Adb yi araştırdım da o kadar zor elde edilen bir belge değil alına bilir haklısınız elimizde olmadan açılmaya riske girmeye değmez. Yüzmeyi ne kadar bilirsek bilelim sonuçta deniz bu ne olacağı belli olmaz.