Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Merhaba

Konu, 'Tanışalım' kısmında Adrenalin81 tarafından paylaşıldı.

1. Adrenalin81

Adrenalin81 Yeni Üye

Merhabalar,
    İsmin mesut, Antalya gazipaşa ilçesinden aranıza katılıyorum. Bu şirin ilçeye ilk geldiğimde balık tutmak gibi güzel bir hobi edindim ancak göl kamışı ile başladığım bu hobiyi güya spin takımı alarak geliştirecektim. Acemice gittiğim av malzemesi satıcısından teleskobik kamış, makine, misina, levrek yavrusu boyutunda rapala ve daha nice malzeler aldım. Ancak aldığım bu malzelere bir dünya para vermeme rağmen 2 yılda 1 ıskaroz, bir kaç tane ufak sokar dışında hiçbir şey avlayamadığımdan bu hobiden ciddi şekilde soğudum. Yıllar sonra öğrendimki aldığım malzeler spin için kullanılamayacak malzemelermiş. (100 gr atarlı kamışla ne yapılır bilemem) Deyim yerindeyse küstüğüm bu hobiye Şimdi lrf disiplinine merak salarak geri dönmek bir nevi barışmak istiyorum. Hem hafif spin hem de lrf yapabileceğim doğru ekipmanları almak istiyorum. Biliyorum lrf ayrı, spin ayrı disiplin ama bütçem her ikisini ayrı ayrı yapmaya yetmez. Bu amaçla 2 haftadır üye olmadan forumun çoğu kısmını okuduktan sonra üye olup hem hoş bir sohbet muhabbet ortamında olmak hem de bu konularda bilgili arkadaşların tecrübelerinde yararlanmak isterim.
    Saygı ve sevgiler.

coner ve Abdullah SÜRÜCÜ bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hoş geldin Mesut
    Hem spin, hem lrf yapmak istiyorsan 5-20 veya 7-35 atarlı kamışlardan almalısın ki benim tercihim 7-35 olur. Bu kamışla 30 gr lık sahte ve jig de atabilirsin hem.
    Boy olarak 2,40m veya 2,70 m arasında seçim yapmak gerekecek ki bazı kamışlarda tam ikisinin ortası boylarda kamışlar da var. Mesela bendeki bir versiyon 8'6" yani 2,55m gibi..
    Makina boyu olarak 2500-3000 arası hafif ama güçlü bir makina seçip üzerine de 0,15-0,20 mm arası makul bir ip misina ile takımı tamamlayabilirsin.

Adrenalin81 bunu beğendi.
  4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Aramıza hoşgeldiniz :)

5. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Öncelikle hoş geldiniz... Hobiye küsmenize üzüldüm... Ama at çek biraz sabır isteyen bir avlanma yöntemi... Ben tam bir yıl boyunca çok sık gitmeme rağmen tek balık alamamıştım... Aslında kötü ekipmanla da av yapılabilir... Mesela liman içlerinde spin takımı kullanmanız çok da şart değil... Ama bu hobiden daha fazla keyif almak istiyorsanız tabiki uygun ekipman kullanmanız gerekir... Eski ekipmanınızla yada yeni alacağınız ekipmanlarla balığın yerini ve doğru zamanını bulmaya çalışın... Sonrası eminim çok keyifli olacaktır... En kısa zamanda at çek ile güzel balıklar almanızı dilerim...

6. İboretti

İboretti Üye

Aramıza hoş geldiniz. Umarım küstüğünüz hobinize lrf disiplini ile müptela kalırsınız. :)

7. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

Sevgili Mesut;
    Aramıza hoş geldin.Ortak hobimizin yanı sıra arkadaşlığı dostluğu paylaşmak dileğiyle.:)
    İyi forumlar

8. Adrenalin81

Adrenalin81 Yeni Üye

Samimi karşılamanız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Hepinizden öğreneceğim çok şey var. İnşallah güzel zamanları hep beraber burda paylaşırız.
    @agartan (şeref abi) makine olarak shimano exage 3000 sfd aldım, kamış olarak okuma v system 5-20 gr siparişi verdim ancak satıcının elinde olmadığından siparişim iptal oldu. Bu hafta sonu bayram tatiline memlekete gideceğimden kamışı bayram dönüşü almaya karar verdim. Gerçi piyasada v system kalmamış var olanların da fiyatı el yakıyor. Muhtemelen 240 cm'lik catana 3-15 gr atarlı kamışı alacağım. ağırlıklı olarak lrf düşünüyorum bu kamış nasıldır abi? Arkadaşlar da fikir beyan edebilirlerse memnun olurum.

@abdullah Sürücü, sayın hocam, hobiden keyif aldığımız sürece sürdürebiliriz. Sagolsun bazı esnaflarımız sırf satış yapmak amacıyla ihtiyacımız olmayacak, kullanmayacağımız her ürünü adeta olmazsa olmazımızmış gibi satınca, dipsiz bir kuyuya doğru yol almak işten bile değil. Yıllarca o kamışı ve dandik makineyi kullanmaya çalıştım bir netice alamadım. ben esnafa ayıp olmasın diye yıllarca aynı esnaftan alış veriş yapan adamım, hal böyle olunca yediğim afedersiniz kazığı, yaşadığım kısır döngüyü siz hesap edin. Şükür biraz geç oldu ama bu kez inşallah daha bilinçli davranacağım.

@iboretti (ibrahim bey) kendimi çok feci gazlıyorum:) bazen lrf ile yalanan balıkları görüyorum kendimi o balıkları yakalarken hayal ederken buluyorum. sonra da o fotoğrafları hanıma gösteriyorum (bu sayede malzemeye harcayacağım bütçeyi de arttırıyorum:) ) bakalım kısmetimiz ne olacak.

@Önder Kanığ, teşekkür ederim önder abi, güzellikleri ve dostlukları içtenlikle paylaşmak dileğiyle.

vLnc ve Önder Kanığ bunu beğendi.
  9. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Benim şahsi fikrim biraz daha yüksek atarlı kamış alıp LRF yerine at çeke ağırlık vermeniz... Lrf biraz fantezi işi... Spin ile alacağınız zevki bulabileceğinizi sanmıyorum...

agartan bunu beğendi.
  10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kamış için 3-15 çok iyi bir seçim olmaz. 5-20 eh işte desem de 7-35 en ideali.

11. Adrenalin81

Adrenalin81 Yeni Üye

Abdullah bey önceliğim lrf, eğer lrf beklentilerimi karşılamazsa spinle uğraşmak isterim.

Şeref abi, 3 -15 kamış için bile lrf ye uygun değil deniliyor. Bu durumda 7 - 35 kamışla lrf yapılır mı, yapılsa ne kadar verimli olur?

catana genel olarak nasıl?