Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

merhabalar shimano saragosa f 18000 jig avı için uygunmudur?

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında hakan_1978 tarafından paylaşıldı.

1. hakan_1978

hakan_1978 Yeni Üye

merhabalar ben antalyadan hakan ceben, araştırmalarım sonucunda antalya bölgesinin jig için uyugun oldugunu ve yeni yeni cogu arkadasımın jig avına merak sardıgını gordukten sonra, kendimde bir makine ve kamış alıp pazar günlerimi değerlendirmek istiyorum. sizce jig için shimano saragosa f 18000 uygunmudur? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Genel anlamda jig için uygundur, ancak 805 gr ağırlık biraz fazla gibi. Daha hafif ve devri biraz daha yüksek bir makina jigginden daha çok keyif almanızı sağlayabilir.;)

4. hakan_1978

hakan_1978 Yeni Üye

araştırmadayım hala, netten ve arkadaslarımdan edindiğim bilgilere göre dayanıklı makineler biraz agır oluyor, devirde evet haklısınız ama hem dayanıklı hemde yüksek devirli istedinizmi fiyatlar uçuyor:(

5. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Aslında video görsellerinden etkilenerek jıg için spın makina düşünülüyor.
    ben size Abu Garcıa Revo Toro öneririm. 6.4 devirli 7 bilyalı 6 yada 7 çeşidi var seçin birisini. Türkiyede yok bu dezavantaj ama mutlaka bir ithalatçı bulabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

6. sinarit_baba

sinarit_baba Aktif Üye

Merhaba,
    Saragosa 18000 jig için çok uygun bir makina. Özellikle 100-150 metreler arası avlanılacak ise ve de balık büyük ise.
    Spin makina kullanımı, jig in kısa sürede dibe inmesi açısından tercih edilir. Demir atmadığımızdan, jig ne kadar süratle aşağıya inerse o kadar dik bir açı sağlarız ki, dikey seğirtme olur.
    Rastgele...

7. sinarit_baba

sinarit_baba Aktif Üye

Bu arada, bir başka makina olarak, shimano spheros 14000 yada 18000 i de tavsiye ederim.

8. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Sayın Murat Yılmaz bey, Size bir soru sormak istiyorum. jıg kaşıklarının 40 Gr. ile 1000 Gr arasında üretilmelerinin sebebi sizce nedendir.

9. sinarit_baba

sinarit_baba Aktif Üye

Soner Bey,
    jigging nasıl yapılır? sorusuna cevap ararken, ya da herhangi bir tekniğin nasıl yapıldığını araştırırken önce teorik bilgileri incelemek gerekir.
    "Bence" cevabını verirken, dikkat etmek gerekir. sorunun cevabı belli iken yeni cevaplar aramamak bir anlamda hata yapmamak için.
    Bu kapsamda sorunuza cevap vermeden önce, siz jigging tekniği ile balık avlıyor musunuz?Jigging yaparken hangi makinayı kullanıyorsunuz?
    Rastgele...

10. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Murat bey, benim kullandığım makina Shakespeare Fulmar 350 modeli 2921 serisi.

Beni yanlış anlamayın lütfen, cevabını bilmediğim bir soruyu sormadım size sadece konuyu derinleştirmek ve bilgi paylaşımımızı daha lezzetli hale getirme çabam vardı.

Naçizane benim bilgi birikimim bu furyadan öncede vardı. Ve zaten bu iş için kullandığım makina herhalde şu an üretilmiyordur bile. Soruma gelince Zannedilenin aksine çıkrık sınıfı makinalar jıg için daha uygundur, söylediğiniz sebeb için bile daha avantajlıdır. Dünyanın en eski düzeneklerinden birine sahiptirler. (kuyudan su çektiğimiz sistem) Aslında bu kaşıkların ağırlık farkları diğer sahte yemler gibi çeşit olsun diye değil kullanılacak derinliğe göre sınıflandırıldığındandır. 150 Mt. gibi bir derinlikte 50 Gr bir kaşık kullanmazsınız favori olan rengin 250 Gr olanını kullanırsınız. Ziyadesiyle bu ağırlığı yukarı çeken spin makina mekanik düzeneğinden dolayı tekrar geri bırakırken ipin birbiri ardına geçmesinden (ağırlık yüzünden) takılacak, makina kafasına sürtünecek ve siz bunu engellemek için kamışı sürekli yukarı aşağı sallayarak yemi aşağı indirmek zorunda kalacaksınız. Çıkrığın özelliğini gözünüzün önüne getirin, 250 Gr. gibi bir ağırlığın çıkrığın makarasından zannettiğinizden daha kolay ve daha hızlı sağılacağından emin olabilirsiniz. 30-40 metre gibi derinlikte zaten aynı favori rengin 40 ila 100 Gr. ağırlıkda olanı kullanılacağından bahsettiğiniz açı sorunu spın makinadan daha hızlı ve daha dik olacaktır.

Bahsettiğim makinanın bir Bait baitcasting olduğunu hatırlatmama gerek yoktur zannederim, tamda bu işin şovelyesi olduğunu bize söyleyen bu özelliği sayesinde dibe vurmadan yemi bir parmak hareketiyle durdurmakta mümkündür.

Jıg denince benim gördüğüm ve uygulayıcısı olanlardan duyduğum ve buradaki paylaşımlardan anladığım kadarıyla henüz bir tek yolunu deniyor oldukları oysa benim kendimin dahi geliştirerek bu disipline eklediğim bir çekme şekli ve uygulanabir bir kaç metodu daha vardır. Bu bahsettiğim diğer metotları uygulayan henüz görmedim. Bir taş bulup tepesine dikilip yukarı aşağı çekmek Jıg uygulayıcısı için yeterlidir, ama sadece metotlardan biridir.
    Sevgilerimle.

11. sinarit_baba

sinarit_baba Aktif Üye

Soner Bey,

konuyu derinleştirmek için üyelerimizden bu işin üstadları var, onların katkı sağlamasını diliyorum.

Spin makina kullanıyorum (shimano stradic ve spheros), oldukça memnunum.

Jigging metodunun yaygınlaşmasını sağlayan Şan Bey ve Akın Kaptan da spin makina kullanıyorlar. Sanırım Vedat Abi de spin makina kullanıyor.

Hangisinde jig daha hızlı iner? sorusunun cevabında spin makina diyorum. Çıkrık makinada sürtünme daha fazladır.
    Rastgele...