Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mersin de lüfer avı için misina ve kaşık önerebilirmisiniz ?

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında anldmrsn tarafından paylaşıldı.

1. anldmrsn

anldmrsn Yeni Üye

-Mersinde lüfer avına gitmek istiyorum misina olarak 8 kat örgü ip misinalar dıyorlar ama hangisi iyi ve uygundr pek bilgim yok ve kaşık olarak hangi ürünleri almalıyım iş yapabılecek bilgisi olanlar yazabilir mi ?

-Silstar'ın peak gear FD4000 diye bir makinasını almıstım 4 yıl önce at çek için uygun denılıstı fakat arastırıyorm shımano catana 2500 bir sürü makineler benım makinem kötu mu yanı değiştirmeme gerek varmı ip misina örgüü misina kullanımın da sıkıntı yaratır mı yenı makine almak yerıne kamış mı değiştireyim nacizane bilgilerinizi paylasabılırmısınız ?

Makinem : http://www.avfuari.com/Silstar-2225-...a,PR-7161.html

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. karacicek

karacicek Aktif Üye

Merhaba ,
    Öncelikle şunu belirtmek de fayda var , Balığı ; Makina değil KAMIŞ çeker...!
    Eğer hedef balık , Lüfer ve benzeri dişli balıklar ise , 1. Önceliğin Kamış seçimi olmalıdır. İyi bir kamışın varsa , Sahteye balık bindiğinde , mücadeleye avantajlı başlarsın.
    Misina seçimi de çok önemli bir faktör. 8 kat ince kaliteli bir örgü elbette iyi olur. Ama şart da değil. Yani 8 kat örgü olmaz sa olmaz olmamalıdır. 4 kat örgü de pek tabi olur. İnce ve sağlam olması nı tercih etmek de fayda var. Ben 0,14 - 0,16 misina kullanıyorum. İp misina nın önüne 60-70.cm kadar 0,28 - 0,30 'dan leader bağlamak ( naylon misina ile ) sana avantaj sağlayacaktır.
    Elindeki makina hakkında pek fazla bir bilgim yok. Bu yüzden , makina hakkında yorum yapmam sağlıklı olmaz. Ama bir şeyden emin olabilirsin , iyi bir kamış , iyi bir misina ile bu makina ile Lüfer ya da benzeri mücadeleci bir balığı kıyıya çekebilirsin.
    Ekipman tedarik ederken , 1. önceliği kamışa ve akabin de de misinaya vermeni öneririm. İleriki zamanlarda , avlanma merana ve hedef balığına göre bir makina seçimine gidebilirsin.
    Şimdiden rastgelsin.

spinci ve Hedo bunu beğendi.
  4. anldmrsn

anldmrsn Yeni Üye

Bu sekılde 3 m 20-50 atarlı bir kamışa sahıbım : Cormoran Profiline Jet Mini Spin Serisi 300cm Olta Kamışı Cormoran olta kamışları CORMORAN en iyi fiyat 9 taksitle

Şöyle bir ürün var kamıs ıcın benmkınden daha iyi sanırım sizce bundan edınmelımıyım ya da önerınız var mıdır ?

Daiwa Crossfire Lure Serisi 270cm Olta Kamışı Daiwa olta kamışları Daiwa en iyi fiyat 9 taksitle

Son düzenleme: 28 Eylül 2016
  5. karacicek

karacicek Aktif Üye

6. anldmrsn

anldmrsn Yeni Üye

7. karacicek

karacicek Aktif Üye

Hocam ,
    Bahsettiğin kamışa baktım. O kamışı hiç kullanmadım. Hani kullanan arkadaşım felan da olmadığın o kamış hakkında bilgim yok.
    Yanlış anlaşma olmasın , ben o kamış olmaz demiyorum , ya da benim önerdiklerim daha iyi demiyorum.
    Sana önerdiğim kamış , benim kullanıp memnun kaldığım bir ürün , diye tavsiye ettim.

Yukarıda belirttiğin kamışı forumda kullanan arkadaşlar , üstadlar vardır mutlaka. Onlar fikirlerini söylerse daha yerinde olur. Yani elime almadıım bir ürün için iyidir , ya da olamaz demem yanlış olur.

Teleskopik kamış , spin avında pek tavsiye edilmez. Ama mesala bende de var bir 3,00.mt. teleskopik kamış. Onu sadece top arkası (ağır top ) silikon atarken felan kullanıyorum , oda sürekli değil. Olmaz değil demiyorum ama 2 parçalı bu işin makul olanıdır.

Bence ekipman satın almak için hemen acele etme.
    Forumda diğer arkadaşlar , üstadların da önerilerilerini incele.

Tabi bu arada çok önemli bir şeyi atladığımı farkettim. Ne tür sahteler kullanacaksın...? Kamış seçiminde önemli bir etken. Örneğin ben Daha Çok Shimano Antares 270.cm 20-50.gr olan kamışımı kullanıyorum. Bu yüzden kullandığım sahte ler 20- 30.gr arası. Hani 16-17.gr da atabiliyor , ama bir 10-40.gr ya da 10-30.gr atarlı bir kamış gibi değil.

Bence ekipman satın almak için hemen acele etme.
    Dediğim gibi diğer arkadaşların önerilerine de bak , incele. Ona göre nihai kararını ver.

8. anldmrsn

anldmrsn Yeni Üye

Peki abicim benim boyum 1,81cm avladıgım yerler lıman ve kayalık yerler 2,40 kamıs mı 2,70 kamıs mı daha uygun olur benm için 3 metre cok uzun ve yorucu gelıyor

9. karacicek

karacicek Aktif Üye

Benim kişisel fikrim , 270 daha uygun olur. Hem boy itibari ile hem de avlanma yeri itibari ile.

Ama 240 da olmaz değil. Ağırlıklı olarak Levrek kovalayacam dersen 240 daha iyi bir seçim olur. Su üstü sahteler ile daha rahat çalışırsın. Hafif lik de işin içine giriyor. Atış mesafesinde de öyle çok fazla bir fark olacağını zannetmem. İleriki zaman da güzel hafif bir makine ile de kombine edersen tadından yenmez.

Bir tek benim yazdıklarım ile hareket etme bence.
    Biraz sabret , mutlaka başka öneriler de gelecektir.

Uygun fiyatlı ve hafif beğendiğim spin makinalar ;

Okuma Helios Hxg-35 Makine
    Okuma Ceymar FD CY-40 olta makinesi

Bu makinaları 270 kamışta da kullanabilirsin. 240 ile daha iyi olur diye düşünüyorum.
    Elbette daha iyileri de var. Belki Helios için o fiyata kadar çıktıktan sonra daha iyi leri de olabilir. Ama bir arkadaşım kullanıyor , Salina Sea Spin 240 ile... Çok memnun.

coner bunu beğendi.
  10. fatih014

fatih014 Aktif Üye

Hansen 22 gr. mavi-gümüş.